نوشته شده توسط : parmisoft

تبلیغات گوگل خود را به بالای صفحه‌ی اول برسانید.

به طور متوسط، تبلیغاتی که در صفحه‌ی اول یا بالای نتایج جست‌وجو نشان داده می‌شوند، کلیک‌های خیلی بیشتری نسبت به تبلیغات در صفحات دیگر به خود اختصاص می‌دهند. Google Ads برای کمک به شما در دستیابی به این جایگاه ارزشمند، برآوردهایی را برای پیشنهاد هزینه‌ی هر کلیک (CPC) تدارک دیده است تا بتوانید در پیشنهاد خود از آن‌ها بهره ببرید.

همچنین این مقاله، برآورد پیشنهاد را برای صفحه‌ی اول، بالای صفحه، و جایگاه اول، به همراه نحوه‌ی یافتن آن‌ها توضیح می‌دهد.

 

درباره‌ی برآوردهای پیشنهاد

۳ نوع برآورد پیشنهاد در تب Keywords وجود دارد تا به شما کمک کند که در صورت برابری کامل کوئری جست‌وجو با کلیدواژه‌ی شما، تبلیغات خود را در صفحه‌ی اول نتایج جست‌وجو نمایش دهید.

برآورد پیشنهاد صفحه‌ی اول: پیشنهادی که احتمالاً لازم است برای قرارگیری تبلیغ خود در هر جای صفحه‌ی اول نتایج جست‌وجو ارائه دهید.

برآورد پیشنهاد بالای صفحه: پیشنهادی که احتمالاً لازم است برای قرارگیری تبلیغ خود در میان تبلیغات بالای صفحه‌ی اول نتایج جست‌وجو ارائه دهید.

برآورد پیشنهاد جایگاه اول: پیشنهادی که احتمالاً لازم است برای قرارگیری تبلیغ خود در جایگاه اول نسبت به سایر تبلیغات ارائه دهید.

 

دستورالعمل

نسخه‌ی Google Ads خود را انتخاب کنید.

 

نسخه‌ی قدیمی

 • وارد حساب کاربری AdWords خود شوید.
 • روی تب Keywords کلیک کنید.
 • بر روی دکمه‌ی Columns در بالای جدول آمار کلیک کنید.
 • از لیست آبشاری، گزینه‌ی Modify columns را انتخاب کنید.
 • در منوی «Attributes»، « first page bid»، «Est. top page bid»، و «Est. first position bid» را افزوده و Save را کلیک کنید. اکنون این ستون‌ها را در جدول آمار خواهید دید.
   
   

نسخه‌ی جدید

 • وارد حساب کاربری AdWords خود شوید.
 • در منوی صفحه، Keywords را کلیک کنید.
 • ستون‌های زیر را به Attributes اضافه کنید (نحوه‌ی افزودن ستون‌ها):
  1. first page bid
  2. top of page bid
  3. first pos. bid
 • روی Apply کلیک کنید. اکنون این ستون‌ها را در جدول آمار خواهید دید.

برآوردهای پیشنهاد برای صفحه‌ی اول، بالای صفحه، و جایگاه اول صرفاً یک راهنمایی هستند تا به شما بینش بهتری در طراحی استراتژی پیشنهادتان بدهند؛ اما پیشنهاد همین مقدارها یا حتی مقدارهای بیشتر، تضمینی برای قرارگیری تبلیغ شما در جایگاه مد نظرتان نیست.

جایگاه نهایی شما به رقیبان، مقدار Ad Rank شما، بودجه و تنظیمات حساب شما، و رفتار کاربران بستگی دارد.

اگر تبلیغتان هنوز هم نشان داده نمی‌شود، این کار را انجام دهید.

