نوشته شده توسط : parmisoft

راهنمای نهایی چندزبانی در وردپرس- نحوه راه‌اندازی ۱۲ زبان

اجازه دهید اول با این جمله شروع کنیم که راه‌اندازی یک سایت چندزبانی در وردپرس می‌تواند بسیار گیج کننده باشد! وقتی می‌خواهید برای اولین بار نحوه ایجاد سایت چندزبانی را درک کنید، حتی اگر کاربر یا توسعه‌دهنده باتجربه‌ای نیز باشید با سوال‌های زیادی زیادی مواجه خواهید شد. سوالاتی مانند موانع فنی که باید بر آن‌ها غلبه کرد یا نحوه تاثیر چندزبانی بر سئو.

امروزه خیلی از وب‌سایت‌ها در زبان‌های مختلف در دسترس‌اند.بنابراین تصمیم گرفتیم نحوه‌ی راه‌اندازی کامل چندزبانی را به اشتراک بگذاریم. امیدواریم بتوانیم به بعضی از سوالات شما پاسخ داده و برخی از شک‌های شما را برطرف کنیم. مزیت‌های بسیاری در داشتن یک سایت چندزبانه وجود دارد، پس اجازه ندهید مسائل سئو یا ابعاد فنی شما را منصرف کنند.

چند راه برای دستیابی به سایت چندزبانه وردپرس وجود دارد، ما نیز چند راه‌حل جایگزین را به اشتراک خواهیم گذاشت.

فهرست مطالب چندزبانی در وردپرس

 • مزیت‌های چندزبانی
 • پاسخ به سوال‌ها در خصوص چندزبانی
 • برون‌سپاری خدمات ترجمه وردپرس
 • گزینه اول: تنظیمات چندزبانی وردپرس با افزونه polylang (رایگان)
 • گزینه دوم: تنظیمات چندزبانی وردپرس با weglot (پرمیوم)
 • گزینه سوم: تنظیمات دستی چندزبانی وردپرس
 • افزونه‌های جایگزین برای چندزبانی وردپرس
 • نحوه آزمایش تگ‌های hreflang
 • گوگل آنالیتیکس برای زبان‌های چندگانه

مزیت‌های چندزبانی

مزیت‌های بسیاری در داشتن یک سایت چندزبانه وجود دارند و با توجه به نوع کسب‌وکار شما، می‌تواند راه عالی برای ورود به بازاری جدید باشد.

۱-مزیت‌های سئو

یکی از مزیت‌های اصلی داشتن زبان‌های اضافه روی سایت برای سئو است. فرض کنیم شما محتوای سایت وردپرس خود را به زبان‌های اسپانیایی و آلمانی ترجمه کرده‌اید. گوگل سایت شما را crawl کرده و زبان‌های اضافی را به عنوان محتوای مجزا فهرست‌بندی می‌کند. این یعنی شما به طور ناگهانی محتوای بسیار بیشتری در صفحات نتایج موتورهای جست‌وجو (SERPs) خواهید داشت. در کنار این، می‌توانید محتوای خود را به زبان اصلی که بازدیدکننده روی مرورگر خود باز کرده است انتقال دهید.

وب‌سایت‌هایی که ویژگی چندزبانه‌ای را اعمال کرده‌اند، افزایش چشم‌گیری را در ترافیک اورگانیک کلی مشاهده می‌کنند. بخش عالی این است که کار سخت ایجاد محتوا به زبان انگلیسی (در سایت‌های خارجی) از پیش انجام شده است.اگر وب‌سایت خود را چندزبانه کنبد، علاوه بر افزایش ترافیک سایت، مشتریان جدیدی از سرتاسر جهان پیدا خواهید کرد که در صورت عدم افزودن زبان‌های جدید، شما را پیدا نمی‌کنند. از این استراتژی فوق‌العاده بهره ببرید تا ترافیک و مشتریان بیشتری به دست بیاورید!

حتی می‌توانید زبان‌های بیشتری نیز به کار ببرید. نیل پاتل که یک سئوکار شناخته شده است، روی سایت خود با ترجمه عظیم سایت خود به ۸۲ زبان مختلف یک آزمایش انجام داد. نتیجه؟ طی سه هفته او با افزایشی ۴۷ درصدی در ترافیک کلی مواجه شد.

اما توجه داشته باشید که کیفیت ترجمه نیز مهم است. صحبت کردن در خصوص راه‌اندازی چند زبان به طور هم‌زمان بسیار راحت‌تر از اجرای آن است. در ادامه بیشتر به این موضوع خواهیم پرداخت.

رقابت در زبان‌های دیگر:

دلیل مشاهده ترافیک بیشتر این است که رقابت به طور معمول در زبان‌های دیگر بسیار کم‌تر است. وقتی صحبت از بازاریابی محتوا و صفحات نتایج موتورهای جست‌وجو می‌شود، بازار انگلیسی بسیار اشباع شده است. در ادامه مثالی با جست‌وجوی چند کلیدواژه آمده است. در انگلیسی ما عبارت «استراتژی‌های بازایابی» را جست‌وجو کرده‌ایم. می‌توانیم ببینیم که این عبارت در ماه حدود ۴۰ هزار جست‌وجو دارد و رتبه آوردن در این جست‌وجو بسیار سخت خواهد بود. اگر به صفحات نتایج موتورهای جست‌وجو (SERPs) نگاه کنید، ناگهان با دامنه‌های وسیعی با قدرت‌های بالای دامنه روبه‌رو می‌شوید. اگر باهوش باشید، احتمالا در این کلیدواژه سراغ چالشی نخواهید رفت.

 

چند زبانی در وردپرس

 

حال اگر همین عبارت را به اسپانیایی (estrategias de marketing) جست‌وجو کنید، می‌بینید که چنان حجم جست‌وجویی ندارد اما همچنان حدود ۱۵ هزار جست‌وجو در ماه است و حدس بزنید نکته خوب چیست؟ رتبه آوردن در آن سخت نیست. دامنه‌هایی که با آن‌ها رقابت می‌کنید قدرت دامنه‌ای کمتر از ۴۰ دارند. این چیزی است که می‌توانید در آن خود را به چالش بکشید. وقتی صحبت از زبان‌های دیگر می‌شود می‌فهمید که عبارت‌های جست‌وجوی بسیاری وجود دارند که رتبه آوردن در آن‌ها بسیار ساده‌تر است.

 

چند زبانی در وردپرس

 

نمی‌توانیم به اندازه کافی بر اهمیت اهمیت جست‌وجوی کلیدواژه پیش از انتخاب زبان‌هایی که می‌خواهید روی آن‌ها وقت و هزینه سرمایه‌گذاری کنید، تاکید کنیم. هیچ وقت فکر نکنید به دلیل این که در یک زبان حجم جست‌وجو وجود داشته، در زبان دیگر نیز به همین شکل خواهد بود.

 

هیچ‌گاه فکر نکنید چون در یک زبان حجم جست‌وجو وجود داشته در زبان دیگری نیز به همین شکل کار خواهد کرد.

۲-مزیت‌های تجربه کاربری

در کنار مزیت‌های سئو، داشتن سایتی به زبان محلی به طور خودکار منجر به نتیجه بسیار بهتری در تجربه کاربری می‌شود. یک تجربه کاربری بهتر می‌تواند بر همه چیز از نرخ‌های تبدیل شما گرفته تا زمان صرف شده در سایت و نرخ دفع کاربر تاثیر بگذارد.

گروه نیلسن نورمن: «نرخ تبدیل افزایش یافته یکی از قوی‌ترین برهان‌ها برای بازگشت سرمایه جهت تجربه کاربری بهتر و جست‌وجوی کابری بیشتر است. این متغیر را طی زمان تحت نظر داشته باشید چرا که معیاری مرتبط است.»

آخرین کاری که یک نفر باید انجام دهد این است که در کروم کلیک راست کرده و عبارت «ترجمه به زبان …» را کلیک کند. گوگل تا جایی که می‌تواند خوب ترجمه می‌کند، اما کیفیت آن نزدیک به کسی که روزانه در واقع به آن زبان صحبت می‌کند هم نیست. اگر به دنبال یک تجربه کاربری بهبود یافته هستید، زمان صرف کرده و روی ترجمه‌های باکیفیت سرمایه‌گذاری کنید. چیزی که در خصوص آن در ادامه بیشتر خواهیم گفت.

 

۳-اعتماد و اعتبار

مهم است که کسب‌وکارها به همان زبانی صحبت کنند که مشتری‌هایشان صحبت می‌کنند. نه فقط برای زبان خاص بازاریابی و واژه‌شناسی در بازار هدف ویژه، بلکه به این جهت که تنها به زبان محلی صحبت شود. چرا؟ دلیل این است که صحبت به زبان محلی اعتماد و اعتبار ایجاد می‌کند. به طور طبیعی ما انسان‌ها در گفت‌وگو با زبان مادری خود راحت‌تر هستیم. این فرهنگی است که ما در آن رشد کرده‌ایم.

 

اهنمای چندزبانی در وردپرس : به همان زبانی صحبت کنید که مشتری شما صحبت می‌کند.

 
 
 

غالب جمعیت دنیا در واقع انگلیسی صحبت نمی‌کنند یا از آن به عنوان زبان دوم خود استفاده می‌کنند. بنابر پژوهشی از دانشگاه دوسلدورف، وقتی صحبت از زبان‌هایی است که افراد به عنوان زبان مادری خود از آن استفاده می‌کنند، انگلیسی در لیست ششم است.

 

چند زبانی در وردپرس

 

زبان یکی از رایج‌ترین موانع ارتباطی است که سبب تفسیرهای ناصحیح و سوتفاهم بین افراد می‌شود. اگر از زبان یا گویشی که فرد دیگر آن را درک می‌کند استفاده نمی‌کنید، ارتباط بی‌تاثیر شده و از انتقال پیغام واقعی جلوگیری می‌کند. این می‌تواند تاثیر مستقیمی بر فروش شما داشته باشد.

پاسخ به سوال‌ها در خصوص چندزبانی

وقتی برای اولین بار به یک سایت چندزبانی در وردپرس نگاه می‌کنید، ناگهان سوال‌هایی در خصوص نحوه کار آن ایجاد می‌شوند. امیدواریم که در ادامه به بعضی از آن‌ها پاسخ داده باشیم.

آیا به یک سایت چندزبانی نیاز داریم؟

ممکن است فکر کنید که آیا واقعا به یک سایت چندزبانی نیاز دارید؟ نکته اول این است که ببینید آیا هیچ ترافیک بین‌المللی دریافت می‌کنید یا خیر. پیشنهاد می‌کنیم به گوگل آنالیتیکس رفته و در صورت وجود، به داده‌های یک سال نگاه کنید. اول باید به بخش مخاطبان، جئو و سپس زبان بروید (Audience→ Geo→ Language). گوگل Analytics این مقادیر را از مرورگرهای بازدیدکنندگان شما به دست می‌آورد.

 

چند زبانی در وردپرس

 

قسمت بعد رفتن به بخش مخاطبان، جئو و سپس مکان است (Audience→ Geo→ Location). به یاد داشته باشید که اگر محتوایی داشته‌اید که در هر یک از این مناطق رده‌بندی شده باشد، این داده‌ها و داده‌های قبل مقادیر بیشتری خواهند داشت. اما برای شروع پایه را خوب نشان می‌دهد.

 

چند زبانی در وردپرس

 

همچنین به عنوان یک کسب‌وکار یا یک وبسایت بزرگ، باید ایده‌هایی از تعامل با مشتریان و بازدیدکنندگان کسب کرده باشید. مثلا آیا تیکت‌های پشتیبانی زیادی از اسپانیا دریافت می‌کنید؟ اکثر فروش شما در کجاست؟ از تاریخچه خود استفاده کنید تا ببینید آیا در صورت ترجمه سایت وردپرس شما پتانسیلی وجود دارد یا خیر.

از چه ساختار URL باید استفاده کنید؟

به طور کلی وقتی می‌خواهید یک سایت چندزبانه وردپرس را پیکربندی کنید سه سناریوی ممکن وجود دارد که می‌توانید از بین آن‌ها انتخاب کنید.

 • دامنه‌های سطح بالا
 

این شیوه می‌تواند برای هدف گرفتن کشورهای خاص عالی باشد، اما همچنین پیچیده‌ترین شیوه نیز خواهد بود. چرا که هر دامنه راهبردهای سئو، قدرت دامنه و دیگر موارد مخصوص به خود را خواهد داشت. در این صورت احتمالا باید کارهای بسیار زیادی انجام دهید. می‌توانید تحت مولتی‌سایت یا نصب‌های مستقل تنظیمات را انجام دهید (با نگاشت دامنه).

 • زیردامنه‌ها
 

این شیوه‌ای بسیار متداول است. تنظیمات می‌توانند به صورت مولتی‌سایت یا نصب‌های مستقل انجام شوند.

 • زیرمسیرها
 

این احتمالا شیوه‌ای بسیار رایج است و وب‌سایت‌های معتبر از آن استفاده می‌کنند. تنظیمات می‌توانند به صورت مولتی‌سایت یا نصب‌های مستقل یا تک سایتی با کمک افزونه‌ها انجام شوند. اگر می‌خواهید در خصوص مزایا و معایب هر یک از سناریوهای بالا بیشتر بخوانید، WPLANG مقاله‌ای عالی دارد در توصیف انتخاب‌های متفاوت در زمانی که برای سایت چندزبانی خود ساختار URL انتخاب می‌کنید.

برچسب‌های hreflang چه هستند؟

در یک سایت چندزبانه وردپرس باید از برچسب‌های hreflang استفاده کنید و پیشنهاداتی که گوگل در خصوص URLهای زبانی و منطقه‌ای ارائه داده را دنبال کنید. این‌ها در تمام صفحات سایت شما مورد استفاده قرار می‌گیرند تا زبان مورد استفاده را شناسایی کنند.

برای مثال اگر سایت شما به زبان‌های انگلیسی و اسپانیایی محتوا ایجاد می‌کند، نسخه اسپانیایی باید شامل یک لینک rel=”alternate” hreflang=”x” در کنار نسخه انگلیسی خود بشود. همچنین نسخه انگلیسی باید شامل همان مرجع‌ها در نسخه اسپانیایی باشد. به یاد داشته باشید که موتور جست‌وجوی روسی Yandex نیز از برچسب‌های hreflang استفاده می‌کند.

 

چند زبانی در وردپرس

 

در ادامه مثال‌هایی آمده‌اند. ممکن است دو سناریوی مختلف داشته باشید. یکی از آن‌ها هدف گرفتن زبان‌های مختلف است. دومی هدف گرفتن زبان‌های مشابه اما مناطق مختلف است.

سناریوی اول: برچسب‌های hreflang و هدف گرفتن زبان‌ها

این متداول‌ترین سناریو است که در آن تنها زبان‌هایی متفاوت دارید و می‌خواهید آن را به اطلاع گوگل برسانید. برای مثال ممکن است نسخه‌های انگلیسی و اسپانیایی داشته باشید، اما نمی‌خواهید آن را به مناطق محدود کنید چون جمعیت بزرگی در آمریکا هستند که به زبان اسپانیایی صحبت می‌کنند. این جایی است که در آن کدهای ISO برای زبان (ISO 639-1) مفید واقع می‌شوند.

سایت انگلیسی:

سایت اسپانیایی:

سناریوی دوم: برچسب‌های hreflang، هدف گرفتن زبان‌ها و مناطق

در این سناریو ممکن است زبان‌هایی یکسان داشته باشید که بخواهید مناطق مختلف را شناسایی کنید. برای مثال انگلیسی در آمریکا و انگلیسی در بریتانیا. این جایی است که در آن کدهای ISO برای کشورها (ISO 3166-1 Alpha 2) مفید واقع می‌شوند.

 

چند زبانی در وردپرس

 

سایت انگلیسی:

سایت بریتانیایی:

 

برچسب پیش‌فرض x hreflang چیست؟

زمانی از برچسب پیش‌فرض x hreflang استفاده می‌شود که مرورگر کاربر به هیچ عنوان با برچسب‌های hreflang شما سازگار نیست. برای مثال اگر شما سایتی به انگلیسی و اسپانیایی دارید و کسی که مرورگر یا گوگل خود را روی آلمانی تنظیم کرده وارد سایت شما می‌شود، به سادگی به چیزی تغییر جهت داده می‌شوند که شما برای برچسب x-default تعیین کرده‌اید. به این به عنوان برچسب پیش‌فرض جایگزین خود نگاه کنید. در ادامه مثالی آمده است.

و در ترکیب با یک سایت انگلیسی و اسپانیایی به این شکل درخواهد آمد.

سایت انگلیسی:

سایت اسپانیایی:

اگر می‌خواهید بیشتر در خصوص برچسب‌های hreflang بدانید پیشنهاد می‌کنیم «راهنمای نهایی: hreflang» را از تیم فوق‌العاده Yoast بررسی کنید.

در خصوص بینگ چطور؟

ما همیشه در خصوص گوگل صحبت می‌کنیم، اما مهم است که بینگ را هم فراموش نکنیم. بینگ در واقع آن طور که بالا ذکر شد از برچسب‌های hreflang پشتیبانی نمی‌کند، آن‌ها یا از ویژگی زبان تگ <html> ، هدر واکنش‌گر HTTP استفاده می‌کنند یا از یک عنصر متای HTML.

 

چند زبانی در وردپرس

 

ویژگی زبان برچسب <html>

تنها به این دلیل به این ویژگی زبان برچسب <html> اهمیت می‌دهیم چون وردپرس به طور پیش‌فرض از آن استفاده می‌کند. در ادامه مثالی از یک سایت انگلیسی و اسپانیایی آمده است.

سایت انگلیسی:

سایت اسپانیایی:

 
 

برای این که این راه جواب دهد، باید با برنامه‌نویسی زبان HTML را در وردپرس تغییر دهید. آموخته‌ها و افزونه‌هایی که در ادامه ذکر شده‌اند در واقع این کار را به طور خودکار برای شما انجام می‌دهند.

آیا اضافه کردن زبان‌های جدید تاثیر منفی بر سئو خواهد داشت؟

اگر درست تنظیم شوند، خیر. زبان‌های اضافه به سئو آسیب نمی‌زنند و در واقع همان‌طور که در بالا به آن‌ها اشاره شد، می‌توانند به سئوی شما کمک نیز بکنند. نیازی نیست که نگران موضوع محتوای تکراری باشید.

چه چیزی باید ترجمه شود؟

وقتی زمان انتخاب چیزی که باید در سایت ترجمه شود می‌رسد، بهترین شیوه این است که به طور کلی همه چیز ترجمه شود. این نظر هم از دیدگاه تجربه کاربری و هم از دیدگاه سئو است.

چه چیزی را باید در تنظیمات چندزبانی در وردپرس ترجمه کنید؟ یک کلمه: همه چیز.

 
 

آدرس‌ها (اسلاگ‌ها)

وقتی صحبت از سئو می‌شود، بسیاری از سئوها پیشنهاد می‌کنند که کلیدواژه خود را امتحان کرده و داشته باشید. برای همین اگر بتوانید این کار را بکنید، بهتر است که آدرس‌های شما به زبان محلی مورد نظر ترجمه شود. برای مثال در ادامه مثالی آمده که صفحه ما چطور به نظر می‌رسد:

سایت انگلیسی:

https://examplesite.com/about-us/

سایت اسپانیایی:

https://examplesite.com/es/sobre-nosotros/

می‌توانید ببینید که بخش درباره ما (about us) در آدرس سایت به اسپانیایی ترجمه شده است. این می‌تواند منجر به افزایش CTR شما در صفحات نتایج موتورهای جست‌وجو شود. چرا که احتمال این که افراد روی آدرس‌هایی به زبان محلی خود کلیک کنند بیشتر است.

 

 
 

پیشنهاد می‌کنیم حتما درباره‌ی بهبود رتبه‌ی سایت بخوانید. 

 

استثنایی که اینجا وجود دارد این است که شاید زبان مورد نظر از علائم ویژه‌ای استفاده کند، مثل زبان ژاپنی. در حالی که گوگل و وردپرس این علائم را پشتیبانی می‌کنند، ممکن است با افزونه‌های ثالث به مشکل بر بخورید. برای همین بهتر است که کار مطمئن را انجام دهید. برای مثال ممکن در نسخه‌ی ژاپنی سایتی، صفحه تماس با ما، همچنان در بخش آدرس از زبان انگلیسی استفاده می‌کند.

https://examplesite.com/jp/contact-us/

با وجود این اما موضوع به زبان بستگی دارد. برای مثال چینی ماندریان چیزی به نام پین یین دارد، سیستم رسمی رومانی‌سازی چینی استاندارد در سرزمین چین که می‌توان آن را در پیوندهای یکتا استفاده کرد. شما می‌توانید از افزونه‌هایی مانند «Pinyin Slugs» استفاده کنید که آدرس را به طور خودکار برای محتوای علائم ماندریانی به یک پین یین متناسب‌تر با موتور جست‌وجو تغییر می‌دهند.

وقتی صحبت از علائم خاص می‌شود، پیشنهاد ما این است که ابتدا تحقیق‌های مضاعفی انجام دهید و با یک فرد محلی یا کسی که به طور فعال وبسایت‌هایی در آن زبان را مشاهده می‌کند، چت کنید.

اسامی فایل‌های عکسی

استفاده از اسامی فایل عکس هوشمند مهم است. این شامل ترجمه نام فایل به زبان محلی می‌شود.

متاسئو

فراموش نکنید که متای سئوی خود شامل توضیحات متا و عنوان را نیز ترجمه کنید. افزونه سئو Yoast با تقریبا تمام تنظیمات و افزونه‌های چندزبانی در وردپرس سازگار است.

محتوا

البته در نهایت باید گفت که تا جای ممکن محتوا ترجمه کنید. این شامل آیتم‌های فهرست، دسته‌ها، تگ‌ها، ابزارها، محتوای فوتر و … می‌شود. بسیاری افزونه‌های چندزبانه چیزی به نام «رشته‌های ترجمه» دارند که به شما امکان به‌روز رسانی ابزار و … را می‌دهد.

برون‌سپاری خدمات ترجمه وردپرس

حال که کمی بیشتر در خصوص برچسب‌های مورد نیاز در تنظیمات چندزبانی در وردپرس می‌دانید، مهم است که بدانید ترجمه باکیفیت را نیز باید از کجا تهیه کنید. اگر محتوا را خودتان به طور داخلی ترجمه کنید ممکن است کنترل بیشتری روی کیفیت داشته باشید.

اما به دلیل محدودیت‌های زمانی، یا نبود دانش کافی در خصوص زبان، بسیاری از کسب‌وکارها باید به دنبال برون‌سپاری ترجمه‌های خود باشند. در ادامه چندین جا برای ترجمه محتوا معرفی شده است. این‌ها تنها تعدادی برای شروع کار هستند:

Fiverr

هنگامی که برای خدمات از Fiverr استفاده می‌کنید باید مراقب باشید. اما ما دیده‌ایم که آن‌ها ترجمه‌های خوبی انجام داده‌اند. ترجمه‌ها بین ۵ تا ۲۰ دلار و بسته به طول محتوای شما هستند. به دنبال آن‌هایی باشید که رتبه بالایی دارند و نقدهای خوبی از آن‌ها شده است. بسیاری از مترجمان زبان‌های Fiverr در زمینه‌ زبان‌هایی که با آن کار می‌کنند، گواهی دریافت کرده‌اند.