 

برای مطالعه ادامه‌ی متن به چگونه تبلیغات گوگول را همیشه بالاتر از رقبا نگه داریم؟ در سایت پارمیسافت مراجعه کنید.:: بازدید از این مطلب : 163
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : سه شنبه 18 بهمن 1397 | نظرات ()
نوشته شده توسط : parmisoft

بعد از آپدیت mobile-first چطور در SERP باقی بمانیم؟

چک‌لیست فنی برای سئو (SEO)

بری آدامز، نویسنده‌ی این مقاله می‌گوید که یک وب‌سایت واکنش‌گرا برای بقا در دوره‌ی شاخص‌گذاری mobile-first کافی نیست. در این‌جا، لیستی از جنبه‌های فنی سئو و جنبه‌های عمومی بهینه‌سازی آورده شده است که لازم است از آن‌ها آگاهی داشته باشید و در صورت لزوم، آن‌ها را در سایت خود اعمال کنید.یک سال و نیم طول کشیده است، اما بالاخره شاخص‌گذاری mobile-first گوگل راه‌اندازی شد.پیام‌های کنسول جست‌وجو،دیگر نمایش داده می‌شوند و سایت‌ها به طور پیوسته در حال تغییر به سمت رویکرد شاخص‌گذاری mobile-first هستند.

در مورد شاخص‌گذاری mobile-first مطالب زیادی نگاشته شده است، اما بیشتر توجه بر روی جنبه‌های مقدماتی سئو برای موبایل متمرکز شده است. در این مقاله، قصد دارم که بیشتر در جنبه های فنی سئو برای موبایل کنکاش کنم و نشان دهم که چگونه می‌توانید از آمادگی کامل وب‌سایت خود و بقای آن در دوره‌ی شاخص‌گذاری mobile-first مطمئن شوید.

 

ارائه‌ی تجربه‌ی بهینه‌شده برای موبایل

چیزی که گوگل‌بات با این عامل کاربر موبایل می‌بیند به تنظیمات وب‌سایت شما برای کاربران موبایل بستگی دارد.

ارائه‌ی تجربه‌ی بهینه‌شده برای موبایل به یکی از این سه شیوه انجام می‌شود:

 1. طراحی واکنش‌گرا: با این رویکرد، حقیقتاً چیزی تغییر نمی‌کند. نشانی (URL) صفحات وب‌سایت شما بدون تغییر است و کد HTML ارائه‌شده نیز یکسان است. طراحی سایت با اندازه‌ی صفحه نمایش منطبق می‌شود و تجربه‌ای را متناسب با وضوح تصویر ابزار موبایل مورد استفاده ارائه می‌کند. گوگل طراحی واکنش‌گرا را به عنوان الگوی طراحی ارجح خود توصیه می‌کند؛ این الگو به کمترین تلاش از طرف آن‌ها نیاز دارد زیرا هیچ کد اضافه‌ای برای شاخص‌گذاری و URL دیگری برای خزش وجود ندارد.
 2. خدمت‌رسانی پویا: بعضی وقت‌ها وب‌سایت‌ها عامل کاربر را هنگام بارگذاری صفحه، تشخیص داده و بسته به نوع ابزار درخواست‌کننده، کد HTML متفاوتی را بر روی همان URL ارائه می‌دهند. به این کار، خدمت‌رسانی پویا گفته می‌شود. در این روش، هر URL، دو کد HTML دارد؛ یکی برای کاربران دسکتاپ و دیگری برای کاربران موبایل.
 3. URL مجزا برای موبایل: یک وب‌سایت در این رویکرد کد متفاوتی را به کاربران موبایل ارائه می‌دهد اما برای سایت موبایل خود از URL مجزایی نیز استفاده می‌کند. این گونه وب‌سایت‌ها در اغلب اوقات، محتوای موبایلی خود را از طریق یک زیردامنه‌ی مجزا مانند website.com یا یک زیرپوشه‌ی مجزا مثل www.website.com/mobile/ ارائه می‌دهند.

هر یک از این رویکردها در طراحی موبایل نقاط قوت و ضعف خود را دارند. در زمینه‌ی سئو ، طراحی واکنش‌گرا  کمترین دردسر را دارد، در حالی که خدمت‌رسانی پویا و URLهای مجزا ممکن است مشکلات زیادی را برای سئوی سایت شما ایجاد کنند.

 

تست mobile-friendly

اما داشتن یک سایت کاملاً واکنش‌گرا، پایان کار نیست. حتی اگر شما یک سایت واکنش‌گرا داشته باشید و از تست mobile-friendly گوگل هم نشان تأیید دارید، این‌طور نیست که دلیلی برای ترس از شاخص‌گذاری mobile-first نداشته باشید.

Mobile-Friendly

هنوز هم جنبه‌هایی از سئوی فنی و بهینه‌سازی عمومی هست که باید از آن‌ها آگاه باشید و در صورت لزوم، آن‌ها را بر روی سایت خود اعمال کنید. اما اگر سایت شما از خدمت‌رسانی پویا یا URLهای مجزا استفاده می‌کند، ممکن است لازم باشد کارهای واقعاً زیادی انجام دهید تا از عملکرد سایت خود مطمئن شوید.

 برای مطالعه‌ی متن کامل این نوشته به بعد از آپدیت mobile-first چطور در SERP باقی بمانیم؟   
در سایت پارمیسافت مراجعه کنید.:: بازدید از این مطلب : 201
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : سه شنبه 17 بهمن 1397 | نظرات ()
نوشته شده توسط : parmisoft

ریدایرکت ۳۰۱

احتمالا در زمینه طراحی سایت برای شما هم پیش آمده که آدرس صفحه ای از سایتتان را عوض کرده باشید و در عین حال صفحه قدیمی از بازدید بالا و رتبه خوبی برخوردار بوده و میخواهید با ریدایرکت ۳۰۱ ارزش آن را به صفحه جدید انتقال بدهید.

برای مثال ادرس صفحه قدیمی از yourdomain.com/abcd را به yourdomain.com/efgh تغییر داده ایم.

حال اگر بازدیدکنندگان سایت را از آدرس قدیمی به آدرس جدید هدایت نکنیم،سایت ما دچار افت رنک و ترافیک میشود.

 

ریدایرکت ۳۰۱ آدرس‌های تغییر داده شده و حفظ SEO، رتبه و رنک

برای این کار روشهای مختلفی در سایتها ذکر شده که ما در پارمیسافت تمام آنها را امتحان کردیم.

حالا میخواهیم مطمئن‌­ترین و آسان‌­ترین روشی که توسط آن صفحات سایت خودمان را ریدایرکت کردیم با شما به اشتراک بگذاریم.

در این روش شما نیازی به نوشتن کد و ایجاد تغییر در فایل های سایت ندارید و با نصب یک افزونه روی سایت وردپرس خود میتوانید این کار را انجام دهید. 

ریدایرکت ۳۰۱ با افزونه yoast

قبل از شروع نیاز به افزونه yoast premium (نسخه پولی) داریم که میتوانید آنرا بخرید یا به صورت نال شده از سایت http://www.persianscript.ir/yoast-seo-premium/ دانلود کنید.

 

ریدایرکت ۳۰۱ آدرس‌های تغییر داده شده و حفظ SEO، رتبه و رنک

همانطور که میدانید این افزونه مربوط به  بهبود سئو داخلی سایت میباشد.

ریدایرکت کردن لینک‌ها و صفحات قدیمی با ارزش بر روی صفحات جدید نیز از قاعده سئو داخلی مستثنی نیست.

پس پیشنهاد میکنیم در ادامه همراه ما باشید.