اگر بودجه شما محدود است، Fiverr قطعا گزینه خوبی است. می‌توانید جزئیات بیشتری در پست ما که به Fiverr اختصاص یافته پیدا کنید: چگونه جهت کاهش مشغله‌های تجاری از Fiverr استفاده کنیم؟

 

چند زبانی در وردپرس

Gengo

Gengo با جامعه‌ای بیش از ۲۰ هزار نفر از افراد محلی که در مکان‌های مختلف دنیا قرار گرفته‌اند، ترجمه‌هایی سریع، با قیمت مناسب و با کیفیت فراهم می‌کند. قیمت آن‌ها از ۰۵/۰ دلار به ازای هر کلمه شروع شده و ۹۵ درصد سفارش‌ها تنها در چند ساعت آماده می‌شوند.

 

چند زبانی در وردپرس

ترجمه یک ساعته (One Hour Translation)

One Hour Translation خدمات ترجمه حرفه‌ای برای ۷۵ زبان در ۲۴ ساعت شبانه‌روز و هر روز هفته ارائه می‌دهد. آن‌ها شبکه‌ای از بیش از ۱۵۰۰۰ مترجم معتبر دارند. قیمت‌های عمومی ترجمه‌ها از ۰۷۹/۰ دلار به ازای هر ترجمه شروع می‌شوند.

 

چند زبانی در وردپرس

TextMaster

TextMaster با استفاده از مترجمان محلی، خدمات کپی‌رایتینگ و ترجمه‌هایی سریع و با قیمت مناسب ارائه می‌دهد. میانگین زمان ارائه کار آن‌ها ۱۲ ساعت است و قیمت ترجمه‌های عمومی از تنها ۰۶۶/۰ دلار به ازای هر کلمه شروع می‌شوند.

 

چند زبانی در وردپرس

 

محل‌های دیگری که ممکن است بخواهید به آن‌ها سر بزنید شامل ICanLocalize، cloudwords، translations.com، e2f و Lingotek هستند.

گزینه اول: تنظیمات چندزبانی وردپرس با افزونه polylang (رایگان)

اگر به دنبال راهی ساده و رایگان جهت تنظیمات چندزبانی روی سایت وردپرس خود می‌گردید، افزونه polylang عالی کار می‌کند! Polylang امکان خلق سایت وردپرس دو یا چندزبانه را فراهم می‌کند. شما صفحات و پست‌ها را می‌نویسید و مانند همیشه دسته‌ها و تگ‌های پست را ایجاد می‌کنید سپس برای هر یک زبان تعیین می‌کنید. ترجمه یک پست، خواه زبان پیش‌فرض باشد یا خیر، اختیاری است. این همچنین در نصب وردپرس‌های تکی که می‌خواهید همه چیز ساده انجام شود میز مناسب است.

چند زبانی در وردپرسافزونه چندزبانی وردپرس polylang
 
 

این افزونه بیش از ۴۰۰ هزار دانلود فعال داشته و از ۵، نمره ۵/۴ را دریافت کرده و به طور توسعه‌دهنده همواره به‌روز نگه داشته شده است. می‌توانید polylang را از منبع وردپرس یا با جست‌وجو در داشبورد وردپرس تحت بخش افزونه‌ها، «افزودن جدید» دانلود کنید. در ادامه فهرستی از کارهایی که این افزونه انجام می‌دهد آمده‌اند:

 • پشتیبانی از تعداد نامحدودی از زبان‌ها
 • می‌توانید تقریبا همه چیز را، از پست‌ها، صفحات، دسته‌ها، فهرست، ابزار و … ترجمه کنید.
 • انواع و طبقه‌های پست‌های سفارشی را پشتیبانی می‌کند
 • زبان یا با محتوا و یا با کد زبانی در آدرس تعیین می‌شود یا شما می‌توانید برای هر زبان از دامنه یا زیردامنه‌های مختلفی استفاده کنید
 • وقتی یک ترجمه از صفحه یا پست جدیدی اضافه می‌کنید، طبقه‌بندی‌ها و تگ‌های پست‌ها به مانند متاهای دیگر به طور خودکار کپی می‌شوند
 • یک تغییر دهنده زبان قابل تنظیم به عنوان یک ابزار یا در فهرست مسیریابی فراهم شده است
 • رابط‌کاربری ادمین چندزبانه است و هر کاربر می‌تواند در پروفایل خود زبان ادمین وردپرس را تعیین کند

Polylang از بهترین شیوه‌هایی که گوگل پیشنهاد داده پیروی می‌کند و از تگ‌های hreflang استفاده کرده و ویژگی زبان تگ <html> را به طور خودکار برای شما تغییر می‌دهد. همچنین یک نسخه پرمیوم از افزونه polylang وجود دارد و موارد زیر را فراهم می‌کند:

 • برای عبارت‌ها و پست‌ها، یک آدرس اسلاگ مشابه را بین زبان‌ها به اشتراک می‌گذارد.
 • دسته‌های پست‌های سفارشی و اسلاگ‌های طبقه‌بندی شده در آدرس‌ها را ترجمه می‌کند.

گام‌های زیر را جهت پیکربندی افزونه رایگان polylang در سایت وردپرس خود دنبال کنید. در این مثال، یک سایت جدید با ترجمه‌های اسپانیایی و انگلیسی راه‌اندازی می‌کنیم.

گام اول

پس از نصب و فعال‌سازی افزونه، در ابتدا باید زبان‌ها را اضافه کنید. پس در داشبورد وردپرس خود تحت تنظیمات روی «زبان‌ها» کلیک کنید و ابتدا English – en_US را اضافه کنید. پیش‌فرض‌ها خوب هستند. روی «افزودن زبان جدید» کلیک کنید.

 

چند زبانی در وردپرس

گام دوم

در بالا در خصوص پست‌ها، صفحات و دسته‌بندی‌ها پیغامی را خواهید دید که زبان ندارند. روی لینک «می‌توانید آن‌ها را به زبان پیش‌فرض ببرید» کلیک کنید. این زبانی است که الان اضافه کردید.

 

چند زبانی در وردپرس

گام سوم

حال باید هر زبان اضافه‌ای که می‌خواهید استفاده کنید یا اضافه کنید. ما می‌خواهیم از اسپانیایی استفاده کنیم، پس Espanol – es_ES را  اضافه کردیم. سپس ترتیب را به یکی بالاتر از قبلی تغییر دهید که در این مورد اولویت ۱ است، زیرا انگلیسی اولویت ۰ بود. روی «افزودن زبان جدید» کلیک کنید.

 

چند زبانی در وردپرس

گام چهارم

سپس روی تب تنظیمات در polylang کلیک کرده و تحت بخش تغییرات آدرس گزینه «اطلاعات زبان آدرس را برای زبان پیش‌فرض پنهان کن» را فعال کنید. این بخش /en/ را از اسلاگ زبان انگلیسی استخراج می‌کند و در نتیجه این تنظیمات را خواهید داشت:

 
 

 

چند زبانی در وردپرس

گام پنجم

سپس وقت آن است که ترجمه اسپانیایی را اضافه کنید. به طور پیش‌فرض، هر زبان یک ستون (پرچم) جدید خواهد داشت که حال در بخش «تمام پست‌ها» در داشبورد وردپرس ظاهر می‌شود. روی علامت + کلیک کنید تا یک نسخه اسپانیایی اضافه شود (همچنین می‌توانید این کار را در هر پست انجام دهید).

 

چند زبانی در وردپرس

گام ششم

سپس می‌توانید پست را انتخاب کرده و اگر می‌خواهید، اسلاگ (آدرس) را ترجمه کنید. جهت سئو، بهتر است از اسلاگی استفاده کنید که به زبان محلی است. سئوی Yoast به طور کامل با polylang سازگار است و اطمینان حاصل می‌کند که تگ عنوان و توضیحات متا نیز ترجمه شده‌اند. سپس روی «انتشار» کلیک کنید.

 

چند زبانی در وردپرس

 

تقریبا تمام است! حال در داشبورد وردپرس خود پست‌های جدا دارید که هر یک به زبان محلی خود در دسترس هستند. Polylang به طور خودکار تگ‌های hreflang مناسب را اضافه می‌کند تا مجبور نباشید نگران آن‌ها باشید.

 

چند زبانی در وردپرس

 

همچنین باید به سراغ دسته‌بندی‌ها و فهرست‌ها بروید و نسخه‌های اسپانیایی را ایجاد کنید. سپس در بخش «ترجمه‌های رشته‌ای»، می‌توانید آیتم‌های اضافه را ترجمه کنید.

 

چند زبانی در وردپرس

 

همچنین در صورت تمایل می‌توانید از ابزار تغییر زبان polylang استفاده کنید.

 

چند زبانی در وردپرس

 

همچنین مهم است که به یاد داشته باشید اگر کسی از یک پست اسپانیایی فهرست شده روی سایت شما کلیک کند و روی دامنه /com/es. بیاید، دفعه بعدی که بخواهد سایت شما را ببیند، به طور خودکار وارد نسخه اسپانیایی می‌شود. عکس این موضوع نیز صادق است.

گزینه دوم: تنظیمات چندزبانی در وردپرس با weglot (پرمیوم)

اگر به دنبا سریع‌ترین راه برای ترجمه تمام سایت وردپرس خود هستید، باید Weglot را چک کنید. این کار واقعا در تنها ۵ دقیقه انجام می‌شود. این یک افزونه جدیدتر در بازار است و ترجمه را به عنوان یک خدمت انجام می‌دهد و به همین جهت باید به طور ماهانه هزینه اشتراک بپردازید. آن‌ها خیلی سریع رشد کرده‌اند و محبوبیت آن‌ها در حال افزایش است. درآمد آن‌ها اخیرا از ۱۰ هزار دلار در ماه فراتر رفته است.

Weglot سایت شما را حین پردازش ترجمه می‌کند. شاید این در ابتدا خوب به نظر نرسد، اما ما تحت تاثیر کیفیت ترجمه آن‌ها قرار گرفتیم. قطعا ترجمه‌ها بی‌نقص نیستند، اما به شما امکان تدوین آن‌ها را در صورت تمایل به بهبود فراهم می‌کنند. شما با دیگر گزینه‌های ترجمه گوگل چنین امکانی در اختیار ندارید.

چند زبانی در وردپرس
 
 

این افزونه در حال حاضر بیش از ۲۰ هزار دانلود و نصب فعال داشته و نمره تاثیرگذار ۵ از ۵ را دریافت کرده و همواره توسط توسعه‌دهنده آن به رو‌ز می‌شود. می‌توانید Weglot را از منبع وردپرس یا با جست‌وجو در داشبورد وردپرس تحت بخش افزونه‌ها، «افزودن جدید» دانلود کنید. آن‌ها یک برنامه ساده رایگان دارند و سپس قیمت‌ها از ۱۰ دلار برای هر ماه شروع می‌شوند.

لیست کارکردهای افزونه‌ی weglot:

 • هر رشته‌ای در صفحه را ترجمه می‌کند (ابزارها، آیتم فوترها، آیتم فهرست، هر چیزی که نام ببرید را ترجمه می‌کند)
 • نیازی به کدنویسی یا تنظیمات پیچیده نیست. در چند دقیقه راه افتاده و اجرا می‌شود.
 • محتوا به طور خودکار شناسایی شده و ترجمه می‌شوند.
 • داشبوردی برای مدیریت تمام ترجمه‌های شما، تدوین و بهبود ماشین ترجمه وجود دارد.
 • آماده سئو و بهینه‌سازی شده در زبان‌های جدید: صفحات ترجمه شده آدرس‌های مخصوص خود را خواهند داشت که در پی راهنمایی گوگل در خصوص بهترین شیوه‌های عملکردی برای چندزبانی در وردپرس آمده‌اند (تگ‌های hreflang به طور خودکار ایجاد می‌شوند).
 • دسترسی به مترجم‌های حرفه‌ای برای سفارش ترجمه‌های حرفه‌ای (در حال توسعه).
 • دکمه تغییر زبان قابل تنظیم.
 • گزینه‌هایی برای خارج کردن ساده رشته‌ها از ترجمه.
 • بیش از ۶۰ زبان برای ترجمه در دسترس هستند.

Weglot از بهترین شیوه‌هایی که گوگل پیشنهاد داده پیروی می‌کند و از تگ‌های hreflang استفاده کرده و ویژگی زبان تگ <html> را به طور خودکار برای شما تغییر می‌دهد. به یاد داشته باشید که ما تنها یک مانع در این افزونه پیدا کردیم و آن این است که امکان ترجمه آدرس‌های شما (اسلاگ‌ها) را فراهم نمی‌کند. به هر حال باید مزایا و معایب این روش را ارزیابی کنید. ترجمه کردن سایت و شروع به فهرست‌بندی طی چند روز می‌تواند سودمندتر باشد.

جهت پیکربندی weglot روی سایت وردپرس خود، مراحل زیر را سپری کنید. در مثال خود، سایتی را به زبان‌های انگلیسی و اسپانیایی راه‌اندازی کرده‌ایم.

گام اول

در weglot.com یک حساب کاربری رایگان ایجاد کنید.

گام دوم

پس از نصب و فعال‌سازی افزونه، باید آن را در پیکربندی اصلی weglot در داشبورد وردپرس خود تنظیم کنید. می‌توانید کلید API را از صفحه حساب کاربری خود در weglot بیابید. در این مثال، سایت اصلی انگلیسی است و ما به دنبال اضافه کردن زبان اسپانیایی هستیم. پس es را به عنوان زبان مقصد وارد می‌کنیم. موارد دیگر را به صورت پیش‌فرض باقی گذاشته و روی «ذخیره تغییرات» کلیک می‌کنیم.

 

چند زبانی در وردپرس

 

باور کنید یا نه، این تمام کاری است که باید انجام دهید. اگر به صفحه اصلی خود بروید در پایین و سمت راست یک دکمه تغییر زبان را خواهید دید.

 

چند زبانی در وردپرس

 

حال اگر به اسپانیایی تغییر دهیم چنین چیزی را خواهیم دید. همان‌طور که می‌بینید، خطوط سایت، محتوای پست‌ها، محتوای ابزار، جعبه جست‌وجو، عنوان جست‌وجو و … ترجمه شده‌اند. همچنین تمام سئو و اطلاعات متای شما نیز ترجمه شده‌اند.

 

چند زبانی در وردپرس

 

اگر از هر یک از این رشته‌های ترجمه رضایت ندارید، می‌توانید آن‌ را از داشبورد Weglot تغییر دهید. این شامل قابلیت تغییر نام فایل آدرس عکسی به اسپانیایی نیز می‌شود.

 

چند زبانی در وردپرس

 

به مانند Polylang، یک ابزار تغییر زبان دارد که می‌توانید از آن استفاده کنید.

برای مطالعه‌ی ادامه‌ی مطلب درباره‌ی چندزبانی در وردپرس به بلاگ پارمیسافت مراجعه کنید.:: برچسب‌ها: چندزبانی در وردپرس , بلاگ پارمیسافت , کسب‌وکار , وب‌سایت , ترافیک سایت , سئو ,
:: بازدید از این مطلب : 334
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : یک شنبه 28 بهمن 1397 | نظرات ()
نوشته شده توسط : parmisoft

نحوه غیرفعال کردن ویرایشگر گوتنبرگ وردپرس 

بخش بزرگی از جامعه وردپرس هنوز برای ویرایشگر گوتنبرگ که ویرایشگر پیش‌فرض وردپرس ۵٫۰ است، آماده نیست. وردپرس ۵٫۰ در ۶ دسامبر ۲۰۱۸ منتشر شد.

منظور ما را اشتباه برداشت نکنید، ما نسبت به گوتنبرگ هیجان‌زده‌ایم و فکر می‌کنیم در بلندمدت تاثیر مثبتی بر CMS در کل خواهد داشت. پیشنهاد می‌کنیم که آن را امتحان کنید و در یک محیط آماد‌ه‌سازی تست کنید. بسته به سایت شما، ممکن است هیچ مشکلی برایتان پیش نیاید. در واقع خیلی‌ها ویرایشگر جدید را می‌پسندند. اما نمی‌توان افراد بسیاری را که هنوز برای آن آماده نیستند، نادیده گرفت.

توسعه‌دهندگان همچنان در حال تست و به‌روز رسانی افزونه‌ها، تم‌ها و صفحه‌سازهای خود هستند (یا بدتر آن که بعضی هنوز تست و به‌روز رسانی را هم شروع نکرده‌اند). از این رو احتمالا باید غیرفعال کردن گوتنبرگ را مدنظر قرار دهید، تا زمان آزمایش مناسب همه چیز را به دست بیاورید. و این زمان معمولا بین تعطیلی‌ها نیست. شاید هم بخواهید برای یک نسخه پایدارتر صبر کنید. این نسخه به نظر با عجله عرضه شده است.

 

غیرفعال کردن ویرایشگر گوتنبرگ وردپرس

ویرایشگر گوتنبرگ وردپرس در وردپرس ۵٫۰ پیش‌فرض است. مشخصا یعنی شما باید کارکرد ویرایشگر جدید را غیرفعال کرده و ویرایشگر قبلی را بازگردانید. در ادامه راه‌های ساده‌ای برای غیرفعال کردن ویرایشگر گوتنبرگ به شیوه‌ای آمده که جریان کار روزانه شما را مختل نکند. سپس می‌توانید از وردپرس به مانند شیوه‌ای که در دهه گذشته استفاده می‌کردید، استفاده کنید.

مهم است که به یاد داشته باشید این شیوه‌ها به احتمال بسیار بالا راه‌حل بلندمدت نیستند. وردپرس مصرّ است که گوتنبرگ را وارد کار کند و بالاخره در زمانی باید با آن سازگار شوید. تیم وردپرس اعلام کرده که افزونه ویرایشگر کلاسیک به طور رسمی تنها تا تاریخ ۳۱ دسامبر ۲۰۲۱ پشتیبانی خواهد شد.

 

 
 
 
 • روش اول: افزونه ویرایشگر کلاسیک وردپرس را نصب کنید.
 • روش دوم: افزونه وردپرس غیرفعال کردن ویرایشگر گوتنبرگ را نصب کنید.
 • روش سوم: ویرایشگر گوتنبرگ را با کد غیرفعال کنید.

 

 
 
 

روش اول: افزونه ویرایشگر کلاسیک وردپرس را نصب کنید

افزونه وردپرس ویرایشگر کلاسیک، افزونه جدیدی نیست و به سادگی ویرایشگر وردپرس قبلی را که به آن عادت داشتید، بازمی‌گرداند. این افزونه توسط همکاران وردپرس ساخته شده و به طور کامل توسط تیم اصلی وردپرس به عنوان راه فعلی جهت بازیابی ویرایشگر قبلی تایید شده است. اگر با بلاک ویرایشگر جدید گوتنبرگ به مشکل برخورده‌اید، این راهی برای حل مشکل است.

 

غیرفعال کردن گوتنبرگ

 

افزونه ویرایشگر کلاسیک هم اکنون بیش از ۶۰۰ هزار دانلود فعال داشته و نمره‌دهی آن ۵ از ۵ بوده است. این افزونه همچنین ویجت داشبورد «گوتنبرگ را امتحان کنید» را که ممکن است در نسخه ۴٫۹٫۸ دیده باشید پنهان می‌کند.

می‌توانید آن را از مخزن وردپرس یا با جست‌وجوی عبارت «ویرایشگر کلاسیک» در داشبورد وردپرس(پیشخوان)، زیر بخش افزونه، اضافه کردن مورد جدید (Plugins → Add New) آن را پیدا کنید. سپس روی «حالا نصب کن» کلیک کرده و افزونه را فعال کنید.

 

غیرفعال کردن گوتنبرگ

 

زیر بخش تنطیمات و نوشتار (Settings → Writing) چند حالت مختلف وجود دارد که می‌توانید از بین آن‌ها انتخاب کنید.

 • قرار دادن حالت پیش‌فرض برای تمام کاربران روی یکی از حالت‌های ویرایشگر کلاسیک (پیش‌فرض) یا ویرایشگر بلاک گوتنبرگ.
 • به کاربران امکان تغییر ویرایشگر را بدهید. می‌توانید قابلیت تعویض بین ویرایشگر بلاک گوتنبرگ و ویرایشگر کلاسیک را فعال یا غیرفعال کنید.
 

غیرفعال کردن گوتنبرگ

 

در ادامه مثالی از هر یک را به شما نشان می‌دهیم.

 

حالت اول: ویرایشگر پیش‌فرض برای تمام کاربران

تنظیمات پیش‌فرض برای افزونه ویرایشگر کلاسیک آن است که به ویرایشگر اصلی که پیش از این از آن استفاده می‌کردید بازمی‌گردد (همان‌طور که در ادامه دیده می‌شود).

 

غیرفعال کردن گوتنبرگ

 

حالت دوم: به کاربران امکان تغییر ویرایشگرها داده شود

همچنین این قابلیت را دارید که به کاربران حق انتخاب بدهید. شاید بخواهید ویرایشگر پیش‌فرض در حال حاضر کلاسیک باشد، اما این قابلیت را داشته باشید که بین ویرایشگرهای کلاسیک و بلاک گوتنبرگ تعویض داشته تا شروع به یادگیری ویرایشگر جدید کنید.

این به صفحه نمایش صفحات و پست‌ها گزینه ویرایش جایگزین اضافه می‌کند. استفاده از این، لینک‌ها، پست یا صفحه مربوطه را در ویرایشگر کلاسیک در ویرایشگر بلاک گوتنبرگ باز می‌کند. اگر می‌خواهید کاربران قابلیت انتخاب نداشته باشند، می‌توانید این‌ها را با هم غیرفعال کنید.

 

غیرفعال کردن گوتنبرگ

 

معکوس این حالت نیز کار می‌کند. شاید بخواهید ویرایشگر بلاک گوتنبرگ پیش‌فرض باشد، اما به کاربران این اجازه را بدهید که در زمان لزوم ویرایشگر را به حالت کلاسیک تغییر دهند. اگر لینک ویرایشگر کلاسیک را کلیک نکنید، پست‌ها و صفحات در ویرایشگر بلاک گوتنبرگ باز می‌شوند (که در ادامه نیز در تصویر آمده است).

 

غیرفعال کردن گوتنبرگ

 

اگر مشتریانی دارید و نگران این هستید که گزینه‌های ویرایشگر کلاسیک زیر صفحات افزونه و نوشتار نشان داده شوند، می‌توانید افزونه Addon رایگان ویرایشگر کلاسیک را نصب کنید. این تمام تنظیمات را پنهان می‌کند. یا می‌توانید افزونه جایگزین زیر را بررسی کنید.

 
 

روش دوم: افزونه وردپرس غیرفعال کردن گوتنبرگ را نصب کنید

با این که افزونه ویرایشگر کلاسیک به طور رسمی جهت بازیابی ویرایشگر قبلی پیشنهاد شده، شما می‌توانید افزونه وردپرس غیرفعال کردن گوتنبرگ را نیز امتحان کنید. اساسا همان کار را انجام می‌دهد، اما چند ویژگی اضافه نیز به همراه دارد هرچند حجم آن خیلی کم است. اگر با مشتریانی کار می‌کنید، این احتمالا راه‌حل بهتری باشد. توسعه‌دهنده این افزونه، جف استار این گونه می‌گوید:

«این یک راه‌حل جامع و کامل برای مدیریت گوتنبرگ است. تمام ردهای گوتنبرگ را پنهان کرده و آن را با ویرایشگر کلاسیک جایگزین می‌کند.»