مراحل راه اندازی Yoast   و ادامه‌ی این مطلب را در ریدایرکت ۳۰۱ آدرس‌های تغییر داده شده و حفظ SEO، رتبه و رنک بخوانید.:: بازدید از این مطلب : 232
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : سه شنبه 16 بهمن 1397 | نظرات ()
نوشته شده توسط : parmisoft

چهار افزونه برتر وردپرس در تهیه نسخه پشتیبان (بک آپ) تدریجی (سرعت و فضا ذخیره کنید)

از ریکاوری سایت در زمان یک نفوذ در آن گرفته تا احساس امنیت داشتن زمانی که کسب‌وکارتان در حال رشد است، افزونه‌های بک آپ وردپرس در حوزه امنیت سایت وردپرس ضروری هستند. شما برای ثبت بک آپ‌ها و بازیابی فایل‌ها در صورتی که مشکلی پیش بیاید چندین گزینه دارید. گزینه اول انتخاب شرکت هاستی است که بک آپ‌های خودکار را برای شما کامل انجام دهد. مورد دیگر نگاهی بین بعضی از بهترین افزونه‌های بک آپ وردپرس و تصمیم در این خصوص است که کدام افزونه برای شما بهترین است. در بعضی سناریوها ممکن است بخواهید که از ترکیبی از هر دو استفاده کنید.

در این مطلب، هر دو شیوه را مشخص کرده و به دلایلی می‌پردازیم که ممکن است به خاطر آن یکی از شیوه‌ها را انتخاب کنید. همچنین در خصوص بعضی از افزونه‌های بک آپ وردپرس مورد علاقه خود به طور گسترده صحبت کرده و به این مسئله می‌پردازیم که چرا باید ابزاری را انتخاب کنید که بک آپ‌های تدریجی ارائه می‌دهد (راهنما: برای اهداف عملکردی).

 

برای بک آپ سایت وردپرس خود به چه چیزی نیاز دارید؟

یک بک آپ وردپرس ساده فایل‌های سایت و پایگاه‌داده MySQL را برای شما در محلی دیگر ذخیره می‌کند تا در آینده آن را بازیابی کنید. یعنی اگر سایت شما خراب شود، تغییر کند، مورد حمله قرار بگیرد یا به هر شیوه دیگری مشکل پیدا کند، قادر خواهید بود لیست بک آپ‌ها را بررسی کرده و سایت را به حالت اصلی آن یا یکی از آخرین نسخه‌های آن بازیابی کنید.

افزونه‌های بک آپ وردپرس کاربرپسندتر و پیشرفته‌تر شده‌اند، ویژگی‌های بیشتری اضافه کرده‌اند و برای کاربران رابط‌کاربری انتخاب کرده‌اند تا به راحتی بک آپ گرفته و در این فرآیند از فایل‌های خود محافظت کنند. همچنین همه صاحبان سایت‌ها به دنبال راهی ساده برای بازیابی فایل‌ها هستند و این مورد نیز مورد توجه قرار گرفته است.

وقتی به بهترین افزونه‌های نسخه پشتیبانی وردپرس نگاه می‌کنید (یا هاست‌هایی که ابزار بک آپی ارائه می‌دهند)، به کدام ویژگی‌ها باید توجه داشته باشید؟

بک آپ‌های خودکار:

صاحبان سایت‌ها نباید نگران بک آپ گرفتن‌های مداوم باشند. در واقع اگر بک آپ‌های دستی تنها راه انجام این کار بودند، اکثر شرکت‌ها آن را فراموش کرده و هیچ وقت بک آپی را کامل انجام نمی‌دادند.

ذخیره در مکان‌های مختلف:

بک آپ‌ها معمولا در سروری جدا ذخیره می‌شوند تا اگر سرور سایت دچار مشکل شد، فایل‌ها به خطر نیفتند. به طور ایده‌آل هر چه محل‌ها بیشتر باشند بهتر است. بک آپ‌های فیزیکی روی دستگاه‌های خودتان شروع خوبی هستند. اما باید بدانید که هاست یا افزونه بک آپ شما فایل‌ها را روی سرورهای دیگر یا فضای ابری نیز ذخیره می‌کند یا خیر. مورد مهم دیگر این بخش نیز دسترسی به فایل‌هاست.