 

غیرفعال کردن گوتنبرگ

 

افزونه غیرفعال کردن گوتنبرگ در حال حاضر بیش از ۹۰۰۰ دانلود فعال داشته و نمره‌ آن ۵ از ۵ بوده است.

می‌توانید آن را از مخزن وردپرس یا با جست‌وجوی عبارت «غیرفعال کردن گوتنبرگ» در پیشخوان وردپرس، زیر بخش افزونه، اضافه کردن مورد جدید (Plugins → Add New) آن را پیدا کنید. سپس روی «حالا نصب کن» کلیک کرده و افزونه را فعال کنید.

 

غیرفعال کردن گوتنبرگ

 

یک نکته خوب در خصوص این افزونه این است که تنظیمات در فهرست خود آن در بخش تنظیمات، غیرفعال کردن گوتنبرگ (Settings → Disable Gutenberg) قرار داده شده‌اند. در صفحه پیش‌فرض نوشتار، گزینه دیگری اضافه نمی‌کند. این موضوع خوبی است زیرا همان‌طور که در تصویر پایین می‌بینید، یکی از گزینه‌ها پنهان کردن فهرست خود افزونه است. این گزینه اساسا فهرست را برای همه نامرئی می‌کند.

و به مانند ویرایشگر کلاسیک، گزینه غیرفعال کردن ویجت فراخوان «گوتنبرگ را امتحان کنید» نیز در داشبورد وجود دارد.

 

برای مطالعه‌ی ادامه‌ی متن به غیرفعال کردن گوتنبرگ در بلاگ پارمیسافت مراجعه کنید.:: برچسب‌ها: غیرفعال کردن گوتنبرگ , بلاگ پارمیسافت , توسعه‌دهنده ,
:: بازدید از این مطلب : 484
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : شنبه 27 بهمن 1397 | نظرات ()
نوشته شده توسط : parmisoft

ویژگی‌های جدید وردپرس ۵٫۰ (Hello Gutenberg)

از ۶ دسامبر ۲۰۱۸، وردپرس ۵٫۰ بِبو بیرون آمده است! و ویژگی‌های جدید وردپرس در این نسخه را می‌توانید بررسی کنید.اگر تمام به‌روزرسانی‌های امسال را نادیده گرفته‌اید، زمان آن است که به این مورد توجه کنید چرا که بزرگ‌ترین به‌روز رسانی سال ۲۰۱۸ است. وردپرس به طور کامل نحوه استفاده کاربران و توسعه‌دهندگان از CMS را با تدوین‌گر جدید گوتنبرگ وردپرس اصلاح کرده است. حال همه چیز به بلاک‌ها مربوط می‌شود. همچنین یک تم جدید ۲۰۱۹ داریم که به طور پیش‌فرض بر نصب‌های جدید وجود دارد.

مانند هر نسخه جدیدی از وردپرس، آزمایش‌کردن را پیشنهاد می‌کنیم. شاید این موضوع تکراری به نظر برسد اما از آن‌جایی که این نسخه بر همه چیز از تدوین‌گر گرفته تا افزونه‌های ثالث و حتی تم تاثیر می‌گذارد، تست کردن اختیاری نیست! اگر شما تست نکنید، همه چیز ممکن است به سادگی خراب شود. این نسخه‌ای است که در آن نباید تنها دکمه «به‌روز رسانی» را بزنید.

با گفتن این نکات، حال به سراغ چیزهای جدید در نسخه وردپرس ۵٫۰ می‌رویم.

 
 
 

 

 
 
 

وردپرس ۵٫۰ همه چیز را تغییر می‌دهد (ویژگی‌های جدید وردپرس)

ما همراه با وردپرس ۸٫۴ (Evans)، توده‌ای از بهبودها و ویجت‌های جدید را در کنارپیشرفت مفیدی در خصوص نحوه کار لینک‌ها در تدوین‌گر بصری داشتیم.

در وردپرس ۹٫۴ (Tipton)، قدم مشخصی به سمت راهی کاربرمحورتر برای سفارشی‌سازی و مدیریت وبسایت‌ها به همراه بهبودی عالی در سفارشی‌ساز، کارکردهای جدید هیجان‌انگیز و تدوین‌گر قدرتمند متن برای تدوین کدها دیده می‌شد.

غالب به‌روز رسانی‌های قبلی جزئی بوده و برای بسیار از ما، تاثیر آن‌چنانی نداشته است. وردپرس ۵٫۰ متفاوت است.

 

به جای افزودن پیشرفت‌های جزئی در جاهای مختلف، این نسخه کاملا بر دو مورد زیر متمرکز است:

۱-تدوین‌گر جدید وردپرس به نام گوتنبرگ

۲-تم وردپرس ۲۰۱۹

 

به جز این موارد، تغییرات جزئی و رفع باگ‌ها به صورت مورد به موردی بررسی شده و در واقع نکته اصلی گوتنبرگ وردپرس است.

با این‌که در ابتدا به نظر می‌رسد این تغییرات عمده نیستند، اما این اصلا صحیح نیست. تلاش این بوده که گوتنبرگ به عنوان یک CMS، وردپرس را در محلی برای ساخت وبسایت، به سمت جلو پیش ببرد. در واقع تیم وردپرس در تلاش است تا از چرخه قدیمی انتشار نسخه‌ها که تنها به‌روزرسانی‌های جزئی در آن صورت می‌گرفت فاصله بگیرد و جایی برود که ما در یک آن تغییرات زیادی را ببینیم. اما آن‌ها همچنین اعلام کرده‌اند که برنامه دارند تا حالا که وردپرس ۵٫۰ منتشر شده، ماهی دو بار یک نسخه جزئی جدید از وردپرس ارائه دهند. می‌توانید برنامه آن‌ها را در مرحله دوم گوتنبرگ مشاهده کنید.

 

گوتنبرگ دقیقا چیست؟

کتاب راهنمای گوتنبرگ به خوبی کار آن را به طور خلاصه شرح می‌دهد:

«گوتنبرگ به عنوان تغییر حالتی از تدوین‌گر وردپرس آغاز شد و رابط‌کاربری جدیدی برای اضافه کردن، تدوین و کنترل محتوا داشت. گوتنبرگ به دنبال آن است که ایجاد طراحی‌‌های محتوای غنی و انعطاف‌پذیر را بر اساس یک رابط‌کاربری بلاک محور آسان کند. انواع اجزا صفحه به عنوان بلاک‌های مدولار نمایش داده می‌شوند یعنی از طریق یک فهرست بلاک یکپارچه قابل دسترسی هستند، می‌توان آن‌ها را در هر نقطه صفحه قرار داد و به طور مستقیم جهت ایجاد نمایش موردنظر کاربر، تدوین کرد.

گوتنبرگ یک مدرن‌سازی اساسی و تغییر شکلی از نحوه عملکرد تجربه وردپرس است و موقعیت‌های جدیدی هم برای توسعه‌دهندگان و هم برای کاربران ایجاد می‌کند. گوتنبرگ چارچوب‌ها، الگوهای تعاملی، کارکرد و تجربه‌کاربری جدیدی برای وردپرس معرفی می‌کند.»

به عبارت دیگر، در وردپرس ۵٫۰، دیگر تدوین‌گر کلاسیک وردپرس یا تدوین‌گر متنی را که در دهه اخیر به استفاده از آن عادت کرده‌ بودید، نخواهید داشت. از این به بعد شکل آن مانند زیر خواهد بود:

 
 
 
 

 

ویژگی‌های جدید وردپرس

 

در واقع ممکن است تا به حال فراخوانی در این خصوص در داشبورد وردپرس خود دیده باشید. این در نسخه جزئی۸٫۹٫۴ به ویژگی‌های جدید وردپرس اضافه شد تا راهی باشد برای پیش‌آگاهی به کاربران که این اتفاق خواهد افتاد.

 

ویژگی‌های جدید وردپرس

 

گوتنبرگ تنها تدوین‌گر و تدوین‌گر پیش‌فرض در نصب‌های جدید وردپرس ۵٫۰ است. نگران نباشید، می‌توانید افزونه کلاسیک تدوین‌گر را نصب کنید. این به شما امکان ادامه استفاده از آن را در کنار تدوین‌گر جدید گوتنبرگ خواهد داد.

اما یک هشدار منطقی از طرف تیم وردپرس اعلام شده که در آن گفته شده افزونه تدوین‌گر کلاسیک تنها تا تاریخ ۳۱ دسامبر ۲۰۲۱ به طور رسمی تحت پشتیبانی خواهد بود. پس ما به شدت پیشنهاد می‌کنیم که زودتر به سمت گوتنبرگ و وردپرس ۵٫۰ بروید.

چرا این اتفاق رخ خواهد داد؟ دلایلی وجود دارند.

 

۱-وردپرس باید رقابت کند

دلیل اول این است که با وجود این که نسخه خود هاست شده وردپرس، اتوماتیک، منبع باز است، تیم پشت صحنه wordpress.com همچنان یک کسب‌وکار است و باید با دیگر وبسایت‌هایی که راه‌کار می‌سازند مانند Wix و Squarespace رقابت کند. اگر نگاهی به سهم بازار وردپرس داشته باشید، رشد سالانه آن از ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۸ حدود ۳/۱۷ درصد است. در حالی که این عدد عالی به نظر می‌رسد باید نگاهی به دیگر رقبا بیندازیم. Squarespace 180 درصد و Wix 233 درصد رشد داشته‌اند.

در حالی که پروژه منبع‌باز و کسب‌وکار به طور تکنیکی جدا هستند، در کنار هم دیگر حرکت می‌کنند. به عبارت دیگر، وردپرس باید خود را به بقیه برساند! فکر می‌کنید چرا تمام افزونه‌های تجملی صفحه‌ساز با این نرخ‌های باورنکردنی رشد کرده‌اند؟ زیرا افراد به راه‌هایی ساده‌تر برای ساخت وبسایت‌ها و نوشتن محتوا نیاز دارند. اگر تنها به دنبال یک وبلاگ باشید، صادقانه باید گفت که حتی پلت‌فرم‌های انتشارکننده دیگر مانند Medium و Ghost تجربه نوشتاری بهتری دارند.

این لزوما مسئله بدی نیست، با این وجود رقابت چیزی است که محصول و جامعه را با سرعت بیشتری به سمت جلو می‌راند.

 

 

۲-نیاز به نوشتار مجدد

نکته دوم این که گوتنبرگ بر React ساخته شده است. یک چارچوب محبوب در جاوااسکریپت که توسط شرکت‌هایی مانند فیسبوک و اینستاگرام استفاده شده و نگهداری می‌شود. در کنار این موضوع، گوتنبرگ از فناوری‌های جدیدی مانند REST API، ESnext + JSX، WebPack و … استفاده می‌کند. ریاض بنگوئلا مقاله‌ای عالی در خصوص نحوه تغییر توسعه وردپرس به وسیله گوتنبرگ دارد.

به خاطر نحوه ساختاربندی، دنیای جدیدی را در خصوص «توسعه بلاکی» به روی توسعه‌دهندگان باز می‌کند. به یاد داشته باشید که در گوتنبرگ، همه چیز به بلاک‌ها مربوط می‌شود پس احتمالا این عبارت را زیاد خواهید شنید.

اما ممکن است مسائل را پیچیده نیز بکند زیرا معمولا توسعه‌دهندگان باید زبان‌های جدید را فرا بگیرند. اما نکته مثبت این که جامعه وردپرس شما را در این زمینه نجات می‌دهد و پروژه‌های منبع‌باز بسیار خوبی مانند create-guten-block وجود دارند. اساسا این یک جعبه‌ابزار توسعه زیروکانف (#۰CJS) است که در تنها چند دقیقه بلاک‌های وردپرس گوتنبرگ را بدون پیکربندی React، webpack، ES6/7/8/Next، ESLint، Babel و … توسعه می‌دهد.

احتمالا مایل خواهید بود تا موارد زیر را نیز بررسی کنید:

 • بلاک‌های اتمی
 • قابل انباشت‌ها
 • بلاک‌های کادنس
 

ویژگی‌های جدید وردپرس

 

آیا فکر می‌کنید که با وجود همه این‌ها، هدف بهبود عملکرد خواهد بود؟ در حالی که امیدواریم این موضوع نیز مدنظر باشد، گزارش‌های بسیاری در حال حاضر نشان دهنده عملکرد کندتر هستند.

 • عملکرد دریافت شده کند در مقایسه با تدوین‌گر کلاسیک
 • بنچمارک گوتنبرگ

به یاد داشته باشید: بعضی از این موارد را باید با کمی بدبینی در نظر گرفت چرا که تیم گوتنبرگ به‌روز رسانی‌های بسیاری ارائه داده است و حالا که وردپرس ۵٫۰ رسما اینجاست، می‌توانید انتظار مواردی بیشتر را داشته باشید.

نکته منفی دیگر این است که اکثر افزونه‌ها و تم‌های وردپرس (نه همه آن‌ها) باید جهت تطابق با گوتنبرگ مجددا نوشته شوند. غالبا مواردی که با تدوین‌گر وردپرس در تعامل هستند. سئوی YOAST مثالی عالی از توسعه‌دهنده افزونه وردپرس است که خیلی سریع آماده شد! آن‌ها اولین به‌روز رسانی گوتنبرگ را در ۲۰۱۷ ارائه دادند و از آن زمان دائم نسخه‌های جدیدی ارائه کرده‌اند. با این وجود که آن‌ها در ابتدا در خصوص دسترسی نگران بودند. تیم وردپرس حال بیانیه‌ای منتشر کرده که در خصوص قابلیت دسترسی در گوتنبرگ است.

اگر می‌خواهید سریع به سراغ این ویژگی‌ها در گوتنبرگ بروید و ببینید که واقعا چطور کار می‌کنند، نگاه عمیق ما به تدوین‌گر گوتنبرگ وردپرس را بررسی کنید.

اگر هنوز آماده نیستید، می‌توانید این تغییر را با غیرفعال کردن تدوین‌گر گوتنبرگ وردپرس به تعویق بیندازید.

 

 

تم ۲۰۱۹

ویژگی‌های جدید وردپرس ۵٫۰ همچنین شامل یک تم مینیمال ۲۰۱۹ است که با پشتیبانی کامل از گوتنبرگ در سمت مشتری و توسعه‌دهنده ارائه شده و در پستی در آینده، این تم را عمیق‌تر پوشش خواهیم داد.

 

ویژگی‌های جدید وردپرس

 

جامعه در خصوص گوتنبرگ چه فکری می‌کند؟

از آن‌جایی که ۳۲ درصد تمام وبسایت‌های اینترنت با وردپرس کار می‌کنند، هر تغییر بزرگی مانند این بحث‌هایی ایجاد می‌کند. بیایید صادق باشیم، در یک دهه اخیر تدوین‌گر وردپرس تغییر آن‌چنانی نکرده بود.

اگر نگاهی داشته باشید به افزونه وردپرس گوتنبرگ، خواهید دید که با ۷۰۰ هزار نصب فعال، نمره ۳/۲ را از ۵ گرفته است و بیش از ۹۰۰ نفر به آن امتیاز ۱ ستاره داده‌اند. با این که این مسئله خوب به نظر نمی‌رسد، مهم است که بدانید این نمره‌دهی از زمانی شروع شده که گوتنبرگ در نسخه بتا بود. همچنین مشخص است که با چنین تغییر بزرگی، بعضی کاربران که نسبت به تغییر مقاوم هستند، نقدهایی داشته باشند.

 

ویژگی‌های جدید وردپرس

رتبه‎های وردپرس گونبرگ
 

ما در توییتر نظرسنجی داشتیم که ببینیم افراد در حال حاضر چه فکری در خصوص گوتنبرگ می‌کنند. پس از بیش از ۴۵۰ رای، ۴۲ درصد می‌گویند که زیاد از آن استفاده نکرده‌اند‌ و به همین دلیل نظر مثبت یا منفی ندارند. با آغاز به کار سریع گوتنبرگ و وردپرس ۵٫۰، این موضوع کمی ترسناک است. ۲۸ درصد دیگر می‌گویند که از آن متنفرند، ۱۹ درصد می‌گویند آن را دوست دارند و ۱۱ درصد هم می‌گویند که در حال عادت کردن به آن هستند.

ایان از Declious Brains پست بسیار خوبی در این خصوص دارد که در آن نگرانی‌های به‌جای بسیاری راجع به گوتنبرگ به اشتراک می‌گذارد. از هر زاویه‌ای که به آن نگاه کنید، به این خاطر که وردپرس تمام این زبان‌ها و فناوری‌های جدید را به اجبار به کار گرفته، وقتی سایت‌ها وردپرس را به نسخه ۵٫۰ به‌روز کنند، درهم خواهند شکست و نمی‌توان از آن جلوگیری کرد. تا زمانی که هر افزونه و تم به طور کامل به‌روز رسانی نشده باشد که در اکثر موارد نیز این اتفاق رخ نمی‌دهد، هنگام رفع اشکالات با دردسرهای بسیاری روبه‌رو خواهید شد.

این موضوع بیش از همه بر چه افرادی تاثیر خواهد داشت؟ سازمان‌ها، فریلنسرها و توسعه‌دهندگان. برای همین است که احتمالا این به‌روز رسانی عمده شما را نگران کرده است.

اگر ذکر این موارد کافی نیست، باید گفت که ClassicPress ظهور کرده است. این یک هاردفورک از وردپرس (بدون گوتنبرگ) است که به بازار وبسایت کسب‌وکار CMS محور خدمت می‌کند. در این مورد نگرانی این است که آیا فروپاشی رخ خواهد داد؟ حتی تیم وردپرس نیز خود نمی‌داند که سازگارپذیری افزونه‌ها و تم‌ها را چگونه مدیریت خواهد کرد. به هر حال، این پروژه جذابی است که باید آن را تحت نظر داشت.

 

ویژگی‌های جدید وردپرس

 

تاریخ رسمی انتشار وردپرس ۵٫۰

احتمالا سوالی که حال خواهید داشت این است که وردپرس ۵٫۰ چه زمانی بیرون خواهد آمد و کی می‌توان از ویژگی‌های جدید وردپرس با خبر شد؟ اولین تاریخی که تیم اصلی وردپرس تعیین کرده ۱۹ نوامبر ۲۰۱۸ است. اما این یک تاریخ آزمایشی بوده است.

در تاریخ ۶ دسامبر  ۲۰۱۸، وردپرس ۵٫۰ رسما در دسترس قرار گرفته است.

اگر با مشتریانی کار می‌کنید که روی وردپرس کار می‌کنند باید به این موضوع توجه داشته باشید. البته می‌توانید تدوین‌گر کلاسیک را نصب کرده و یا زمان به‌روز رسانی را تا زمان آتی به تعویق بیندازید.

شما باید برای تعطیلات از پیش استراتژی داشته باشید. آخرین چیزی که می‌خواهید این است که مشتری با شما تماس بگیرد و از این شکایت کند که پس از به‌روز رسانی وردپرس به نسخه ۵٫۰، سایت دچار خرابی شده است.

 

نحوه آماده‌سازی و به‌روز رسانی وردپرس ۵٫۰

نمی‌توانیم به اندازه کافی بر میزان اهمیت آزمایش وردپرس ۵٫۰ و گوتنبرگ تاکید کنیم. باید مطمئن شوید که تمام افزونه‌ها و تم‌های شما مناسب کار می‌کنند. اگر یک راه‌حل سفارشی‌ساخت دارید، حتما با یک توسعه‌دهنده وردپرس در تماس باشید تا آن را به‌روز کنید. این چیزی نیست که هاست وردپرس بتواند برای شما درست کند.

مهم است که توجه داشته باشید که اگر به طور مشخص وردپرس را روی به‌روز رسانی خودکار به نسخه‌های اصلی تنظیم نکرده‌اید، باید آن را به صورت دستی به وردپرس ۵٫۰ به‌روز رسانی کنید. به طور پیش‌فرض، وردپرس تنها نسخه‌های کوچک را به‌روز می‌کند. مانند به‌روز رسانی از نسخه ۷٫۹٫۴ به ۸٫۹٫۴ و به‌روز رسانی‌های اصلی مانند ۴٫۹٫۸ به ۵٫۰ را انجام نمی‌دهد.

پارمیسافت نیز به‌روز رسانی‌های اصلی را خودکار انجام نمی‌دهد.

 

وردپرس ۵٫۰ و WooCommerce

WooCommerce یک بیانیه رسمی در خصوص انتشار وردپرس ۵٫۰ ارائه داده است. اگر از WooCommerce استفاده می‌کنید، حتما آن را پیش از به‌روز رسانی وردپرس به نسخه ۵٫۰، به نسخه‌های ۱٫۵٫۳ و بالاتر به‌روز کنید تا از تغییرات شکننده جلوگیری شود.

 

وردپرس ۵٫۰ و افزونه‌ها

تیم شرکت Yoast، دائم ویژگی‌های جدید، رفع باگ و بهبودهایی برای سئوی yoast و تطابق‌پذیری آن با گوتنبرگ ارائه می‌دهد. ما شدیدا پیشنهاد می‌کنیم که پیش از به‌روز رسانی به وردپرس ۵٫۰، Yoast را به آخرین نسخه (نسخه ۰٫۲٫۹ در تاریخ بیستم نوامبر ارائه شد) به‌روز کنید.

 

۱-یک محیط آماده‌سازی ایجاد کنید

ما پیشنهاد می‌کنیم که وردپرس را روی یک سایت آزمایشی نصب کرده یا از محیط آماده‌سازی هاست خود استفاده کنید. در این صورت روی سایت اصلی خود تاثیری نخواهید داشت.

 

ویژگی‌های جدید وردپرس

 

 

۲-از سایت وردپرس خود بک آپ بگیرید

اگر وردپرس را روی یک سایت در حال توسعه یا محیط مرحله‌سازی آزمایش نمی‌کنید (کاری که باید انجام دهید) حتما از سایت وردپرس خود یک بک آپ بگیرید. افزونه‌های بک آپ وردپرس بسیار خوبی وجود دارند که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

اما با توجه به این موضوع که وردپرس ۵٫۰ تغییرات بزرگی در پی داشته، پیشنهاد می‌کنیم یک بک آپ قابل دانلود نیز از سایت خود بگیرید. این شامل تمام فایل‌ها و پایگاه‌داده MySQL می‌شود. هیچ‌گاه نمی‌دانید، شاید پس از ۱۴ روز که گذشت چیزی را از دست بدهید. داشتن این امکان که همواره بتوانید یک بک آپ ایجاد کنید مفید است.

 

ویژگی‌های جدید وردپرس

 

 

۳-نحوه به‌روز رسانی به وردپرس ۵٫۰ (مرحله‌سازی یا تولید)

بسته به هاست شما، ممکن است وبسایت شما پس از انتشار وردپرس ۵٫۰ به طور خودکار به آن به‌روز شود. WordPress core به طور پیش‌فرض چنین کاری انجام نمی‌دهد و ما نیز پیشنهاد می‌کنیم سایت خود را به طور خودکار به وردپرس ۵٫۰ به‌روز نکنید مگر آن‌که در فایل wp-config.php سایت خود، تنظیمات WP_AUTO_UPDATE_CORE را تایید کرده باشید. این تغییر با هدف صورت می‌گیرد و باید پیش از آن تست شده باشد.

وردپرس ۵٫۰ در داشبورد ادمین در دسترس است. تنها در جعبه‌ابزار روی آیکون به‌روز رسانی کلیک کنید. سپس روی دکمه «حالا به‌روز رسانی کن» کلیک کنید. وقتی سایت در حال به‌روز رسانی است، در حالت نگهداری قرار می‌گیرد. به محض این که به‌روز رسانی کامل شود سایت به حالت نرمال بازمی‌گردد.

 

ویژگی‌های جدید وردپرس

 

یک پیغام دریافت می‌کنید که از شما می‌خواهد پایگاه‌داده وردپرس خود را به‌روز کنید.

 

ویژگی‌های جدید وردپرس

 

تا زمانی که به‌روز رسانی شما خوب پیش می‌رود، باید صفحه «ویژگی‌های جدید» را ببینید. همین! ساده و سریع.

 

برای مطالعه‌ی ادامه‌ی متن به ویژگی‌های جدید وردپرس در بلاگ پارمیسافت مراجعه کنید.

 :: برچسب‌ها: ویژگی‌های جدید وردپرس , بلاگ پارمیسافت , گوتنبرگ وردپرس , کسب‌وکار , ویژگی‌های جدید وردپرس , ,
:: بازدید از این مطلب : 484
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : چهار شنبه 24 بهمن 1397 | نظرات ()
نوشته شده توسط : parmisoft

 

توزیع CTR در Google SERP

تمامی صاحبان وب‌سایت‌ها برای دستیابی به رتبه‌ی اول گوگل تلاش می‌کنند. هیچ وقت از خودتان پرسیده‌اید که چرا هیچ­کس رویای رسیدن به رتبه‌ی پنجم یا حداقل رتبه‌ی نهم را ندارد؟ اول بودن چه مزیت خاصی دارد؟

قضیه این است که CTR (نسبت کلیک به نمایش) برای رتبه‌ی ۱#، ۱۸ برابر بیشتر از CTR رتبه‌ی #۹ است! این حقیقت به آن معنی است که رتبه‌ی ۱# بازدیدکننده‌ها و پول بیشتری به دست می‌آورد، پس امکانات بیشتری برای ارتقای برند خود خواهد داشت.

بیایید به حقایق آشکار آمار و ارقام، نگاهی بیندازیم:

اهمیت شماره یک بودن در گوگل آشکار است. نگاه مختصری به تصویر بالا کافی است تا متوجه شویم که وب‌سایت‌های رتبه یک مزیت بزرگی نسبت به رقیبان زیر خود دارند.

همان‌طوری که مشاهده می‌کنید، رتبه‌ی ۱# میزان ۵۸/۳۲% ترافیک طبیعی را از گوگل دریافت می‌کند، در حالی که رتبه‌ی ۹# تنها از ۸۶/۱% برخوردار می‌شود. این به چه معنی است؟ یعنی مثلاً ۱۰۰۰ کلیک روی رتبه‌ی ۱# می‌گیریم و فقط ۵۷ کلیک برای رتبه‌ی ۹# داریم. و تازه این بازدیدکنندگان برای شما رایگان به دست آمده است. تفاوت چشمگیری است، این‌طور نیست؟

 
و اگر از رتبه‌ی ۹# به ۱# ارتقا یابید، ترافیک شما چطور افزایش می‌یابد؟

و تازه این تنها برای یک کلیدواژه است! فقط تصور کنید که در صورت اجرای یک استراتژی مناسب برای سئو به چه میزان ترافیک خود را افزایش می‌دهید.

پس انتشار ۴ مقاله‌ی جدید، هر یک حاوی ۱۰۰۰ کلمه و حدود ۲۰ کلیدواژه به صورت ماهیانه بر روی وب‌سایت شما، هر ماه ۴ * ۲۰ = ۱۰۰ کلیدواژه‌ی جدید به شما می‌دهد. حداقل ۱۰% از آن‌ها (بسته به تعداد بک‌لینک‌های جدید) به رتبه‌ی اول گوگل دست پیدا می‌کنند. یعنی ۱۰ کلیدواژه‌ی جدید در هر ماه. هر کلیدواژه ماهیانه به طور متوسط ۱۰۰-۱۵۰ بازدیدکننده تولید می‌کند، که به معنی ۱۰۰۰-۱۵۰۰ بازدیدکننده‌ی جدید در هر ماه است. بر طبق نرخ CPC (هزینه‌ی هر کلیک) در گوگل ادوردز ۲دلار (برای هر کلیک)، می‌توان دید که ارزش این بازدیدکننده‌ها حدود ۲۰۰۰-۳۰۰۰ دلار در ماه است. توجه داشته باشید موفقیت مقالات شما به بک‌لینک‌های باکیفیت بستگی دارد.

پس دلیل هیاهو برای رسیدن به رتبه‌ی اول مشخص است.

اکنون وقت آن است که فاکتورهای اصلی رتبه‌بندی را در سال ۲۰۱۸ بررسی کنیم.

 

لیستی از فاکتورهای تأثیرگذار بهبود رتبه‌ی سایت در گوگل در سال ۲۰۱۸

 

تعداد بازدیدهای وبسایت

به نظر می‌رسد که تعداد بازدیدهای وبسایت، یا به عبارتی ترافیک شما تعیین‌کننده‌ترین فاکتور رتبه‌بندی است. بنابر تحقیقات، وب‌سایت‌های معتبر متعاقباً ترافیک بیشتری دریافت می‌کنند و در نتیجه، شانس بیشتری برای رسیدن به رتبه‌ی اول گوگل دارند.

 

فاکتورهای رفتاری

(مدت زمان حضور کاربر در سایت، تعداد صفحات بازدید در هر نشست، نرخ خروج (bounce rate) نیز از مهم‌ترین فاکتورهای رتبه‌بندی به شمار می‌آیند؛ چرا که اگر می‌خواهید به رتبه‌ی اول دست پیدا کنید و همان‌جا بمانید، لازم است کاربران خود را بشناسید. به علاوه، جدیدترین آپدیت‌های گوگل اصولاً کاربر-محور هستند. پس همواره معیارهای مختلف را در تعیین موفقیت تجربه‌ی کاربری در وب‌سایت خود بررسی کنید.

 

محتوا

کیفیت و سودمندی محتوایی که بر روی وبسایت خود منتشر می‌کنید، نظر کاربر را نسبت به وب‌سایت شما شکل می‌دهد.به علاوه، طول مقاله‌ی شما نیز اهمیت دارد؛ چون مردم وقتی یک مقاله‌ی طولانی را می‌بینند، حس می‌کنند که شما حتماً تجزیه و تحلیل جامعی انجام داده‌اید که توانسته‌اید چنین مقاله‌ی بلندی تدارک ببینید. پس باید توجه داشته باشید که تمامی مقالات شما صرف نظر از تعداد کلمات، باید مفید و مناسب باشد.

 

پروفایل بکلینک

هر چقدر دامنه‌های بیشتری به شما ارجاع داده باشند،برای رتبه‌بندی شما بهتر است. بار دیگر می‌گوییم که کیفیت بک‌لینک‌های شما و نیز تعداد آن‌ها مهم است. یک پروفایل بک‌لینک طبیعی و قابل اعتماد یک شبه به دست نمی‌آید. سختی ایجاد یک پروفایل مؤثر بک‌لینک را در فضاهای پر رقابت مد نظر داشته باشید. پس ثابت قدم باشید و از استراتژی دقیقی برای ایجاد لینک پیروی کنید.

 

بهینهسازی داخلی

بهینه‌سازی داخلی نه‌تنها در رتبه‌بندی بهتر بلکه در موفقیت کمپین‌های بازاریابی نیز اهمیت دارد. باید صفحات وبسایت خود را نه‌تنها برای خزنده‌های گوگل، بلکه برای مردم، برای راحتی و استفاده‌ی آن‌ها نیز بهینه کنید.

 

چند راه ساده اما مؤثر در بهبود رتبه‌ی سایت شما

 

اگر کاری کنید که مردم وبسایت شما و مطالب آن را دوست بدارند و به آن اعتماد کنند، حتماً افزایش ترافیک مورد نظر خود را کسب می‌کنید!

پس تمرکز بیشتری بر تجربه‌ی کاربری وب‌سایت خود داشته باشید. طراحی بی‌آلایش، مرور ساده، امنیت، مطالب مفید و برقراری تماس مناسب با مخاطبان نقش قابل توجهی در افزایش ترافیک شما دارد. گوگل فاکتورهای رفتاری را در نظر می‌گیرد، پس می‌تواند بفهمد که وب‌سایت شما برای مردم جذاب و مفید است.

 

هر گاه شروع به نوشتن یک مقاله برای وبسایت خود میکنید، نیازها و تمایلات مخاطبین هدف خود را در نظر داشته باشید.

مردم قدر مقالاتی را که زندگی آن‌ها را ساده‌تر کند یا مشکلاتشان را برطرف کند، می‌دانند. به علاوه، نوشته‌های بلند و مفصل، ترافیک بیشتری جذب می‌کند. ثابت شده است که این روش‌ها حداقل ۱۰% افزایش ترافیک ایجاد می‌کنند.

از اسنیپتهای غنی استفاده کنید.

گوگل دائماً امکانات اسنیپت‌ها را تغییر می‌دهد. الآن اسنیپت‌ها می‌توانند حاوی رویداد، موسیقی، ویدئو، و سایر اطلاعات باشند. ویدئو و اطلاعات تألیف در اسنیپت‌ها به افزایش CTR کمک می‌کند. اسنیپت‌های غنی وب‌سایت شما را در SERP برجسته می‌کند و CTR را افزایش می‌دهد که خود موجب بهبود نرخ تبدیل خواهد شد.

وجود تصویر مؤلف در SERP احتمال رسیدن به رتبههای بالاتر را افزایش میدهد.

قاعده‌ی محکمی در مورد شکل این تصویر وجود ندارد. با این وجود، ما صدها تصویر را امتحان کرده‌ایم و می‌توانیم با اطمینان بگوییم که در صورت رعایت این موارد، نتیجه‌ی بهتری می‌گیرید:

تصویری از صورت واقعی یک انسان قرار دهید، نه لوگوی شرکت خودتان یا هر آیکان بی‌مصرف دیگری را.

از رنگ‌های با کنتراست استفاده کنید. کوچکی تصویر را مد نظر داشته باشید، پس وضوح مناسب برای آن یک ضرورت است.

مخاطب هدف خود را در نظر بگیرید: سن و سال، جنسیت، علایق، خاستگاه آن‌ها، و غیره.

 

برای مطالعه‌ی ادامه‌‌ی این مطلب به  بهبود رتبه‌ی سایت در بلاگ پارمیسافت مراجعه کنید.:: بازدید از این مطلب : 107
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : سه شنبه 23 بهمن 1397 | نظرات ()
نوشته شده توسط : parmisoft

بهترین افزونه‌های موبایلی وردپرس - مقایسه ۷ مورد برتر

انتظار می‌رود کسب‌وکارهای آنلاین یک راهبرد یک وبی روان را در گسترش وردپرس به کار بگیرند تا از تجربه وبسایتی پربازده، واکنش‌گر و سازگار در تمام پلت‌فرم‌ها و دستگاه‌ها اطمینان حاصل کنند. نه تنها کاربران، بلکه امروزه گوگل نیز انتظار دارد که سایت شما بی‌نقص روی موبایل کار کند.تبدیل سایت به یک نسخه موبایلی پیش از انتخاب بهترین افزونه‌های موبایلی وردپرس به تفکر احتیاج دارد. ممکن است بخواهید یک سایت موبایلی به جای برنامه‌ درست کنید که اطلاعیه‌های push می‌فرستد یا از خدمات مکان جغرافیایی استفاده می‌کند. همچنین ممکن است در حال حاضر نسخه موبایلی سایت وردپرس خود را دوست داشته باشید، اما علاقه‌ای به فهرستی که همراه با آن است نداشته باشید.

پس گام اول این است که بدانید رابط‌کاربری‌های متفاوتی برای موبایل وجود دارند که می‌توانید از آن‌ها انتخاب کنید.

 • اولی یک وبسایت موبایلی است که معمولا از آن به عنوان یک سایت واکنش‌گرا یاد می‌شود و محتوای سایت ثابت است اما با استفاده از کدهای نمایش رسانه برای نمایش در موبایل تنظیم شده است.
 • همچنین می‌توانید از یک افزونه موبایلی استفاده کنید که سایت وردپرس شما را به یک برنامه تبدیل می‌کند. این یک برنامه کاملا متفاوت است که به طور کلی ویژگی‌های موبایلی قدرتمندتری نسبت به وبسایت موبایلی شما دارد. این ممکن است شامل یک برنامه وبی در حال پیشرفت نیز باشد.
 • در نهایت، بعضی افزونه‌های موبایلی وردپرس تنها برای تغییر فهرست موبایل شما هستند، چرا که بسیاری از سایت‌های موبایلی نمی‌توانند فهرست‌هایی با ظاهر مناسب داشته باشند.

در این مقاله، چند مورد از افزونه‌های موبایلی وردپرس را که ویژگی‌های بسیار متفاوتی دارند مشخص می‌کنیم. سپس نگاهی خواهیم داشت به آن‌هایی که ممکن است برای شما و سازمان‌تان بهتر از بقیه باشند.

 
 

فهرست کوتاهی از بهترین افزونه‌های موبایلی وردپرس

یکی از بهترین راه‌های شروع آموختن افزونه‌های موبایلی وردپرس این است که آن‌ها را روی سایت وردپرس خود نصب کرده و ببینید کدام یک مناسب شما هستند. پس در ادامه لیست کوتاهی از افزونه‌هایی آمده که ما آن‌ها را آزمایش کرده و در خصوص آن‌ها تصمیم گرفته‌ایم. حتی اگر بخواهید مستقیما به سراغ مطالعه عمیق روی لیست زیر بروید، همچنان پیشنهاد می‌کنم که خود بعضی از آن‌ها را امتحان کرده و ببینید کدام یک برای تم شما مناسب‌تر از بقیه هستند.

 

در نگاه اول به‌ نظر می‌رسد که تمام افزونه‌های موبایلی وردپرس بسیار شبیه به هم هستند. ممکن است فکر کنید چرا تنها یکی را انتخاب نکنم و با همان کار کنم؟ پس از جست‌وجوهای عمیق ما متوجه شدیم که این گونه نیست. در بررسی که در ادامه خواهید خواند، خواهید دانست که چطور بعضی رابط‌های کاربری زیباتر از بقیه هستند و چطور بعضی افزونه‌ها برنامه‌هایی ارائه می‌دهند و بقیه بیشتر روی وبسایت موبایلی تمرکز می‌کنند.

با علم به این موضوع، به خواندن ادامه دهید تا بدانید کدام ویژگی‌ها در هر یک از افزونه‌های موبایلی وردپرس برجسته‌تر هستند. پس از آن مشخص می‌کنیم که در هر شرایط، بهترین افزونه برای شما کدام است.

 

۱-WPtouch

وقتی صاحبان سایت‌های وردپرس می‌خواهند وبسایت خود را خیلی سریع به یک رابط‌کاربری موبایلی تبدیل کنند، افزونه WPtouch
قطعا یکی از محبوب‌ترین انتخاب‌هاست. کلید پشت این افزونه این است که هر تمی که نصب‌ کرده باشید را سریعا تغییر می‌دهد و آن را برای افرادی با دستگاه‌های موبایلی قابل استفاه‌تر می‌کند. موضوع جالب در خصوص WPtouch این است که بر تست موبایلی گوگل تمرکز می‌کند و مطمئن می‌شود که سایت شما در تست قبول می‌شود. از این راه قادر خواهید بود که رتبه سئو سایت خود را حفظ کرده و آن را در آینده بهبود دهید.

با نسخه رایگان WPtouch، دسکتاپ شما دست نخورده باقی می‌ماند اما نسخه موبایلی به یک نسخه کاربرپسند شیک و سریع تبدیل می‌شود که تنها برای دستگاه‌های کوچک‌تر مانند موبایل و تبلت کار می‌کند. همچنین قادر خواهید بود این فرآیند را در حالی تکمیل کنید که کدنویس نباشید.

 

 

نسخه پرمیوم افزونه WPtouch برای آن‌هایی در دسترس خواهد بود که به دنبال بهبود ویژگی‌ها با تم‌های موبایلی بهتر و بسط‌های مشخصی جهت ترکیب کردن تبلیغات با سایت موبایلی خود هستند. همچنین نسخه پرمیوم شامل گزینه‌های کشینگ کنترل فونت وب و پشتیبانی مستقیم از توسعه‌دهندگان WPtouch می‌شود. می‌توانید افزونه حرفه‌ای WPtouch را از سایت آن دانلود کنید. ارزان‌ترین برنامه از ۷۹ دلار  در سال شروع شده و در یک سایت وردپرسی کار می‌کند.

اگر بخواهید افزونه را در سایت‌های بیشتری به کار بگیرید، باید یکی از برنامه‌های گران‌تر را انتخاب کنید. به طور کلی اگر به تم‌های موبایلی زیباتر و ویژگی‌هایی برای تبلیغات، پست‌های مربوط و دیگر موارد علاقه دارید، قیمت‌گذاری نسبتا منطقی به نظر می‌رسد.

 

چه چیزی این افزونه را به یکی از بهترین‌ها در افزونه‌های موبایلی وردپرس تبدیل می‌کند؟

 • Wptouch یک افزونه رایگان دارد که تقریبا به صورت آنی تم وبسایت فعلی شما را به یک تم موبایلی تبدیل می‌کند.
 • نسخه حرفه‌ای زیاد گران نیست و طیف گسترده‌ای از تم‌های زیبا و بسط‌های جالب را برای چیزهایی مانند تبلیغات و نوع شناسی پیشرفته ارائه می‌دهد.
 • تنظیمات صفحه WPtouch به خوبی در داشبورد وردپرس ثبت شده و درک آن برای هر صاحب وبسایتی آسان است.
 • افزونه در جایگزین کردن تم‌های واکنش‌گری که استفاده سنگینی از فایل‌های عکسی، جاوا اسکریپت و CSS دارند، خوب کار می‌کند. تم‌ موبایلی برای افرادی که از تم موبایلی فعلی خود را راضی نیستند، سریع، با حجم سبک و بی‌نقص فراهم می‌شود.
 • شما قادر خواهید بود تا تجربه مشاهده مرورگر موبایل خود را سفارشی کنید. برای مثال، افزونه به شما اجازه می‌دهد مرورگر مورد حمایت خود را انتخاب کنید و همچنین ابزار لازم را برای تغییر حول فهرست موبایلی شما فراهم می‌کند.
 

 

۲-AMP برای WP

افزونه AMP برای WP برای سایت فعلی شما وبسایتی موبایلی فراهم می‌کند. AMP مخفف صفحه موبایلی سریع بوده و به سرعت و کارایی اشاره دارد. یک پکیج شگفت‌انگیز است که نیاز به تلاش حداقلی شما جهت جایگزینی تم فعلی غیرواکنش‌گرا دارد. همچنین اگر یک تم واکنش‌گرا دارید، خوب است که سرعت بارگذاری آن را بررسی کنید. اگر در حد استانداردهای شما نیست، تنها آن را با افزونه AMP برای WP جایگزین کنید. هسته حقیقی افزونه AMP برای WP کاملا رایگان است. شما تمام امکانات را با یک دانلود سریع از کتابخانه افزونه‌های موبایلی وردپرس دریافت خواهید کرد. اما بعضی عناصر در یک تلفن همراه در مقایسه با دسکتاپ به خوبی نمایش داده نمی‌شوند.

از این رو AMP for WP افزونه‌های مشخصی را به طور مجزا یا در پکیج‌هایی به فروش می‌رساند. همچنین می‌توانید تم‌های موبایلی مختلفی را بخرید که به طور معمول نسبت به موارد پیش‌فرض کارکردی‌تر و زیباتر هستند. موضوع عالی در خصوص این تنظیمات این است که اکثر تم‌ها و افزونه‌های برای مبلغی کمتر از ۱۰ دلار به فروش می‌رسند. یکی از افزونه‌ها برای این است که در تم موبایلی شما تبلیغ قرار دهد. در حالی که دیگران این امکان را به تم می‌دهند که با فرم‌های ارتباطی، WooCommerce، افزونه‌های کشینگ و … بهتر کار کنند.

 

افزونه‌های امنیتی وردپرس

AMP برای WP
 

همچنین این گزینه وجود دارد که عضو شده و به تمام افزونه‌ها و تم‌ها دسترسی پیدا کنید. برای مثال اگر تنها به تم‌ها و افزونه‌های یک سایت شخصی نیاز دارید، ۱۴۹ دلار در سایت برای شما هزینه خواهد داشت. برنامه‌های بسیار دیگری در دسترس هستند، اما برای آژانس‌هایی که برای تعداد نامحدودی سایت به افزونه‌ها نیاز دارند، حداکثر هزینه ۴۹۹ دلار در سال خواهد بود.

اما به یاد داشته باشید که افزونه AMP for WP به طور کلی رایگان است. پس تا زمانی که یک افزونه خاصی وجود نداشته باشد که حتما به آن نیاز داشته یا اگر در تلاش هستید تا تم خود را بهبود دهید، نباید به‌روز رسانی انجام دهید. من معتقدم غالب امکانات در افزونه اصلی وجود دارند. ابزاری برای پشتیبانی از کامنت‌ها در فیسبوک، صفحات فرود، گزینه عضویت ایمیلی و موارد دیگر.

آموخته عمیق ما در خصوص نحوه پیکربندی AMP برای WP را ببینید.

 

چه چیزی AMP برای WP را به یکی از بهترین افزونه‌های موبایلی وردپرس تبدیل می‌کند؟

 • افزونه کاملا رایگان است و بهترین ویژگی‌های آن را دربرمی‌گیرد.
 • افزونه‌های بسیار دیگری هستند که می‌توانید با کمتر از ۱۰ دلار بخرید. برای مثال اگر می‌خواهید انبار دانلودهای دیجیتال شما ظاهر خوبی در تم موبایلی داشته باشند، می‌توانید یک افزونه برای آن بخرید.
 • قیمت عضویت بسیار منطقی است و این امکان را می‌دهد که به تمام افزونه‌ها و تم‌های کتابخانه AMP برای WP دسترسی داشته باشید.
 • سایت موبایلی که AMP برای WP برای شما ایجاد می‌کند به احتمال زیاد سریع‌تر و واضح‌تر از سایتی باشد که با تم وردپرس شما همراه بوده است.
 • AMP برای WP در پشتیبانی از عناصر وبسایت که برای CSS یا جاوا اسکریپت کدنویسی شده‌اند (که بعضی مواقع در دستگاه‌های موبایلی به مشکل برمی‌خورند)، بسیار خوب کار می‌کند. برای مثال افزونه از نمره‌دهی ستاره‌ای و کامنت‌ها پشتیبانی می‌کند. همچنین می‌توانید ویدئوها را از منابع مختلف فشرده‌سازی کنید.
 • به یاد داشته باشید که AMP برای WP برای همه مناسب نیست و پس از این که با کاهش نرخ تبدیل روبه‌رو شدیم، در نهایت می‌بینیم که می‌خواهیم آن را در وبسایت خود غیرفعال کنیم. همیشه برای خود تستی انجام دهید.
 

 

۳-Jetpack، توسط وردپرس

همان‌طور که احتمالا می‌دانید، Jetpack متعلق به Automattic است و مجموعه‌ای از ابزار را فراهم می‌کند تا مجبور نباشید ده‌ها افزونه مختلف نصب کنید. هر چیزی را از ابزار امنیتی گرفته تا گزینه‌های اجتماعی و از خدمات طراحی گرفته تا ماژول‌های بازاریابی دریافت خواهید کرد. از آن‌جا که این مقاله در خصوص افزونه‌های موبایلی وردپرس است، تمرکز  بر ظرفیت‌های موبایلی منطقی خواهد بود. Jetpack همچنین یک تم موبایلی فراهم می‌کند که می‌تواند با ورود به حوزه تنظیمات Jetpack اجرا شود.

این تم تنها زمانی کار می‌کند که یک دستگاه موبایلی را شناسایی کند و اگر مایل باشید می‌تواند روی تم واکنش‌گر فعلی شما قرار بگیرد. چیزی که ما بیش از همه در خصوص تم‌های موبایلی Jetpack دوست داریم این است که تعداد تنظیمات مناسبی در خصوص نحوه تنظیم ظاهر موبایل در دستگاه‌های کوچک‌تر دارد. مثلا ممکن است بخواهید ظاهر فهرست خود را تغییر دهید یا اگر فکر می‌کنید عکس‌ها در یک تلفن همراه بیش از حد پیچیده هستند، عکس‌های بزرگ با امکانات نمایش دهید.

 

این ویژگی در jetpack  رایگان است پس اگر برنامه دارید که در کنار آن از دیگر امکانات jetpack  که همراه آن است استفاده کنید، ارزشمند است. ما همچنین از ساده بودن تم موبایلی jetpack  رضایت داریم. به نظر می‌رسد که برندسازی پایه وردپرس را به همراه دارد، اما می‌توانید رنگ‌ها را تغییر دهید تا با کسب‌وکار شما متناسب‌تر باشد. اما به طور کلی این یکی از قابل اعتمادترین رابط‌های کاربری موبایلی است که می‌توانید پیدا کنید. واضح و سریع است و آماده است تا ظاهر سایت را هم برای کاربران و هم برای موتورهای جست وجو مناسب سازد.

 

چه چیزی این افزونه را به یکی از بهترین افزونه‌های موبایلی وردپرس تبدیل می‌کند؟

 • هر چند برای بسیاری از ویژگی‌های Jetpack باید هزینه پرداخت کنید، تم موبایلی رایگان است و با یک کلیک آماده اجرا می‌شود.
 • تم ساده است، اما مدرن بوده و ظاهر خوب آن روی تمام دستگاه‌ها و مرورگرها تضمین شده است. اگر می‌خواهید مطمئن شوید که گوگل تجربه موبایلی شما را تضمین می‌کند، این نکته مثبتی است.
 • افزونه Jetpack همچنین شامل بارگذاری تنبل برای عکس‌های تم موبایل می‌شود. بنابراین زمانی که یک کاربر در حال اسکرول کردن رو به پایین است، تا به عکس نرسد لود نمی‌شود. به این طریق سایت شما در سرعتی کاراتر اجرا شده و تا زمانی که لازم نباشد از منابع استفاده نمی‌کند.
 • تم موبایل به طور خودکار ستون فرعی را زیر محتوای اصلی قرار می‌دهد همچنان در صفحه باشند اما فرمت یک ستونی را که در دستگاه‌های موبایلی خوب کار می‌کند به هم نریزند.
 • تیترها و پشت‌زمینه‌های سفارشی پشتیبانی می‌شوند، پس برای این تغییرات و حصول اطمینان از این که عکس‌های اولیه برای کاربران شما ظاهر خوبی خواهند داشت، تنظیماتی خواهید داشت.
 • به طور پیش‌فرض، تم‌های موبایلی Jetpack فهرست اولیه شما را دریافت کرده و آن را برای کاربران موبایلی نشان می‌دهد. اما برای تنظیم این و داشتن فهرستی کاملا متفاوت برای نمایش به آن افراد، راهی وجود دارد.
 • برای مواردی دیگر مانند پنهان کردن عکس‌های امکانات دار، نشان دادن یک تبلیغ یا تغییر انتخابی پست‌های وبلاگی تنظیمات دیگری نیز وجود دارد.

 

برای مطالعه‌ی ادامه‌ی متن به افزونه‌های موبایلی وردپرس در بلاگ پارمیسافت مراجعه کنید.

 :: بازدید از این مطلب : 343
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : سه شنبه 22 بهمن 1397 | نظرات ()
نوشته شده توسط : parmisoft

آیا وردپرس امن است؟ ببینیم داده‌ها چه می‌گویند

وردپرس با اختلاف محبوب‌ترین راه ساختن یک وب سایت است. این محبوبیت متاسفانه عوارضی را نیز در کنار خود دارد و سایت‌های وردپرس را به هدفی جذاب برای آن‌هایی که در تمام دنیا دنبال ضرر رساندن هستند تبدیل کرده است. این ممکن است باعث شود فکر کنید که آیا وردپرس برای مدیریت این حمله‌ها به قدر کافی امن است یا خیر و امنیت سایت وردپرس چگونه است.

در ابتدا با خبری بد آغاز می‌کنیم: هر سال صدها هزار سایت وردپرس هک می‌شوند.

به نظر ترسناک می‌رسد درست است؟ اما نه زیاد. چون خبرهای خوبی هم وجود دارند:

حمله‌ی هکرها به دلیل آسیب‌پذیری آخرین نرم‌افزار هسته‌ای وردپرس نیست. اکثر سایت‌ها به دلیل مشکلاتی که کاملا قابل پیش‌گیری هستند، هک می‌شوند. مانند به‌روز رسانی نکردن یا استفاده از کلمه عبورهای ناامن.

در نتیجه پاسخ به این سوال که « آیا وردپرس امن است؟ » به نکات ریز و ظریفی نیاز دارد.

برای این کار، موضوع را از چند زاویه مختلف پوشش می‌دهیم:

 • آماری در خصوص این که سایت‌های وردپرس در واقع چگونه هک شدند تا بفهمیم آسیب‌پذیری‌های امنیتی کجا هستند.
 • نحوه حل مشکلات امنیتی توسط تیم اصلی وردپرس تا بدانید چه کسانی، در حوزه امنیت در چه چیزی مسئول هستند.
 • این که آیا هنگامی که بهترین روش‌ها را به کار می‌گیرید وردپرس امن است و خواهید دانست که وبسایت شما نیز امن خواهد بود؟
 

وبسایت‌های وردپرس چگونه هک می‌شوند؟ (طبق داده‌ها)

خب، شما می‌دانید که سالانه وبسایت‌های وردپرسی بسیاری هک می‌شوند. اما، این اتفاق چگونه رخ می‌دهد؟ آیا یک مشکل جهانی در وردپرس است؟ یا موضوع از فعالیت‌های وب‌مسترها ناشی می‌شود؟

در ادامه دلیل هک شدن اغلب سایت‌های وردپرسی با توجه به داده‌های جمع‌آوری شده، آورده شده است.

 

منقضی شدن نرم‌افزار اصلی

در اینجا یک همبستگی پیش‌بینی شده‌ای با گزارش ۲۰۱۷ سوکوری از وبسایت‌های هک شده وجود دارد. بین تمام سایت‌های هک شده وردپرس، سوکوری نگاهی داشته به ۳۹.۳درصد آن‌ها که تاریخ نرم‌افزار اصلی وردپرسشان در زمان وقوع حادثه منقضی شده بوده است. 

 

امنیت سایت وردپرس

 

پس شما بلافاصله می‌توانید رابطه نزدیک بین هک شدن و استفاده از یک نرم‌افزار تاریخ گذشته را ببینید. اما این موضوع پیشرفت قابل ملاحظه‌ای از سال ۲۰۱۶ داشته که این آمار ۶۱ درصد بوده است.

طبق پایگاه‌داده آسیب‌پذیری WPScan، حدود ۷۴درصد آسیب‌پذیری‌های شناخته شده، در نرم‌افزار اصلی وردپرس بوده‌اند. اما نکته تعجب‌آور اینجاست: نسخه‌هایی که بیشترین آسیب‌پذیری را داشته‌اند به وردپرس X.۳ بازمی‌گردد.

 

امنیت سایت وردپرس

 

اما متاسفانه تنها ۶۲ درصد از سایت‌های وردپرس از آخرین نسخه استفاده می‌کنند که باعث می‌شود بسیاری از سایت‌ها همچنان نسبت به هکرها، آسیب‌پذیر باشد در حالی که این امر قابل پیش‌گیری است.

 

امنیت سایت وردپرس

 

در نهایت می‌توانید این ارتباط را یک بار دیگر با آسیب‌پذیری اساسی وردپرس REST API در فوریه ۲۰۱۷ ببینید. جایی که صدها هزار سایت با مشکل روبه‌رو شدند.

وردپرس ۴.۷.۱ شامل ایرادهای می‌شد که برای آسیب زدن به آن سایت‌ها مورد استفاده قرار گرفتند. اما چند هفته پیش از آن‌که از آن عیب و ایرادها سوءاستفاده شود، وردپرس ۴.۷.۲ ارائه شد تا تمام نواقص را رفع کند.

تمام مالکان سایت‌های وردپرسی که بخش‌های امنیت اتوماتیک را غیرفعال نکرده بودند یا بی‌درنگ به نسخه جدید وردپرس به‌روز رسانی کرده بودند، در اما ماندند. اما کسانی که از به‌روز رسانی استفاده کردند به مشکل خوردند.

نکته:تیم امنیتی وردپرس در خصوص رفع مشکلات در نرم‌افزار اصلی وردپرس و امنیت سایت وردپرس ، بسیار خوب کار می‌کند. اگر شما به موقع تمام به‌روز رسانی‌های امنیتی را به کار بگیرید، احتمال اینکه سایت شما با مشکلی به علت آسیب‌پذیری‌های هسته‌ای روبه‌رو شود،کم است. اما اگر این کار را نکنید، وقتی ویروسی وارد کار شود، شما ریسک کرده‌اید.

 

تم‌ها یا افزونه‌های تاریخ گذشته

یکی از چیزهایی که افراد در خصوص وردپرس خیلی دوست دارند، آرایش گیج‌کننده تم‌ها(پوسته) و افزونه‌های آن است. در زمان نوشتن این مطلب، بیش از ۵۶ هزار مورد در مخزن وردپرس و هزاران افزونه پرمیوم دیگر در اینترنت پخش شده‌اند.

با این که این‌ها گزینه‌های عالی جهت گسترش سایت شما هستند، هر بسط ، مسیر بالقوه جدیدی برای یک هکر است. در حالی که غالب توسعه‌گران وردپرس در خصوص دنبال کردن استانداردهای کدی و استفاده سریع از هر به‌روز رسانی خوب عمل می‌کنند، همچنان چند مشکل بالقوه وجود دارد:

 • یک تم یا افزونه آسیب‌پذیری دارد و چون برخلاف نرم‌افزار هسته‌ای وردپرس نظارت‌های زیادی دریافت نمی‌کند، این آسیب‌پذیری ناشناخته می‌ماند.
 • توسعه‌دهنده ،کار روی آن بسط را متوقف کرده ، اما افراد همچنان از آن استفاده می‌کنند.
 • توسعه‌دهنده ، به سرعت مشکل را پیدا می‌کند ، اما دیگران به‌روز رسانی را انجام نمی‌دهند.

مشکل چقدر اساسی است؟

در گزارشی از Wordfence در خصوص مالکان سایت‌های هک شده، بیش از ۶۰ درصد آن‌ها می‌دانند که هکر چگونه با استفاده از ویژگی آسیب‌پذیری یک تم یا افزونه وارد شده است.

 

امنیت سایت وردپرس

 

به طور مشابه در گزارش ۲۰۱۶ سوکوری، تنها ۳ افزونه برای بیش از ۱۵ درصد سایت‌های هک شده‌ی مورد بررسی ، مقصر شناخته شدند.

 

امنیت سایت وردپرس

 

نکته شوکه کننده اما اینجاست:

آسیب‌پذیری این افزونه‌ها مدت‌ها بوده که شناخته شده ، اما مالکان سایت‌ها تنها افزونه را جهت حفاظت از سایت خود به‌روز رسانی نکرده بودند.

نکته: تم‌ها و افزونه‌های وردپرس فرانویسه‌ای را ایجاد می‌کنند و باعث می‌شوند سایت وردپرس شما به روی هکرها باز شود و امنیت سایت وردپرس شما به خطر بیافتد. با این حال بخش اعظم این ریسک را می‌توان با استفاده از بهترین شیوه‌ها متوقف کرد. افزونه‌های خود را به‌روز نگه دارید و آن‌ها را تنها از منابع قابل اعتماد نصب کنید.

همچنین باید انجمن‌های گواهی عمومی همگانی (GPL) افزونه پرمیوم وردپرس را دریافت کنید. در حالی که وردپرس تحت GPL گواهی گرفته و این عالی است و یکی از دلایلی است که ما وردپرس را دوست داریم، خریدار باید آگاه باشد. به این افزونه‌ها گاه افزونه تهی نیز اطلاق می‌شود.

خرید افزونه از انجمن‌های GPL به این معناست که شما دارید به یک شخص ثالث اعتماد می‌کنید که آخرین نسخه به‌روز رسانی‌ها را از توسعه دهنده دریافت کند و اکثر مواقع شما هیچ پشتیبانی دریافت نمی‌کنید. دریافت به‌روز رسانی‌های افزونه از توسعه‌دهنده ، ایمن‌ترین مسیر است. همچنین ما طرفدار توسعه‌دهندگان و کار سخت آن‌ها هستیم!

 

برای مطالعه ادامه متن به امنیت سایت وردپرس مراجعه کنید.:: بازدید از این مطلب : 338
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : سه شنبه 20 بهمن 1397 | نظرات ()
نوشته شده توسط : parmisoft

نحوه جلوگیری از حمله DDOS

امروز می‌خواهیم چند گام و روش حل مسئله‌ای را که در مقابل یک حمله DDoS در یک سایت کوچک تجارت الکترونیک وردپرس داشتیم به شما نشان دهیم. حمله‌های DDoS ممکن است ناگهان ظاهر شده و سایت‌های کوچک‌تر معمولا شکننده‌تر هستند، چرا که هنگام رخ دادن چنین حمله‌ای، به طور کامل آماده نیستند. اجازه دهید یک سوال مطرح کنیم. اگر سایت شما فردا مورد حمله قرار بگیرد چه خواهید کرد؟ اگر هیچ ایده‌ای ندارید، احتمالا باید این مقاله را نشان‌گذاری کرده و بخوانید.

حمله DDoS چیست؟

DDoS عبارت مخفف حمله منع سرور توزیع شده است. هدف اولیه حمله DDoS این است که سرور وب شما را بیش از حد شلوغ کرده و آن را فلج کرده یا از کار بیندازند. یکی از موارد ناامیدکننده این حمله‌ها این است که به طور عمومی حمله‌کننده چیزی به دست نیاورده و چیزی هم هک نمی‌شود. مشکل بزرگ DDoS شلوغ شدن بیش از حد آن برای بارگذاری است. به احتمال بسیار زیاد خواهید دید که پهنای باند شما به میزان قابل توجهی بالا رفته و این می‌تواند برای شما صدها یا حتی هزاران دلار هزینه در پی داشته باشد. اگر در یک میزبان (هاست) ارزان‌تر یا اشتراکی هستید، ممکن است به راحتی منجر به تعلیق حساب شما شود.

در ۲۱ اکتبر ۲۰۱۶، بزرگ‌ترین حمله DDoS (مرتبط با DNS) تاریخ رخ داد و سایت‌های بزرگی مانند PayPal، Spotify، Twitter، Reddit و eBay را پایین کشید. حتی بعضی آن را روز نابودی DNS در اینترنت خواندند. با رشد اینترنت، افزایش حمله‌های DDoS با یک نرخ هشدار دهنده موضوع تعجب‌آوری نیست. در واقع با توجه به داده‌های تهیه شده از easyDNS، حمله‌های DDos طی زمان بدتر می‌شوند. برای بعضی سایت‌ها تنها زمان مطرح است تا با چنین حمله‌ای روبه‌رو شوند. 

حمله DDOS

 

توقف یک حمله DDoS در یک سایت کوچک دانلودهای دیجیتال آسان

در این مطالعه موردی، یک سایت تجارت الکترونیک کوچک داریم که EDD اجرا می‌کرد. این سایت به طور معمول در پهنای باند، روزانه تنها ۳۰ تا ۴۰ MB تولید می‌کرد و چند صد بازدید کننده داشت. در ژوئن گذشته، ناگهان شروع به استفاده بسیار از پهنای باند کرده و گوگل Analytics نیز هیچ ترافیک مضاعفی را نشان نمی‌داد. سایت ناگهان به انتقال روزانه ۱۵ الی ۱۹ GB داده در روز رسید. افزایشی ۴۶۵۰ درصدی! این تنها یک افزایش کوچک در بات ترافیک نیست.

پس از دیدن این افزایش، لاگ‌های سرور باید بررسی می‌شدند تا موضوع شناسایی شود. این دسته مسائل به راحتی ممکن است از کنترل خارج شوند. اطلاعات ۷ روز گذشته نشان دادند که صفحه، حساب یا سایت ۵۱۱۰۰۰ بار خوانده شده بودند و در مجموع ۶۶ GB ترافیک ایجاد کرده بودند. این آمار برای سایتی است که در ماه به طور معمول کمی بیش از ۱ GB داده ایجاد می‌کند. پس فورا متوجه شدیم که اتفاقی رخ داده است.

تحلیل IP های ۱۰ مشتری برتر در ۷ روز آخر فعالیت‌های مشکوکی را نشان می‌داد. اکثر آن‌ها بالای ۱۰۰۰۰ درخواست داده بودند و تعداد این مشتریان کم بود. به یاد داشته باشید این سایت کوچکی است که در ماه به طور مجموع باید تنها چند هزار درخواست داشته باشد.

برای کسب داده همیشه می‌توانید به گوگل اعتماد کنید. با ورود تعدادی از این IP ها در جست‌وجوی گوگل، متوجه شدیم که اکثر آن‌ها تنها آدرس‌های پروکسی هستند. یعنی کسی به احتمال بالا می‌خواسته ترافیک خود را پنهان کند.

تغییر آدرس‌ها

اولین کاری که کردیم تغییر آدرس صفحه یا حساب به چیز متفاوتی بود. این همیشه معیار اول خوبی است. اما این حمله را تنها برای مدت زمان کوتاهی متوقف کرد تا آن‌ها آدرس جدید را پیدا کنند. به یاد داشته باشید که چون این یک سایت تجارت الکترونیک است، باید صفحه حساب عمومی داشته باشد. به طور مشخص در یک وبلاگ ساده، تغییر آدرس لاگین وردپرس و پنهان کردن کامل آن می‌تواند بسیاری از این حمله‌ها را متوقف کند، اما در این مورد کارساز نخواهد بود. ما به این کار امنیت وردپرس به وسیله ابهام می‌گوییم.

 

هک یا حمله جست‌وجوی فراگیر؟

موضوع دیگری که می‌توانید در این موقعیت‌ها تایید کنید این است که این یک تلاش برای هک نیست و در این مورد نیز نبود. لاگ وقایع‌نگاری ایمنی وردپرس یک افزونه عالی برای نظارت و بررسی این است که آیا تلاش ناموفقی برای ورود به یک صفحه وجود داشته یا خیر. همچنین می‌توانید لاگ‌های خود را چک کنید تا ببینید آیا فعالیت‌‌های پسین در تعداد بالا رخ داده است یا خیر. به نظر می‌رسید این تنها یک حمله DDoS ساده است که در آن به سادگی انبوهی از ترافیک به یک بخش از سایت فرستاده شده و تلاش شده تا بیش از حد شلوغ شود.

بلاک IP

اگر در حال کار روی سرور خود هستید، گام بعدی احتمالا این خواهد بود که یک افزونه بلاک IP یا firewall مانند WordFence را نصب کنید. اما مانند دیگر هاست‌های مدیریت شده وردپرس، به دلایل مختلف اینجا اجازه فعالیت چنین افزونه‌هایی را نمی‌دهیم. اول از همه این که ممکن است تاثیر بسیار زیادی بر عملکرد شما داشته باشند. به خصوص بر قابلیت‌های اسکن. دوم این که ما با پلت‌فرم ابر گوگل، از متعادل‌ساز‌های بار استفاده می‌کنیم که سبب می‌شود بسیاری از قابلیت‌های بلاک کننده IP افزونه‌ها، آن‌طور که قرار بوده کار کند، جواب ندهد.

از این رو ما ابزار خودمان را ساختیم. می‌توانید به راحتی با وارد کردن دستی آدرس‌های IP با استفاده از IP Deny tool در داشبورد MyKinsta ، آدرس‌ها را بلاک کنید. همچنین می‌توانید همیشه با تیم پشتیبانی ما تماس برقرار کنید چرا که ما همیشه از بلاک جغرافیایی حمایت می‌کنیم.

اما بسته به مدت زمان و مقیاس حمله، بلاک کردن IP ها می‌تواند یک فرآیند تمام ناشدنی باشد که در غالب موارد به سرعت لازم مسئله را حل نمی‌کند. بسیاری از حملات DDoS زمانی که از یک ناحیه بلاک می‌شوند، از یک ناحیه دیگر سر در می‌آورند یا آدرس‌های پروکسی یا IP را تغییر می‌دهند. پس در این مثال بهره بردن از راه‌حل DDoS که بتواند فرآیند را با قوانین از پیش ساخته و کامپایل شده خودکار کند از داده‌هایی به ارزش چند سال منطقی خواهد بود.

 

انتقال سایت به کلاودفلر راه‌گشا نبود

در بسیاری مواقع کلاودفلر در توقف بعضی ترافیک بات‌های ساده خوب عمل می‌کند اما وقتی برنامه مجانی در کار باشد، محافظ DDoS آن‌ها بهترین نیست. در واقع ما سایت را به کلاودفلر منتقل کردیم و ترافیک‌های مشکوک بیشتری اضافه شدند. هر چند فکر می‌کنیم این تنها به خاطر افزایش تلاش‌های آن‌ها در اثر حمله بوده است. همان‌طور که می‌بینید درخواست‌ها به حدود ۵۰ هزار در ساعت نزدیک می‌شد. بخش CDN آن‌ها عالی کار می‌کند اما اگر نیازهای بیشتری دارید، احتمالا باید هزینه بپردازید.

سپس «محدود کردن نرخ» را در سایت اجرا کردیم.  محدود کردن نرخ به شما امکان این را می‌دهد که ترافیک مبتنی بر قوانین را مطابق یک آدرس ایجاد کرده و سپس فعالیت‌ها را مطابق با آن محدود یا لغو کنید. این قابلیت را می‌توانید در برنامه مجانی فعال کنید و به ازای هر ۱۰ هزار درخواست باید ۰۵/۰ دلار بپردازید. اما در نرخی که ما درخواست‌ها را می‌دیدیم، هر ماه ۳۶ میلیون درخواست وجود داشت که خود ۱۸۰ دلار برای هر ماه هزینه در پی داشت. پس مشخصا این راه‌حلی نبود که مشکل را درست کند. و البته که تمام راه‌های قوانین الگویی را امتحان کردیم.

توجه: هزینه محدود کردن نرخ بر اساس تعداد درخواست‌های خوب (نه بلاک شده) تعیین می‌شود. درخواست‌های خوبی که با قوانین تعریف شده شما در طول تمام وبسایت‌هایتان تطابق دارند.اما در این مورد جواب نمی‌داد.

قدم بعدی که از قبل می‌دانستیم پیش روی خود داریم، نگاه به یک برنامه فایروال حقیقی وب بود. بسیاری از کابران این را نمی‌دانند، اما برنامه رایگان کلاودفلر شامل این مورد نمی‌شود و این موضوعی است که این روزها برای متوقف کردن حملات DDoS لازم است. پس گزینه بعدی به‌روز رسانی برنامه کلاودفلر به نسخه حرفه‌ای با ۲۰ دلار در ماه بود. این جایی است که باید کمی زمان گذاشته و راه‌حل‌های ثالث را نیز مقایسه کنیم.

 

مقایسه کلاودفلر با سوکوری

از دید ما، در حال حاضر بهترین راه‌حل‌ها برای برنامه فایروال وبی که اجرای آن‌ها در هر نوع سایتی آسان است، کلاودفلر و سوکوری هستند. ما به هیچ یک از این دو شرکت وابستگی نداریم، اما اگر نگاهی به این دو بیندازید خواهید دید که در سوکوری به ازای هزینه خود امکانات بهتری دریافت می‌کنید. بیایید به برنامه این دو که هر یک ماهیانه ۲۰ دلار هزینه دارند نگاهی بیندازیم.

 

کلاودفلر

با برنامه حرفه‌ای کلاودفلر تنها می‌توانید محافظ DDoS لایه‌های ۳ و ۴ را داشته باشید (در خصوص لایه‌های ۳ و ۴ حملات DDoS اینجا بیشتر بخوانید). این کمک می‌کند تا حملاتTCP SYN، UDP  و ICMP را در سرور لبه متوقف کنید تا به سرور اصلی شما نرسند. برای استفاده از محافط لایه ۷ باید به برنامه ۲۰۰ دلار در ماه به‌روز رسانی کنید. به یاد داشته باشید که این یک سایت بسیار کوچک تجارت الکترونیک است پس ۲۰۰ دلار در ماه بسیار هزینه‌بر خواهد بود و فراتر از هزینه‌های هاست سایت است.

 

سوکوری

با برنامه ۲۰ دلار در ماه سوکوری، در کنار محافط DDoS لایه‌های ۳ و ۴، محافظ لایه ۷ را نیز خواهید داشت. این به شما کمک می‌کند که تغییرات ناگهانی در ترافیک را خودکار شناسایی کرده و شما را از سیل‌های POST و حمله‌های DNS محور محافظت می‌کند و این حملات هیچ وقت به سرور اصلی شما نمی‌رسند. پس از همان ابتدا، کاهش حملات DDoS بهتری را با سوکوری خواهید دید و در این مثال، ما برای حملات سیلی HTTP به لایه ۷ نیاز داشتیم.

حمله سیلی HTTP یک نوع حمله لایه ۷ است که از درخواست‌های معتبر GET یا POST استفاه می‌کند تا مانند بازیابی‌های معمول داده در آدرس طی بخش‌های SSL (عکس، اطلاعات و …)، اطلاعات به دست بیاورد. سیل GET/POST یک حمله حجمی است که از بسته‌های ویروسی، تکنیک‌های جاسوسی یا انعکاسی استفاده نمی‌کند.

سوکوری همچنین در برنامه ۷۰ دلار در ماه خود تعادل‌ساز بار را نیز ارائه می‌دهد در حالی که کلاودفلر بخش‌های پرداختی کمی دارد که مربوط به جنبه‌های مختلف این ویژگی باشد. بخش‌هایی مانند قیمت‌گذاری استفاده محور که در آن به تعادل‌سازی بارگذاری بر حسب موقعیت جغرافیایی نیاز دارید.

هر دوی آن‌ها قابلیت‌های مشابهی دارند مانند این ویژگی که می‌توانند به صفحات خاصی یا بلاک کردن IP ها و … چالشی را اضافه کنند. اما تا جایی که به محافظت DDoS مربوط می‌شود، سوکوری امکانات بیشتری ارائه می‌دهد. ما همچنین رابط کاربری لیست‌سیاه سوکوری و نحوه تنظیمات بخش‌های خاصی را در مقایسه با کلاودفلر واقعا می‌پسندیم.

و به یاد داشته باشید، هیچ شرکتی نمی‌تواند محافظت DDoS 100 درصدی را برای شما تضمین کند. تنها کاری که آن‌ها می‌توانند انجام دهند این است که به شما کمک کنند به طور خودکار آن‌ها را متوقف کنید.

 

انتقال سایت به سوکوری

انتقال سایت به سوکوری بسیار ساده است. به مانند کلاودفلر، به طور فنی چیزی وجود ندارد که بخواهید نصب کنید، چرا که مانند یک سرویس پروکسی کامل عمل می‌کند. این یعنی شما DNS های خود را به سمت آن‌ها هدایت می‌کنید و سپس آن‌ها به هاست شما هدایت می‌شوند و اساسا برنامه فایروال وب (WAF) در این میان قرار می‌گیرد.

به عقیده ما داشبورد آن‌ها به جذابیت یا مدرنی کلاودفلر نیست، اما زمانی که پای WAF در میان باشد، تنها چیزی که باید اهمیت داشته باشد خوب کار کردن آن است. همان‌طور که در پایین مشاهده می‌کنید، به طور کلی IP میزبان فعلی شما را شناسایی کرده و آن‌ها برای شما یک فایروال تهیه می‌کنند. این چیزی است که شما DNS خود را به سمتش هدایت می‌کنید (یک رکورد اسمی + رکورد AAAA).

شما می‌توانید در چند دقیقه در سوکوری کار را شروع کنید که در خصوص حمله DDoS فعلی اتفاق خوبی است. تنها زمان انتظار برای اشاعه DNS است. آن‌ها یک CDN انیکست HTTP/2 را نیز لحاظ می‌کنند. پس این چیزی بیشتر از یک فایروال است. همچنین می‌تواند به افزایش سرعت سایت وردپرس شما کمک کند. اما شما می‌توانید در سوکوری به طور اختیاری از CDN خود مانند KeyCDN به راحتی استفاده کنید.

آن‌ها یک گواهی رایگان SSL را با  Let’s Encrypt لحاظ می‌کنند اما می‌توانید گواهی خود را نیز آپلود کنید. نکته منفی این است که Let’s Encrypt خودکار نبوده و شما باید یک تیکت ایجاد کنید. اما فرآیند رایج گواهی SSL آن‌ها سریع است. یک راهنمایی دیگر برای عملکرد این است که احتمالا باید گزینه کشینگ سایت را فعال کنید. این باعث می‌‌شود به جای استفاده از حافظه کش سوکوری، کش سرور اصلی شما حفظ شود. به احتمال بسیار زیاد تنظیمات کش را در حال حاضر همان‌طور که می‌خواهید در در هاست وردپرس خود دارید.

 

حمله DDoS

  برای مطالعه‌ی ادامه‌ی متن به حمله DDoS در سایتپارمیسافت مراجعه کنید.

 :: بازدید از این مطلب : 455
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : سه شنبه 19 بهمن 1397 | نظرات ()
نوشته شده توسط : parmisoft

تبلیغات گوگل خود را به بالای صفحه‌ی اول برسانید.

به طور متوسط، تبلیغاتی که در صفحه‌ی اول یا بالای نتایج جست‌وجو نشان داده می‌شوند، کلیک‌های خیلی بیشتری نسبت به تبلیغات در صفحات دیگر به خود اختصاص می‌دهند. Google Ads برای کمک به شما در دستیابی به این جایگاه ارزشمند، برآوردهایی را برای پیشنهاد هزینه‌ی هر کلیک (CPC) تدارک دیده است تا بتوانید در پیشنهاد خود از آن‌ها بهره ببرید.

همچنین این مقاله، برآورد پیشنهاد را برای صفحه‌ی اول، بالای صفحه، و جایگاه اول، به همراه نحوه‌ی یافتن آن‌ها توضیح می‌دهد.

 

درباره‌ی برآوردهای پیشنهاد

۳ نوع برآورد پیشنهاد در تب Keywords وجود دارد تا به شما کمک کند که در صورت برابری کامل کوئری جست‌وجو با کلیدواژه‌ی شما، تبلیغات خود را در صفحه‌ی اول نتایج جست‌وجو نمایش دهید.

برآورد پیشنهاد صفحه‌ی اول: پیشنهادی که احتمالاً لازم است برای قرارگیری تبلیغ خود در هر جای صفحه‌ی اول نتایج جست‌وجو ارائه دهید.

برآورد پیشنهاد بالای صفحه: پیشنهادی که احتمالاً لازم است برای قرارگیری تبلیغ خود در میان تبلیغات بالای صفحه‌ی اول نتایج جست‌وجو ارائه دهید.

برآورد پیشنهاد جایگاه اول: پیشنهادی که احتمالاً لازم است برای قرارگیری تبلیغ خود در جایگاه اول نسبت به سایر تبلیغات ارائه دهید.

 

دستورالعمل

نسخه‌ی Google Ads خود را انتخاب کنید.

 

نسخه‌ی قدیمی

 • وارد حساب کاربری AdWords خود شوید.
 • روی تب Keywords کلیک کنید.
 • بر روی دکمه‌ی Columns در بالای جدول آمار کلیک کنید.
 • از لیست آبشاری، گزینه‌ی Modify columns را انتخاب کنید.
 • در منوی «Attributes»، « first page bid»، «Est. top page bid»، و «Est. first position bid» را افزوده و Save را کلیک کنید. اکنون این ستون‌ها را در جدول آمار خواهید دید.
   
   

نسخه‌ی جدید

 • وارد حساب کاربری AdWords خود شوید.
 • در منوی صفحه، Keywords را کلیک کنید.
 • ستون‌های زیر را به Attributes اضافه کنید (نحوه‌ی افزودن ستون‌ها):
  1. first page bid
  2. top of page bid
  3. first pos. bid
 • روی Apply کلیک کنید. اکنون این ستون‌ها را در جدول آمار خواهید دید.

برآوردهای پیشنهاد برای صفحه‌ی اول، بالای صفحه، و جایگاه اول صرفاً یک راهنمایی هستند تا به شما بینش بهتری در طراحی استراتژی پیشنهادتان بدهند؛ اما پیشنهاد همین مقدارها یا حتی مقدارهای بیشتر، تضمینی برای قرارگیری تبلیغ شما در جایگاه مد نظرتان نیست.

جایگاه نهایی شما به رقیبان، مقدار Ad Rank شما، بودجه و تنظیمات حساب شما، و رفتار کاربران بستگی دارد.

اگر تبلیغتان هنوز هم نشان داده نمی‌شود، این کار را انجام دهید.

 

برای مطالعه ادامه‌ی متن به چگونه تبلیغات گوگول را همیشه بالاتر از رقبا نگه داریم؟ در سایت پارمیسافت مراجعه کنید.:: بازدید از این مطلب : 163
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : سه شنبه 18 بهمن 1397 | نظرات ()
نوشته شده توسط : parmisoft

بعد از آپدیت mobile-first چطور در SERP باقی بمانیم؟

چک‌لیست فنی برای سئو (SEO)

بری آدامز، نویسنده‌ی این مقاله می‌گوید که یک وب‌سایت واکنش‌گرا برای بقا در دوره‌ی شاخص‌گذاری mobile-first کافی نیست. در این‌جا، لیستی از جنبه‌های فنی سئو و جنبه‌های عمومی بهینه‌سازی آورده شده است که لازم است از آن‌ها آگاهی داشته باشید و در صورت لزوم، آن‌ها را در سایت خود اعمال کنید.یک سال و نیم طول کشیده است، اما بالاخره شاخص‌گذاری mobile-first گوگل راه‌اندازی شد.پیام‌های کنسول جست‌وجو،دیگر نمایش داده می‌شوند و سایت‌ها به طور پیوسته در حال تغییر به سمت رویکرد شاخص‌گذاری mobile-first هستند.

در مورد شاخص‌گذاری mobile-first مطالب زیادی نگاشته شده است، اما بیشتر توجه بر روی جنبه‌های مقدماتی سئو برای موبایل متمرکز شده است. در این مقاله، قصد دارم که بیشتر در جنبه های فنی سئو برای موبایل کنکاش کنم و نشان دهم که چگونه می‌توانید از آمادگی کامل وب‌سایت خود و بقای آن در دوره‌ی شاخص‌گذاری mobile-first مطمئن شوید.

 

ارائه‌ی تجربه‌ی بهینه‌شده برای موبایل

چیزی که گوگل‌بات با این عامل کاربر موبایل می‌بیند به تنظیمات وب‌سایت شما برای کاربران موبایل بستگی دارد.

ارائه‌ی تجربه‌ی بهینه‌شده برای موبایل به یکی از این سه شیوه انجام می‌شود:

 1. طراحی واکنش‌گرا: با این رویکرد، حقیقتاً چیزی تغییر نمی‌کند. نشانی (URL) صفحات وب‌سایت شما بدون تغییر است و کد HTML ارائه‌شده نیز یکسان است. طراحی سایت با اندازه‌ی صفحه نمایش منطبق می‌شود و تجربه‌ای را متناسب با وضوح تصویر ابزار موبایل مورد استفاده ارائه می‌کند. گوگل طراحی واکنش‌گرا را به عنوان الگوی طراحی ارجح خود توصیه می‌کند؛ این الگو به کمترین تلاش از طرف آن‌ها نیاز دارد زیرا هیچ کد اضافه‌ای برای شاخص‌گذاری و URL دیگری برای خزش وجود ندارد.
 2. خدمت‌رسانی پویا: بعضی وقت‌ها وب‌سایت‌ها عامل کاربر را هنگام بارگذاری صفحه، تشخیص داده و بسته به نوع ابزار درخواست‌کننده، کد HTML متفاوتی را بر روی همان URL ارائه می‌دهند. به این کار، خدمت‌رسانی پویا گفته می‌شود. در این روش، هر URL، دو کد HTML دارد؛ یکی برای کاربران دسکتاپ و دیگری برای کاربران موبایل.
 3. URL مجزا برای موبایل: یک وب‌سایت در این رویکرد کد متفاوتی را به کاربران موبایل ارائه می‌دهد اما برای سایت موبایل خود از URL مجزایی نیز استفاده می‌کند. این گونه وب‌سایت‌ها در اغلب اوقات، محتوای موبایلی خود را از طریق یک زیردامنه‌ی مجزا مانند website.com یا یک زیرپوشه‌ی مجزا مثل www.website.com/mobile/ ارائه می‌دهند.

هر یک از این رویکردها در طراحی موبایل نقاط قوت و ضعف خود را دارند. در زمینه‌ی سئو ، طراحی واکنش‌گرا  کمترین دردسر را دارد، در حالی که خدمت‌رسانی پویا و URLهای مجزا ممکن است مشکلات زیادی را برای سئوی سایت شما ایجاد کنند.

 

تست mobile-friendly

اما داشتن یک سایت کاملاً واکنش‌گرا، پایان کار نیست. حتی اگر شما یک سایت واکنش‌گرا داشته باشید و از تست mobile-friendly گوگل هم نشان تأیید دارید، این‌طور نیست که دلیلی برای ترس از شاخص‌گذاری mobile-first نداشته باشید.

Mobile-Friendly

هنوز هم جنبه‌هایی از سئوی فنی و بهینه‌سازی عمومی هست که باید از آن‌ها آگاه باشید و در صورت لزوم، آن‌ها را بر روی سایت خود اعمال کنید. اما اگر سایت شما از خدمت‌رسانی پویا یا URLهای مجزا استفاده می‌کند، ممکن است لازم باشد کارهای واقعاً زیادی انجام دهید تا از عملکرد سایت خود مطمئن شوید.

 برای مطالعه‌ی متن کامل این نوشته به بعد از آپدیت mobile-first چطور در SERP باقی بمانیم؟   
در سایت پارمیسافت مراجعه کنید.:: بازدید از این مطلب : 201
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : سه شنبه 17 بهمن 1397 | نظرات ()
نوشته شده توسط : parmisoft

ریدایرکت ۳۰۱

احتمالا در زمینه طراحی سایت برای شما هم پیش آمده که آدرس صفحه ای از سایتتان را عوض کرده باشید و در عین حال صفحه قدیمی از بازدید بالا و رتبه خوبی برخوردار بوده و میخواهید با ریدایرکت ۳۰۱ ارزش آن را به صفحه جدید انتقال بدهید.

برای مثال ادرس صفحه قدیمی از yourdomain.com/abcd را به yourdomain.com/efgh تغییر داده ایم.

حال اگر بازدیدکنندگان سایت را از آدرس قدیمی به آدرس جدید هدایت نکنیم،سایت ما دچار افت رنک و ترافیک میشود.

 

ریدایرکت ۳۰۱ آدرس‌های تغییر داده شده و حفظ SEO، رتبه و رنک

برای این کار روشهای مختلفی در سایتها ذکر شده که ما در پارمیسافت تمام آنها را امتحان کردیم.

حالا میخواهیم مطمئن‌­ترین و آسان‌­ترین روشی که توسط آن صفحات سایت خودمان را ریدایرکت کردیم با شما به اشتراک بگذاریم.

در این روش شما نیازی به نوشتن کد و ایجاد تغییر در فایل های سایت ندارید و با نصب یک افزونه روی سایت وردپرس خود میتوانید این کار را انجام دهید. 

ریدایرکت ۳۰۱ با افزونه yoast

قبل از شروع نیاز به افزونه yoast premium (نسخه پولی) داریم که میتوانید آنرا بخرید یا به صورت نال شده از سایت http://www.persianscript.ir/yoast-seo-premium/ دانلود کنید.

 

ریدایرکت ۳۰۱ آدرس‌های تغییر داده شده و حفظ SEO، رتبه و رنک

همانطور که میدانید این افزونه مربوط به  بهبود سئو داخلی سایت میباشد.

ریدایرکت کردن لینک‌ها و صفحات قدیمی با ارزش بر روی صفحات جدید نیز از قاعده سئو داخلی مستثنی نیست.

پس پیشنهاد میکنیم در ادامه همراه ما باشید.

مراحل راه اندازی Yoast   و ادامه‌ی این مطلب را در ریدایرکت ۳۰۱ آدرس‌های تغییر داده شده و حفظ SEO، رتبه و رنک بخوانید.:: بازدید از این مطلب : 232
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : سه شنبه 16 بهمن 1397 | نظرات ()
نوشته شده توسط : parmisoft

چهار افزونه برتر وردپرس در تهیه نسخه پشتیبان (بک آپ) تدریجی (سرعت و فضا ذخیره کنید)

از ریکاوری سایت در زمان یک نفوذ در آن گرفته تا احساس امنیت داشتن زمانی که کسب‌وکارتان در حال رشد است، افزونه‌های بک آپ وردپرس در حوزه امنیت سایت وردپرس ضروری هستند. شما برای ثبت بک آپ‌ها و بازیابی فایل‌ها در صورتی که مشکلی پیش بیاید چندین گزینه دارید. گزینه اول انتخاب شرکت هاستی است که بک آپ‌های خودکار را برای شما کامل انجام دهد. مورد دیگر نگاهی بین بعضی از بهترین افزونه‌های بک آپ وردپرس و تصمیم در این خصوص است که کدام افزونه برای شما بهترین است. در بعضی سناریوها ممکن است بخواهید که از ترکیبی از هر دو استفاده کنید.

در این مطلب، هر دو شیوه را مشخص کرده و به دلایلی می‌پردازیم که ممکن است به خاطر آن یکی از شیوه‌ها را انتخاب کنید. همچنین در خصوص بعضی از افزونه‌های بک آپ وردپرس مورد علاقه خود به طور گسترده صحبت کرده و به این مسئله می‌پردازیم که چرا باید ابزاری را انتخاب کنید که بک آپ‌های تدریجی ارائه می‌دهد (راهنما: برای اهداف عملکردی).

 

برای بک آپ سایت وردپرس خود به چه چیزی نیاز دارید؟

یک بک آپ وردپرس ساده فایل‌های سایت و پایگاه‌داده MySQL را برای شما در محلی دیگر ذخیره می‌کند تا در آینده آن را بازیابی کنید. یعنی اگر سایت شما خراب شود، تغییر کند، مورد حمله قرار بگیرد یا به هر شیوه دیگری مشکل پیدا کند، قادر خواهید بود لیست بک آپ‌ها را بررسی کرده و سایت را به حالت اصلی آن یا یکی از آخرین نسخه‌های آن بازیابی کنید.

افزونه‌های بک آپ وردپرس کاربرپسندتر و پیشرفته‌تر شده‌اند، ویژگی‌های بیشتری اضافه کرده‌اند و برای کاربران رابط‌کاربری انتخاب کرده‌اند تا به راحتی بک آپ گرفته و در این فرآیند از فایل‌های خود محافظت کنند. همچنین همه صاحبان سایت‌ها به دنبال راهی ساده برای بازیابی فایل‌ها هستند و این مورد نیز مورد توجه قرار گرفته است.

وقتی به بهترین افزونه‌های نسخه پشتیبانی وردپرس نگاه می‌کنید (یا هاست‌هایی که ابزار بک آپی ارائه می‌دهند)، به کدام ویژگی‌ها باید توجه داشته باشید؟

بک آپ‌های خودکار:

صاحبان سایت‌ها نباید نگران بک آپ گرفتن‌های مداوم باشند. در واقع اگر بک آپ‌های دستی تنها راه انجام این کار بودند، اکثر شرکت‌ها آن را فراموش کرده و هیچ وقت بک آپی را کامل انجام نمی‌دادند.

ذخیره در مکان‌های مختلف:

بک آپ‌ها معمولا در سروری جدا ذخیره می‌شوند تا اگر سرور سایت دچار مشکل شد، فایل‌ها به خطر نیفتند. به طور ایده‌آل هر چه محل‌ها بیشتر باشند بهتر است. بک آپ‌های فیزیکی روی دستگاه‌های خودتان شروع خوبی هستند. اما باید بدانید که هاست یا افزونه بک آپ شما فایل‌ها را روی سرورهای دیگر یا فضای ابری نیز ذخیره می‌کند یا خیر. مورد مهم دیگر این بخش نیز دسترسی به فایل‌هاست.

بک آپ‌های تدریجی:

بک آپ تدریجی سایت تنها زمانی توسط سیستم رخ می‌دهد که جدول‌های پایگاه‌داده و فایل‌های سایت تغییر کرده باشند. دلیل این مسئله بهبود عملکرد سایت و جلوگیری از ده‌ها بک‌‌آپ غیرضروری روی سرورهای شماست. در نتیجه بهترین حالت زمانی است که افزونه بک آپ آخرین فایل‌ها را اسکن کرده و زمانی که تغییری رخ نداده باشد، به بک آپ بعدی برود.

گزینه‌های بک آپ دستی:

با وجود این که بک آپ‌های خودکار ضروری هستند، بک آپ‌های دستی نیز همچنان باید اختیاری باشند. از این راه زمانی که خود وجود تهدیدی را احساس کنید یا می‌خواهید روی هارد درایو خود دانلودی را کامل کنید، می‌توانید فایل‌های خود را ذخیره کنید. این می‌تواند از طریق هاست یا افزونه باشد یا حتی می‌توانید با دانلود فایل‌های خود با SFTP و کاوش در پایگاه‌داده MySQL با phpMyAdmin خود یک بک آپ دستی ایجاد کنید.

تنظیمات برای برنامه‌ریزی بک آپ‌های جزئی‌تر:

بعضی برنامه‌های بک آپ تنها امکان بک آپ‌های هفتگی یا ماهانه را فراهم می‌کنند. این شروع خوبی است، اما ما مایلیم تا تنظیماتی برای برنامه‌ریزی‌های جزئی‌تر را ببینیم. برای مثال ممکن است شرکت شما بخواهد یک بک آپ روزانه یا ساعتی داشته باشد. این به خصوص برای سایت‌های بسیار پویاتر مانند WooCommerce یا سایت‌های عضویتی مهم است.

بازیابی از حادثه:

نظرتان در خصوص بک آپی از بک آپ‌هایتان چیست؟ اطمینان حاصل کنید هاست یا شرکت افزونه نسخه پشتیبان برنامه‌ بازیابی از حادثه دارد تا اگر اتفاق بدی در سمت آن‌ها رخ داد، فایل‌ها را بازیابی کنند. آخرین چیزی که می‌خواهید این است که سایت شما با مشکلی روبه‌رو شود و راه‌حل بک آپی شما نیز به مشکل برخورده باشد.

بک آپ‌‌های قابل دانلود:

همان‌طور که پیش از این نیز ذکر شد، ذخیره بک آپ در فضاهای مختلف کار هوشمندانه‌ای است. ممکن است ترجیح دهید یک نسخه پشتیبان اضافه روی هارد درایو در دفتر یا خانه داشته باشید. برای این موضوع، بک آپ‌ها باید قابل دانلود باشند.

یک داشبورد واضح و رابط‌کاربری ساده برای پیدا کردن و مدیریت بک آپ‌ها:

اگر مدیریت و رابط‌کاربری بازیابی‌ها بسیار پیچیده باشند، پس هدف از بک آپ گرفتن از سایت چیست؟ اکثر مواقع که نیاز به بازیابی فایل‌ها دارید به این دلیل است که موضوعی حساس به زمان پیش آمده است. ما می‌خواهیم داشبوردی واضح با دکمه‌های فوری برای بازیابی‌ها، شناسایی‌ها، حذف‌ها و دانلودها داشته باشیم. بار دیگر می‌گویم که هاستینگ وردپرس مدیریت شده به این موضوع کمک می‌کند.

 

بهترین افزونه‌های بک آپ وردپرس برای بک آپ تدریجی در ۲۰۱۹

یادآوری می‌کنیم که بک آپ‌های تدریجی راه ارجح ما برای بک آپ گرفتن بدون از دست دادن فضای دیسک و عملکرد سایت هستند. شما افزونه‌هایی را در بازار خواهید دید که نقدهای مثبتی دارند اما ما تنها چهار تا از آن‌ها را پیشنهاد می‌کنیم چرا که آن‌ها از لحاظ ارائه ویژگی بک آپ تدریجی مطلوب، گزینه‌های برتر هستند.

 
 

حال بیایید نگاهی به امکانات آن‌ها بیندازیم.

 

۱-VaultPress

افزونه VaultPress از محبوب‌ترین و قدرتمندترین افزونه‌های بک آپ وردپرس است که بر بازه گسترده‌ای از تهدیدها مانند هکرها، خرابی هاست و ویروس تمرکز دارد. VaultPress بخشی از افزونه Jetpack و می‌توانید از چندین ابزار دیگر در این بسته نفع ببرید. برای مثال Jetpack ابزار طراحی، معیارهای امنیتی و حتی گزینه‌های شبکه‌های اجتماعی را فراهم می‌کند.

 

افزونه‌های بک آپ وردپرس

 

دلیل مطلوب بودن Jetpack این است که شما مجبور به نصب افزونه‌های زیاد نیستید. پس امیدواریم از همین یک افزونه استفاده کنید تا تعداد افزونه‌هایی که سایت شما را سنگین می‌کنند به حداقل برسانید. همچنین اگر به تمام چیزهایی که ارائه می‌دهد نیاز ندارید، عکس این موضوع در خصوص عملکرد نیز صادق است.

بسته‌های VaultPress و Jetpack از تنها ۳۹ دلار در سال آغاز می‌شوند. درخصوص امکانات بک آپ می‌توان گفت که بک آپ‌های خودکار روزانه و یک آرشیو ۳۰ روزه بک آپ ارائه می‌شود. این برنامه شخصی نام دارد. اما می‌توانید برنامه را برای ۹۰ دلار سالانه به حالت کسب و کار به‌روز کنید.سپس بک آپ‌ها بهبود یافته و حجم نامحدودی از فضا خواهید داشت. یک برنامه حرفه‌ای به ازای ۲۹۹ دلار نیز وجود دارد که در کنار دیگر ویژگی‌های بک آپ، یک آرشیو نامحدود از بک آپ فراهم می‌کند.

انتقال سایت و بازیابی‌های خودکار سایت که با یک کلیک انجام می‌شوند با برنامه‌های شخصی بک آپ VaultPress همراه هستند و به شما اطمینان می‌دهند که به راحتی می‌توانید پس از زمانی که اتفاقی رخ می‌دهد به راحتی می‌توانید به بک آپ سایت خود دسترسی پیدا کرده و آن را اجرا کنید. به طور کلی Jetpack معامله بسیار خوبی است. به خصوص برای آن‌ها که خود کسب‌وکارهای طراحی وبشان را با مشتری‌های بسیار انجام می‌دهند.شما می‌توانید با نصب تنها یک افزونه انواع ویژگی‌ها را به دست بیاورید. ابزار بک آپ تدریجی بوده و با بسیاری از ویژگی‌های امنیتی و بک آپ سازگار می‌شوند.

 

چرا این یکی از بهترین افزونه‌های بک آپ وردپرس است؟

 • VaultPress بک آپ‌های تدریجی و یک آرشیو بک آپ دارد تا بتوانید آن را بررسی کرده و بک آپ‌هایی که سایت شما را به حالت قبلی بازیابی می‌کنند انتخاب کنید.
 • این افزونه با افزونه Jetpack ادغام شده است و دیگر گزینه‌های بازاریابی، شبکه اجتماعی و امنیتی در اختیار شما قرار می‌دهد.
 • VaultPress با تنها ۳۹ دلار در سال آغاز می‌شود. پس در موقعیتی هستید که به ازای بخش کوچکی از قیمت افزونه‌های ممتاز (پرمیوم) امکانات زیادی دریافت می‌کنید.
 • این پرداخت سالانه همچنین به این معناست که پشتیبانی اولیه توسط افراد حرفه‌ای وردپرس فراهم می‌شود.
 • VaultPress در کنار بک آپ، شامل سنجه‌های امنیتی بسیاری مانند نظارت در زمان کار و محافظت از حمله جست‌وجوی فراگیر می‌شود.
 • بک آپ‌های خودکار روزانه و بازیابی‌های آسان سایت برای اطمینان از آسان‌سازی کار برای تمام وب‌مسترها هستند. به این صورت هیچ کاری را نباید دستی انجام داده و اگر سایت شما خراب شد می‌توانید یا با تیم پشتیبانی وردپرس صحبت کرده یا فرآیند را خود تکمیل کنید، چرا که بسیار ساده است.
 
 
 

حتما بخوانید : افزونه‌های امنیتی وردپرس

 

۲-کپسول زمانی وردپرس

افزونه کپسول زمانی یک نسخه کاملا مجهز رایگان برای ۳۰ روز دارد. پس از آن نسخه تجاری با ۴۹ دلار در سال آغاز شده و بک آپ‌های لحظه‌ای، بازیابی‌های آزمایشی و نوتیفیکیشن‌های آسیب‌پذیری به همراه دارد. برای اطمینان از این که سایت شما با مسائل عملکردی روبه‌رو نمی‌شود، بک آپ‌های تدریجی مورد استفاده قرار گرفته و هچنین تا ۳۰ روز فایل‌های بازیابی فراهم می‌کند. به‌علاوه آن، با نسخه تجاری می‌توانید افزونه را روی دو سایت استفاده کنید. همچنین می‌توانید نسخه‌های ۹۹ دلاری فریلنسر یا ۱۹۹ دلاری سازمانی را انتخاب کنید. تمام برنامه‌ها امکان پرداخت کامل را فراهم می‌کنند تا قیمت در بلندمدت کاهش پیدا کند.

 

افزونه‌های بک آپ وردپرس

 

چند ویژگی دیگر نیز هستند که به بهبود قدرت افزونه کپسول زمانی وردپرس کمک می‌کنند. برای مثال شما در حوزه staging، staging با یک کلیک، به‌روز رسانی تست و بازیابی تست دریافت می‌کنید. همچنین قادر خواهید بود تا سایت در حال آماده‌سازی را در افزونه کپسول زمانی وردپرس به نسخه در حال اجرا تبدیل کنید. افزونه بک آپ‌های تدریجی را به سطح بالاتری برده است و شامل فرآیندی می‌شود که استفاده از سیستم ابری و سیستمی که فایل‌ها را زیپ نمی‌کند را به کار می‌گیرد. فایل‌های چندگانه هیچ‌وقت کپی نمی‌شوند و می‌توانید از بازیابی‌های تدریجی سود ببرید چرا که می‌توانید فایل‌های مشخصی را بازیابی کرده و زمان‌هایی را که در آن بازیابی باید صورت بگیرد را انتخاب کنید.

در بعضی برنامه‌ها برچسب‌زنی سفید نیز فراهم شده است اما جهت حذف برندسازی از کپسول زمانی وردپرس باید افزونه را به‌روز کنید.

 

چرا این یکی از بهترین افزونه‌های بک آپ وردپرس است؟

 • کپسول زمانی وردپرس هم بک آپ‌های تدریجی و هم بازیابی فراهم می‌کند. این یعنی شما قادر خواهید بود تا عملکرد سایت خود را بهبود داده و با عدم کپی فایل‌ها در زمان بک آپ و انتخاب فایل معین مورد نیاز برای بازیابی‌ها، بازیابی‌ها را ساده‌تر می‌کند.
 • قیمت کپسول زمانی وردپرس بسیار منطقی است. به خصوص با توجه به این که می‌توانید ابزار بک آپ و موارد بیشتری دریافت کنید.
 • کاردکرد مرحله‌سازی نیز فراهم شده و این امکان را مهیا می‌سازد که سایت را از این مرحله به مرحله اجرا هدایت کرده و در ماژول مرحله‌سازی تمام به‌روز رسانی‌های خود را تست کنید.
 • از شما خواسته می‌شود که هر وقت مواردی مانند افزونه‌ها یا وردپرس را به‌روز می‌کنید، از سایت خود یک بک آپ بگیرید. به‌علاوه می‌توانید برای این به‌روز رسانی‌ها یک حوزه مرحله‌سازی تنظیم کنید تا ببینید سایت شما نسبت به چنین تغییری چگونه واکنش نشان می‌دهد.
 • افزونه یک قابلیت بازیابی سریع دارد و همچنین این قابلیت خاص را نیز دارد که سایت شما را در حوزه مرحله‌سازی بازیابی می‌کند. به این طریق می‌دانید که سایت در یک نقطه زمانی خاص به چه شکل بوده و نیازی به حدس زدن ندارید.
 • همچنین ویژگی‌های بسیار دیگری مانند محافظت سایت از هکرها، حفظ امنیت فروشگاه‌های تجارت الکترونیک و کاهش هزینه‌های ذخیره‌سازی وجود دارند.
 

 

۳-ManageWP

افزونه ManageWP بسیار بیشتر از یک افزونه وردپرس بک آپ است چرا که یک محیط مدیریتی کامل برای تمام سایت وردپرس شما فراهم می‌کند. خواه یک وبلاگ چند سایتی اجرا می‌کنید و خواه در تاسیسات مختلف وردپرس چند سایت داشته باشید، هدف ManageWP این است که تمام داشبوردهای شما را در یک محل جمع‌آوری کند. از این راه می‌توانید از تمام آن‌ها بک آپ گرفته و فعالیت‌های دیگر مانند به‌روز رسانی bulk، پاک‌سازی از اسپم و بررسی‌های امنیتی را تکمیل کنید.

 

افزونه‌های بک آپ وردپرس

 

قیمت‌گذاری انعطاف‌پذیر آن چیزی است که همه می‌توانند به آن عادت کنند. این موقعیت به این معناست که تنها برای چیزی که استفاده می‌کنید هزینه می‌پردازید و به‌روز رسانی‌ها و تنزل به نسخه‌های پایین‌تر هر زمانی که بخواهید در دسترس هستند. آن‌ها بک آپ‌های ماهانه رایگان ارائه می‌دهند. بک آپ پرمیوم (هفتگی تا ساعتی) از ۲ دلار برای هر سایت آغاز می‌شود. می‌توانید به ازای ۱۳/۰ دلار اضافه‌تر برای هر گیگابایت، بک آپ را در سیستم ابری خارجی خود آپلود و ذخیره کنید. آن‌ها همچنین یک نرخ ۷۵ دلار ماهانه برای ۱۰۰ سایت یا کمتر با یک بسته نرم‌افزاری ارائه می‌دهند.

ManageWP بک آپ‌های تدریجی کاملی انجام می‌دهد اما مهم است که بدانید هر یک از این بک آپ‌ها با توجه به بسته قیمتی که انتخاب کرده‌اید چگونه کار می‌کنند. نسخه رایگان تنها بک آپ‌های دستی ارائه می‌دهد. بک آپ پرمیوم جایی است که در آن بک آپ‌های برنامه‌ریزی شده در محل‌هایی مانند Dropbox، Google Drive و Amazon S3 دریافت می‌کنید. از آن‌جایی که بک آپ‌های خودکار ابری قابل‌ اعتمادتر از بک آپ‌های دستی هستند، این زمینه‌ای است که غالب شرکت‌ها به دنبالش هستند.

 

چرا این یکی از بهترین افزونه‌های بک آپ وردپرس است؟

 • قیمت از صفر دلار شروع شده و طبق روند انعطاف‌پذیری بالا می‌رود. این مورد به تعداد سایت‌هایی که روی شبکه دارید و نوع امکاناتی که نیاز دارید بستگی دارد. به طور کلی برای اکثر موارد قیمت ماهانه بسیار پایین خواهد بود.
 • عملیات‌های bulk نقاط فروش اصلی ManageWP هستند که نه تنها امکان مشاهده تمام اطلاعات شما را روی یک داشبورد برای مولتی‌سایت فراهم می‌کند، بلکه امکان تکمیل یک به‌روز رسانی bulk، بک آپ یا بررسی امنیتی تمام سایت را فراهم می‌کند.
 • تمام آن به برنامه‌ریزی قیمتی شما بستگی دارد اما می‌توانید انتظار داشته باشید که اکثر امکانات بک آپ مورد نیاز برای راحتی خود را پیدا خواهید کرد. برای مثال می‌توانید روی سیستم ابری بک آپ بگیرید. تمام بک آپ‌ها تدریجی هستند و می‌توانید آن‌ها را روی یک اساس ساعتی، روزانه یا هفتگی برنامه‌ریزی کنید.
 • دانلودهای دستی و همچنین ابزاری برای ذخیره‌سازی فایل‌های وبسایت روی محلی خارج از سایت امکان‌پذیر هستند.
 • دکمه یک کلیکی بازیابی از این لحاظ اطمینان ایجاد می‌کند که هیچ‌کس هنگام حل یک مشکل با فایل‌های سایت خود، دچار سردرگمی نمی‌شود.
 • می‌توانید بین چند افزونه پرمیوم مانند نظارت در زمان فعالیت، ابزار میگریشن، ماژول رده‌بندی سئو و برچسب‌زنی سفیر انتخاب کنید.

 

 

  برای مطالعه‌ی بیشتر درباره‌ی افزونه‌های بک آپ وردپرس به بلاگ پارمیسافت مراجعه کنید. :: برچسب‌ها: افزونه‌های بک آپ وردپرس , انتقال سایت , سئو ,
:: بازدید از این مطلب : 259
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : دو شنبه 15 بهمن 1397 | نظرات ()
نوشته شده توسط : parmisoft

انتقال یک سایت چیست؟

انتقال سایت عبارتی است که به طور گسترده توسط متخصصان سئو استفاده می‌شود تا هر رویدادی را که در آن سایت تحت تغییرات اساسی قرار می‌گیرد را توصیف کند. تغییرات حوزه‌هایی که می‌توانند تاثیرات معناداری بر پدیدار شدن در موتور جست‌وجو داشته باشند. تغییراتی عمدتا در محل، پلت‌فرم، ساختار، محتوا، طراحی یا تجربه کاربری سایت.

بخش مستندات گوگل انتقال‌های سایت‌ها را به طور عمیق پوشش نداده و این حقیقت را که آن‌ها معمولا منجر به کاهش معنادار درآمد و ترافیک می‌شوند، کم اهمیت‌تر جلوه می‌دهد. کاهشی که می‌تواند از چند هفته تا چندین ماه دوام داشته باشد و به میزان تاثیرپذیری سیگنال‌های رتبه‌بندی موتور جست‌وجو و زمان لازم برای کسب‌وکار ضرر دیده جهت اجرای یک برنامه بهبودی موفق دارد.

مثال‌های انتقال سایت

بخش آتی در خصوص چگونگی انتقال‌های موفق و ناموفق خواهد بود و توضیح می‌دهد که خروج از انتقال سایت بدون متحمل شدن ضرر جدی چگونه به طور ۱۰۰ درصد امکان‌پذیر است.

اشتباه بودن افسانه �ترافیک از دست رفته مورد انتظار�

هر کسی که با انتقال سایت مشغول بوده، نظریه شایعی که می‌گوید این امر در واقع منجر به از دست رفتن ترافیک و درآمد می‌شود را شنیده است. با وجود این که این ادعا در خصوص مواردی بسیار خاص صحت دارد (برای مثال جابه‌جایی از یک دامنه تثبیت شده به یک دامنه کاملا جدید)، نباید مقدس و بدون استثنا لحاظ شود. این امکان وجود دارد که انتقال را انجام داده و هیچ درآمد یا ترافیکی از دست ندهید. شما حتی می‌توانید بلافاصله پس از اجرای یک سایت اصلاح شده رشد مشخصی داشته باشید. اما این موضوع تنها زمانی صادق است که تمام گام‌ها به خوبی برنامه‌ریزی و اجرا شوند.

مثال‌هایی از انتقال‌های ناموفق

گرافی که در ادامه آمده یک انتقال سایت ناموفق را از یک خرده‌فروشی بریتانیایی نشان می‌دهد. این وبسایت دو هفته پس از انتقال از HTTP به HTTPS ، ۳۵ درصد مشاهدات خود را از دست داده است. حدود شش ماه زمان برد تا آن‌ها به طور کامل به حالت قبلی برگردند که احتمالا تاثیر معناداری بر درآمدشان از جست‌وجوی واقعی داشته است. این مثالی از انتقال ضعیف در سایت است که احتمالا نتیجه برنامه‌ریزی یا اجرای ضعیف بوده است.

انتقال سایت

اما ریکاوری همیشه امکان‌پذیر نیست. گراف مشاهدات زیر از یک خرده‌فروش بزرگ بریتانیایی دیگر است که در آن انتقال از HTTP به HTTPS منجر به کاهش دائمی ۲۰ درصدی مشاهده می‌شود.

 

انتقال سایت

در واقع کاملا امکان‌پذیر است که از HTTP به HTTPS منتقل شد و برای چنین مدت طولانی، این مقدار ترافیک از دست نداد. به جز چند هفته اول که به دلیل پیدا کردن آدرس سایت جدید توسط گوگل و به‌روز رسانی نتایج جست‌وجو، نوسانات بالایی وجود دارد.

مثال‌هایی از انتقال‌های موفق

یک انتقال موفق چگونه است؟ این به طور عمده به نوع انتقال، اهداف و KPIها (در آینده بیشتر توضیح خواهیم داد) بستگی دارد. اما در غالب موارد، یک انتقال موفق در سایت، حداقل یکی از ویژگی‌های زیر را دارد:

۱-حداقل کاهش آمار مشاهده در هفته‌های اول (هدف کوتاه مدت).

۲- افزایش مشاهده پس از آن، که به نوع انتقال بستگی دارد (هدف بلندمدت).

گزارش مشاهده زیر در خصوص انتقال از یک HTTP به HTTPS است که همچنین با بهبود مشخص در سرعت بارگذاری صفحات سایت همراه بوده است.

انتقال سایت

گزارش آمار مشاهدات زیر از یک تعمیرات اساسی در وبسایت است که من شانس حضور در آن چند ماه پیش از تعمیرات و مشارکت در حمایت از راهبرد، برنامه‌ریزی و مراحل آزمون را داشتم که همگی به یک میزان مهم بودند.به مانند آن چه در دیگر پروژه‌های انتقال متداول است، تاریخ راه‌اندازی به دلیل ریسک‌های پیش از موعد راه‌اندازی سایت و عدم رفع کامل موانع اساسی فنی، چند بار عقب افتاد. اما همان‌طور که گراف مشاهدات زیر می‌بینید، این صبر ارزشش را کاملا داشت.

رشد آمار مشاهده

مشاهدات ناشی از جست‌وجوی واقعی نه تنها کاهش نیافتند، بلکه از هفته اول شروع به رشد کردند.رشد آمار مشاهده یک ماه پس از انتقال به ۶۰ درصد رسید در حالی که رشد ترافیک جست‌وجوی واقعی دو ماه پس از راه‌اندازی ۸۰ درصد را پشت سر گذاشت.

انتقال سایت

از جایی که وبسایت جدید طراحی مجدد شده بود، از صفر روی یک پلت‌فرم جدید در یک طبقه‌بندی اصلاح شده که شامل صفحات فرود جدید می‌شد ساخته شده بود، ساختار آدرس آن به‌روز رسانی شده بود، بسیاری از تغییر مسیرها تعبیه شده تا ارزش لینک حفظ شود و همچنینتغییر از HTTP به HTTPS صورت گرفته بود، این انتقال نسبتا پیچیده به شمار می‌آمد.

به طور کلی اعمال تغییرات بسیار در یک زمان می‌تواند سخت باشد چون اگر اشتباهی رخ دهد، زمان خواهد برد تا متوجه شوید اشکال از کجا بوده است. اما در عین حال به تعویق انداختن تغییرات عمده برای آینده نیز ایده‌آل نیست چرا که به منابع بیشتری نیاز خواهد داشت. اگر شما بدانید چه می‌کنید، اعمال چندین تغییر مثبت به طور هم‌زمان می‌تواند بسیار مقرون به صرفه باشد.قبل از پرداختن به اصل موضوع چگونگی موفق شدن در یک پروژه انتقال پیچیده، مهم است که انواع انتقال‌ها را بشناسیم و همچنین دلایل اصلی شکست غالب انتقال‌ها را بدانیم.

 

 

انواع انتقال‌های سایت

انواع مختلفی از انتقال سایت وجود دارد. دسته‌ها به ذات تغییرات اعمال شده بستگی دارند.

انتقال سایت

دسته‌های بسیار مختلف انتقال سایت

 

تغییرات محل سایت: تغییر دامنه، برندسازی مجدد- جابه‌جایی یا ادغام بخش‌هایی از سایت- انتقال از HTTP به HTTPS یا HTTP2- جابه‌جایی سایت‌های بین‌المللی- تغییر تنظیمات موبایلی (AMP، PWA)

تغییرات پلت‌فرم: انتقال به یک پلت‌فرم جدید- به‌روز رسانی نسخه پلت‌فرم- معرفی ویژگی‌های جدید پلت‌فرم- ادغام پلت‌فرم‌های مختلف

تغییرات محتوا: اضافه یا حذف کردن صفحات- اضافه کردن، حذف کردن یا پنهان کردن محتواها- تثبیت محتوا یا صفحات- معرفی زبان‌های جدید

تغییرات ساختاری: تغییرات سلسله‌مراتبی در سایت- تغییرات مسیریابی- تغییرات لینک‌های داخلی- تغییرات نقشه سفر کاربر

تغییرات طراحی و تجربه کاربری: تغییرات تجربه کاربر محور در دستگاه‌های مختلف- تغییرات ظاهری و حسی- تغییرات رسانه‌ای- تغییرات عملکرد سایت

تمام ترکیب‌های ممکن

 

بخش مستندات گوگل اکثرا انتقال‌هایی با تغییرات محل سایت را پوشش می‌دهد که در دسته‌های زیر قرار می‌گیرند:

 • جابه‌جایی سایت با تغییر آدرس (URL)
 • جابه‌جایی سایت بدون تغییر آدرس (URL)

 

انتقال‌های جابه‌جایی سایت

انتقال سایت

این زمانی رخ می‌دهد که سایت به خاطر هر یک از دلایل زیر به آدرسی متفاوت منتقل می‌شود:

تغییرات پروتکلی:

یک مثال کلاسیک زمان انتقال از HTTP به HTTPS است.

 

تغییرات زیردامنه‌ای و زیرپوشه‌ای:

در سئوی بین‌المللی بسیار رایج است. جایی که کسب‌وکاری تصمیم می‌گیرد یک یا چند دامنه سطح بالای کد کشوری را به زیردامنه‌ها یا زیرپوشه‌ها منتقل کند. یک مثال رایج دیگر جایی است که یک وبسایت موبایلی که زیرپوشه یا زیردامنه‌ای متفاوت دارد، به حالت واکنش‌گر در آمده و آدرس‌های موبایل و دسکتاپ یکسان شوند.

 

تغییر نام دامنه:

به طور متداول زمانی رخ می‌دهد که یک کسب‌وکار به دنبال برندسازی مجدد بوده و باید از یک دامنه به دامنه دیگری منتقل شود.

 

تغییر دامنه سطح بالا:

این زمانی متداول است که یک کسب‌وکار تصمیم به راه‌اندازی وبسایت‌های بین‌المللی گرفته و باید از یک دامنه سطح بالای کد کشوری به یک دامنه سطح بالای عمومی منتقل شود یا بالعکس، مثلا از .co.uk به .com منتقل شود یا از .com به .co.uk منتقل شود.

 

تغییرات ساختار سایت:

این تغییرات در معماری سایت بوده و معمولا بر لینک دهی داخلی سایت و ساختار آدرس سایت تاثیر دارند.

 

دسته‌های دیگر انتقال سایت :

دسته‌های دیگر انتقال از تغییراتی در محتوا، ساختار، طراحی یا پلت‌فرم سایت نشأت می‌گیرند.

 

پلت‌فرم سازی مجدد:

این زمانی رخ می‌دهد که یک وبسایت از یک پلت‌فرم یا سیستم مدیریت محتوا به نوع دیگری منتقل می‌شود. برای مثال انتقال از WordPress به Magneto یا صرفا به‌روز رسانی نسخه قبلی همان پلت‌فرم. در بعضی موارد، پلت‌فرم سازی مجدد ممکن است به دلیل محدودیت‌های فنی حین تغییرات پلت‌فرم به تغییرات آدرس و طراحی سایت نیز منجر شود. به همین دلیل است که معمولا پلت‌فرم سازی مجدد به ندرت منجر به وبسایتی می‌شود که دقیقا ظاهر قبلی را دارد.

 

انتقال‌های محتوا:

تغییرات اساسی محتوا مانند بازنویسی محتوا، تثبیت محتوا یا هرس کردن محتوا می‌تواند بر مشاهده جست‌وجوی واقعی یک سایت تاثیر بزرگی داشته باشد که به مقیاس کار بستگی دارد. این تغییرات معمولا می‌توانند بر مسیریابی، دسته‌بندی و لینک دهی داخلی سایت تاثیر داشته باشند.

 

تغییرات تنظیمات موبایلی:

با توجه به گزینه‌های بسیاری که در خصوص جابه‌جایی تنظیمات موبایلی سایت وجود دارد، فعال‌سازی فهرست‌سازی برنامه، ساخت یک سایت AMP یا ساخت یک وبسایت PWA نیز می‌تواند به عنوان یک انتقال مقطعی سایت در نظر گرفته شود. به خصوص زمانی که سایت موبایلی موجود با یک برنامه، AMP یا PWA جایگزین می‌شود.

 

تغییرات ساختاری:

این موارد معمولا با تغییرات اساسی در دسته‌بندی سایت رخ می‌دهند که بر مسیریابی، لینک دهی داخلی و نقشه مسیر کاربر تاثیر می‌گذارند.

 

طراحی مجدد سایت:

این دسته، از تغییرات طراحی اساسی در ظاهر گرفته تا یک اصلاح کامل وبسایت را شامل می‌شود که همچنین ممکن است شامل تغییرات معناداری در کپی، کد و رسانه بشود.

 

انتقال‌های ترکیبی:

به علاوه موارد بالا، دسته‌های ترکیبی انتقال نیز وجود دارند که در هر مسیر عملی ممکنی ترکیب می‌شوند. هر چه تغییرات بیشتری در یک زمان ایجاد شوند، ریسک و پیچیدگی بیشتری در پی خواهد داشت . حتی با این وجود که انجام هم‌زمانی تغییرات زیاد می‌تواند ریسک این که خطایی رخ دهد را افزایش دهد، اگر این امر به خوبی برنامه‌ریزی و اجرا شود، از دیدگاه منابع مقرون به صرفه خواهد بود.

 

اشتباهات متداول در انتقال سایت‌ها

با وجود این که هر انتقالی متفاوت از دیگری است، پشت رایج‌ترین فجایع انتقال در سایت‌ها، موارد مشترکی وجود دارند. بزرگ‌ترین موارد قابل ذکر در ادامه آمده‌اند:

دلایل شکست انتقال در سایت‌ها

استراتژی ضعیف (مانند اهداف ناواضح)- برنامه‌ریزی ضعیف- کمبود هم‌فکری در سئو یا تجربه کاربری- کمبود منابع یا بودجه- مشارکت دیرهنگام- آزمون ضعیف- واکنش کند به رفع باگ- دست کم گرفتن مقیاس

انتقال سایت

 

استراتژی ضعیف

بعضی از انتقال‌ها خیلی قبل‌تر از این که سایت جدید راه‌اندازی شود، محکوم به شکست هستند. استراتژی که بر پایه اهداف غیرواقعی و نامشخص ساخته شده به احتمال بسیار کمتری موفق خواهد شد.برای ارزیابی اثر انتقال سایت پس از راه‌اندازی، برقراری اهداف قابل اندازه‌گیری ضروری است. در غالب انتقال‌ها، هدف اولیه باید حفظ سطوح موجود ترافیک و درآمد سایت باشد. در مواقع خاصی این موارد می‌توانند بالاتر درنظر گرفته شوند، اما در پیش‌بینی و انتظار عمومی، رشد باید هدف درجه دو باشد. این از ایجاد انتظارات غیرواقعی جلوگیری خواهد کرد.

برنامه‌ریزی ضعیف

ایجاد هرچه سریع‌تر یک برنامه پروژه جزئی از ایجاد تاخیرها در طول مسیر جلوگیری می‌کند. زمان و منابع اضافی را نیز برای دست‌وپنجه نرم کردن با هر موقعیت غیرقابل پیش‌بینی‌ای که ممکن است رخ دهد در نظر بگیرید. مهم نیست که برنامه شما چه‌قدر جرئی است و خوب پشت آن فکر شده است، احتمال این که همه چیز درست مانند انتظار پیش برود بسیار پایین است. نسبت به برنامه خود انعطاف‌پذیر باشید و این حقیقت که قطعا تاخیرهایی وجود خواهد داشت را بپذیرید. تمام وابستگی‌ها را مشخص کرده و کاری کنید تمام سهام‌داران از آن‌ها باخبر باشند.

از برنامه‌ریزی برای راه‌اندازی نزدیک نقاط اوج فروش فصلی خود اجتناب کنید. چون اگر مشکلی ایجاد شود، زمان کافی برای حل آن نخواهید داشت. برای مثال خرده‌فروشی‌ها باید از راه‌اندازی سایت نزدیک دی ماه یا بهمن خودداری کنند تا دوره شلوغ پیش از عید نوروز را به خطر نیندازند. در این مورد، راه‌اندازی سایت در زمان‌های خلوت ماه‌های تابستان هوشمندانه‌تر خواهد بود.

کمبود منابع

پیش از متعهد شدن به اجرای یک انتقال سایت ، زمان و تلاش لازم برای موفقیت آن را تخمین بزنید. اگر بودجه شما محدود است، ببینید که آیا اجرای انتقالی که احتمال شکست آن در رسیدن به اهداف اولیه و در نتیجه کاهش درآمد هست، ارزشش را دارد یا خیر. طی یک حساب سرانگشتی سعی کنید ۲۰ درصد بیشتر از منبعی که فکر می‌کردید برای پروژه لازم است، داشته باشید. این مقدار اضافه به شما اجازه می‌دهد در آینده وقتی مشکلی به وجود می‌آید، فورا و بدون به خطر انداختن موفقیت آن را رفع کنید. اگر منابع شما در مضیقه هستند یا شروع به صرفه‌جویی در مراحل اولیه کنید، احتمالا انتقال شما به خطر خواهد افتاد.

کمبود هم‌فکری برای سئو یا تجربه کاربری

وقتی تغییری در یک وبسایت رخ می‌دهد، هر تصمیم باید از نقطه‌نظر سئو و تجربه کاربر سنجیده شود. برای مثال حذف حجم زیادی از محتوا یا لینک‌ها برای بهبود تجربه کاربری ممکن است به توانایی سایت در هدف گرفتن کلیدواژه‌های ضروری کسب‌وکار صدمه بزند یا به مشکلاتی در فهرست‌سازی و خزیدن منجر شوند. در هر دو مورد چنین تغییراتی ممکن است به مشاهده جست‌وجوی واقعی سایت آسیب بزنند. از طرف دیگر، داشتن متن‌های بسیار و عکس‌های کم، ممکن است بر مشارکت کاربر تاثیر منفی داشته و به نرخ تبدیل‌های سایت ضرر برساند.برای اجتناب از ریسک، از مشاوران باتجربه سئو و تجربه کاربری استفاده کنید تا آن‌ها در خصوص عواقب احتمالی هر تغییر با سهام‌داران کلیدی کسب‌وکار بحث کنند. سهام‌دارانی که پیچیدگی‌های کسب‌وکار را بهتر از هر کسی می‌فهمند. پیش از هر تصمیم‌گیری، نکات مثبت و منفی هر دو گزینه باید سنجیده شود.

 

مشارکت دیرهنگام

انتقال سایت‌ها ممکن است ماه‌ها به طول بینجامد و به برنامه‌ریزی عالی و زمان کافی برای آزمودن نیاز دارد.

جست‌وجوی دیرهنگام به دنبال پشتیبانی حرفه‌ای بسیار ریسکی است چرا که ممکن است گام‌های کلیدی فراموش شده باشند.

کمبود آزمون

در کنار استراتژی عالی و برنامه‌ریزی فکر شده، زمان و تلاشی را به آزمون کامل سایت پیش از راه‌اندازی آن اختصاص دهید. خیلی بهتر است که اگر آزمون به مسائل مهمی برخورده، به جای عجله جهت اجرای ناقص محصول، زمان راه‌اندازی را به تاخیر بیندازید. نیاز به گفتن نیست که نباید یک وبسایت را بدون آزمایش شدن توسط تیم‌های متخصص سئو و تجربه کاربری راه‌اندازی کنید.توجه به جزئیات همچنین بسیار مهم است. اطمینان حاصل کنید که توسعه‌دهندگان کاملا از ریسک‌های مرتبط با اجرای ضعیف آگاه هستند. اطلاع‌رسانی به توسعه‌دهندگان در خصوص تاثیر مستقیم کارشان بر ترافیک سایت (و در نتیجه درآمد سایت) تفاوت بزرگی ایجاد می‌کند.

واکنش کند به رفع باگ

زمانی که سایت راه‌اندازی می‌شود، همیشه باگ‌هایی وجود دارند که باید برطرف شوند. با این حال بعضی باگ‌ها مهم‌تر از باگ‌های دیگر بوده و به توجه فوری نیاز دارند. برای مثال وقتی پس از راه‌اندازی سایت فورا متوجه این می‌شوید که عنکبوت‌های موتور جست‌وجو در خزیدن و فهرست‌سازی محتوای سایت به مشکل خورده‌اند، باید سریع مشکل را رفع کنید. واکنش کند به موانع فنی مهم بعضی اوقات می‌تواند فاجعه‌بار باشد و ریکاوری از آن زمان زیادی ببرد.

دست‌ کم گرفتن مقیاس

سهام‌داران کسب‌وکار گاهی انتظار ندارند که انتقال سایت زمان‌بر بوده و منابع بسیاری نیاز داشته باشد. غیرمعمول نیست که سهام‌داران عمده بخواهند سایت در روزی که دقیقا برنامه‌ریزی شده اجرا شود، خواه به طور ۱۰۰ درصد آماده باشد یا خیر. شعار �بیایید هرچه سریع‌تر کار را راه‌اندازی کنیم و بعدا مشکلات را رفع کنیم� یک اشتباه کلاسیک است. چیزی که اکثر سهام‌داران از آن آگاه نیستند این است که بازگشت به آمار مشاهده جست‌وجوی واقعی تنها چند روز طول می‌کشد، اما یک ریکاوری ممکن است چند ماه به طول بینجامد.آگاه‌سازی مشتریان، سپری کردن تمام سناریوها و مراحل مختلف با آن‌ها و شرح این که هر مرحله مستلزم چه چیزی است، مسئولیت مشاور و مدیر پروژه است. در آن صورت سهام‌داران کسب‌وکارها قادر هستند که تصمیم‌های آگاهانه‌تری گرفته و مدیریت انتظاراتشان ساده‌تر خواهد شد.

 

فرآیند انتقال سایت

فرآیند انتقال سایت را می‌توان به شش گام ضروری تقسیم کرد.

تمام آن‌ها به مقدار برابری مهم بوده و از قلم انداختن آن‌ها به درجات مختلفی مانع از موفقیت انتقال می‌شود.

انتقال سایت

فرآیند انتقال سایت

مرحله ۱- ارزیابی و برنامه‌ریزی: اهداف، ریسک‌ها، موقعیت‌های رشد و پیش‌بینی سناریوها، راهبردها، برنامه پروژه

مرحله ۲- آماده‌سازی پیش از راه‌اندازی: مرور چارچوب، مشخص‌سازی فنی سئو، شناسایی صفحات در اولویت، برنامه وقایع احتمالی آینده

مرحله ۳- آزمون پیش از راه‌اندازی: مرور محتوا، مرور فنی، آزمون تغییر مسیر، ارزیابی ریسک راه‌اندازی سایت، ارزیابی استانداردها (بنچمارک)

مرحله ۴- پشتیبانی روز راه‌اندازی: عملیات‌های راه‌اندازی سایت، آزمون زنده سایت، پشتیبانی رسانه که هزینه آن پرداخت شده باشد

مرحله ۵- مرور پس از راه‌اندازی: ارزیابی‌ها و عملیات پس از راه‌اندازی، مرور رفع باگ‌ها، نظارت بر عملکرد

مرحله ۶- مرور عملکرد: اولویت‌سازی فعالیت‌های معمول کسب‌وکاری

 

مرحله اول: ارزیابی و برنامه‌ریزی

ارزیابی پروژه

فارغ از دلایل پشت یک پروژه انتقال، شما باید از ابتدا نسبت به اهداف مشخص باشید چرا که این امر به تنظیم و مدیریت انتظارات کمک می‌کند. جابه‌جایی از HTTP به HTTPS بسیار متفاوت از یک اصلاح کامل سایت است، بنابراین هر یک باید اهداف متفاوتی داشته باشند.در مثال اول، هدف باید بازیابی سطوح ترافیک سایت باشد، در حالی‌که در مثال دوم هدف باید احتمالا رشد باشد.

انتقال در سایت فرصت بسیار خوبی برای حل مشکلات قدیمی است. قرار دادن هر چه بیشتر این مشکلات در یک ظرفیت انتقال تا جای ممکن باید بسیار مقرون‌ به صرفه باشد چرا که حل این مشکلات پس از راه‌اندازی، منابع بسیار بیشتری نیاز خواهد داشت.در هر مورد، حیاتی‌ترین جنبه‌های پروژه‌ را جهت موفق شدن شناسایی کنید. تمام ریسک‌هایی را که ممکن است تاثیری منفی بر مشاهده سایت داشته باشد را شناسایی کرده و اقدامات احتیاطی لازم را لحاظ کنید. حالت ایده‌آل این است که چند سناریوی مورد پیش‌بینی را بر اساس ریسک‌های مختلف و موقعیت‌های رشد آماده کنید. نیاز به گفتن نیست که سناریوهای موردانتظار باید توسط مشاوران باتجربه انتقال سایت آماده شوند.

سهام‌داران

لحاظ کردن سهام‌داران در این مرحله اولیه تا جایی که ممکن است، به شما کمک می‌کند درک عمیق‌تری از بزرگ‌ترین چالش‌ها و موقعیت‌های بین بخش‌ها پیدا کنید. از تیم‌های سئو، محتوا، تجربه کاربری و تحلیلی خود بازخورد بخواهید و فهرستی از بزرگ‌ترین مسائل و موقعیت‌ها را تهیه کنید. سپس باید بفهمید بازگشت سرمایه احتمالی رسیدگی به هر یک از این موارد چه خواهد بود. یکی از گزینه‌های در دسترس را که راهبرد انتقال سایت شما را شکل می‌دهد بر اساس اهداف و منابع در دسترس خود انتخاب کنید.حال فهرستی از فعالیت‌های اولویت‌بندی شده دارید که انتظار می‌رود در صورت اجرا، بازگشت سرمایه‌ای مثبت در پی داشته باشند. این موارد سپس باید با سهام‌داران به اشتراک گذاشته شده و در خصوص آن‌ها بحث شود. در این صورت اهدافی واقع‌گرایانه خواهید داشت، بر سر پروژه توافق خواهید کرد، ارزیابی خواهید داشت و از ابتدا انتظارات درستی خواهید داشت.

آماده‌سازی برنامه پروژه

برنامه‌ریزی به همان اندازه اهمیت دارد. چرا که انتقال سایت‌ها می‌تواند غالبا پروژه‌هایی بسیار پیچیده باشد و به راحتی چند ماه به طول بینجامد. طی هر مرحله برنامه‌ریزی، هر وظیفه باید یک مالک (مانند مشاور سئو، مشاور تجربه کاربری، تدوین‌گر محتوا، توسعه‌دهنده وب) و یک تاریخ آماده‌سازی مورد انتظار داشته باشد. هر وابستگی باید شناسایی شده و در برنامه پروژه لحاظ شود تا همه از هر فعالیتی که به‌خاطر وابستگی به دیگران تکمیل نخواهد شد آگاه باشند. برای مثال تا زمانی که طرح نقشه تغییر مسیر کامل نشده و تغییر مسیرها در اجرای پیش از عمومی شدن تکمیل نشده‌اند، نمی‌توان تغییر مسیرها را آزمود.برنامه پروژه باید هر چه سریع‌تر با تمام افراد مشارکت کننده به اشتراک گذاشته شود تا زمان کافی برای بحث و شفاف‌سازی وجود داشته باشد. هر فعالیت باید به جزئی‌ترین حالت توصیف شود تا سهام‌داران بدانند هر مرحله شامل چه چیزهایی است.

نیازی به گفتن نیست برای سامان‌دهی و انجام فعالیت‌های لازم با توجه به برنامه، به مدیریت پروژه‌ای بی‌نقص لازم است.

یک بخش حیاتی در برنامه پروژه رسیدن به موقع به تاریخ راه‌اندازی است. به طور ایده‌آل، سایت جدید باید زمانی راه‌اندازی شود که ترافیک پایین است. تکرار می‌کنم که از راه‌اندازی سایت پیش از یا حین یک دوره اوج خودداری کنید. چون اگر شرایط آن طور که پیش‌بینی شده پیش نروند، عواقب می‌تواند قاجعه‌بار باشد. چیز دیگری که باید در ذهن داشته باشید این است که چون انتقال‌ سایت‌ها هیچ وقت دقیقا مانند برنامه پیش نمی‌روند، باید درجه‌ای از انعطاف‌پذیری را داشته باشید.

 

 

مرحله دوم: آماده‌سازی پیش از راه‌اندازی

این موارد شامل هر فعالیتی می‌شود که باید زمانی انجام شوند که سایت جدید همچنان در حال توسعه است. تا این نقطه، ملزومات سئوی سایت جدید باید به دست‌ آمده باشند. شما باید با طراحان و معماران اطلاعاتی در ارتباط باشید و پیش از آن که سایت به محیط آماده برای راه‌اندازی برسد، به خوبی در خصوص نمونه‌های آزمایشی و چارچوب‌ها بازخورد دریافت کرده باشید.

مرور چارچوب

پیش از آغاز توسعه، نمونه‌های آزمایشی یا چارچوب‌های سایت را مرور کنید. مرور الگوهای اصلی سایت جدید می‌تواند در شناسایی مسائل سئو و تجربه کاربر در مراحل اولیه مفید باشد. برای مثال ممکن است متوجه شوید که بخش بزرگی از محتوا از صفحات دسته‌بندی‌ها حذف شده است که باید فورا به آن توجه شود. یا ممکن است دریابید که برخی صفحات با ترافیک بالا دیگر در مسیریابی اصلی ظاهر نمی‌شوند. هر نوع تغییر رادیکال در طراحی یا کپی صفحات باید به طور کامل مرور شود تا هرگونه مشکل بالقوه در سئو یافت شود.

آماده‌سازی مشخصات فنی سئو

وقتی نمونه‌های آزمایشی و چارچوب‌ها مرور شدند، مشخصاتی جزئی از مسائل فنی سئو آماده کنید. هدف این مستندسازی حیاتی ثبت تمام ملزومات ضروری سئو است که توسعه‌دهندگان باید پیش از ارزیابی پروژه در خصوص کار و هزینه از آن آگاه باشند. بودجه‌ها طی این مرحله است که قطعی می‌شوند. اگر ملزومات سئو در آن لحاظ نشده باشند، در نظر گرفتن آن‌ها در آینده غیرممکن خواهد بود.مشخصات فنی سئو باید بسیار جزئی باشند و در عین حال به شکلی نوشته شده باشند که توسعه‌دهندگان به سادگی ملزومات را به عمل تبدیل کنند. این سندی برای شرح چرایی اجرا نیست، بلکه شرحی بر نحوه اجراست.

اطمینان حاصل کنید که ملزومات خاصی شامل حوزه‌های زیر لحاظ شده‌اند:

 • ساختار آدرس سایت
 • فراداده (شامل ارزش‌های پیش‌فرضی که به طور پویا ایجاد شده‌اند)
 • داده‌های ساخت‌یافته
 • کنونیکال‌ها و دستورالعمل‌های فراروبات‌ها
 • کپی و تیترها
 • مسیریابی‌های اصلی و ثانویه
 • لینک‌دهی داخلی (به هر نحوی)
 • صفحه‌بندی
 • نقشه سایت (های) XML
 • نقشه سایت HTML
 • Hreflang(اگر سایت‌های بین‌المللی وجود دارند)
 • تنظیمات موبایل (شامل برنامه، سایت AMP یا PWA)
 • تغییر مسیرها
 • صفحه معمول ۴۰۴
 • جاوا اسکریپت، CSS و فایل‌های عکسی
 • زمان‌های