بک آپ‌های تدریجی:

بک آپ تدریجی سایت تنها زمانی توسط سیستم رخ می‌دهد که جدول‌های پایگاه‌داده و فایل‌های سایت تغییر کرده باشند. دلیل این مسئله بهبود عملکرد سایت و جلوگیری از ده‌ها بک‌‌آپ غیرضروری روی سرورهای شماست. در نتیجه بهترین حالت زمانی است که افزونه بک آپ آخرین فایل‌ها را اسکن کرده و زمانی که تغییری رخ نداده باشد، به بک آپ بعدی برود.

گزینه‌های بک آپ دستی:

با وجود این که بک آپ‌های خودکار ضروری هستند، بک آپ‌های دستی نیز همچنان باید اختیاری باشند. از این راه زمانی که خود وجود تهدیدی را احساس کنید یا می‌خواهید روی هارد درایو خود دانلودی را کامل کنید، می‌توانید فایل‌های خود را ذخیره کنید. این می‌تواند از طریق هاست یا افزونه باشد یا حتی می‌توانید با دانلود فایل‌های خود با SFTP و کاوش در پایگاه‌داده MySQL با phpMyAdmin خود یک بک آپ دستی ایجاد کنید.

تنظیمات برای برنامه‌ریزی بک آپ‌های جزئی‌تر:

بعضی برنامه‌های بک آپ تنها امکان بک آپ‌های هفتگی یا ماهانه را فراهم می‌کنند. این شروع خوبی است، اما ما مایلیم تا تنظیماتی برای برنامه‌ریزی‌های جزئی‌تر را ببینیم. برای مثال ممکن است شرکت شما بخواهد یک بک آپ روزانه یا ساعتی داشته باشد. این به خصوص برای سایت‌های بسیار پویاتر مانند WooCommerce یا سایت‌های عضویتی مهم است.

بازیابی از حادثه:

نظرتان در خصوص بک آپی از بک آپ‌هایتان چیست؟ اطمینان حاصل کنید هاست یا شرکت افزونه نسخه پشتیبان برنامه‌ بازیابی از حادثه دارد تا اگر اتفاق بدی در سمت آن‌ها رخ داد، فایل‌ها را بازیابی کنند. آخرین چیزی که می‌خواهید این است که سایت شما با مشکلی روبه‌رو شود و راه‌حل بک آپی شما نیز به مشکل برخورده باشد.

بک آپ‌‌های قابل دانلود:

همان‌طور که پیش از این نیز ذکر شد، ذخیره بک آپ در فضاهای مختلف کار هوشمندانه‌ای است. ممکن است ترجیح دهید یک نسخه پشتیبان اضافه روی هارد درایو در دفتر یا خانه داشته باشید. برای این موضوع، بک آپ‌ها باید قابل دانلود باشند.

یک داشبورد واضح و رابط‌کاربری ساده برای پیدا کردن و مدیریت بک آپ‌ها:

اگر مدیریت و رابط‌کاربری بازیابی‌ها بسیار پیچیده باشند، پس هدف از بک آپ گرفتن از سایت چیست؟ اکثر مواقع که نیاز به بازیابی فایل‌ها دارید به این دلیل است که موضوعی حساس به زمان پیش آمده است. ما می‌خواهیم داشبوردی واضح با دکمه‌های فوری برای بازیابی‌ها، شناسایی‌ها، حذف‌ها و دانلودها داشته باشیم. بار دیگر می‌گویم که هاستینگ وردپرس مدیریت شده به این موضوع کمک می‌کند.

 

بهترین افزونه‌های بک آپ وردپرس برای بک آپ تدریجی در ۲۰۱۹

یادآوری می‌کنیم که بک آپ‌های تدریجی راه ارجح ما برای بک آپ گرفتن بدون از دست دادن فضای دیسک و عملکرد سایت هستند. شما افزونه‌هایی را در بازار خواهید دید که نقدهای مثبتی دارند اما ما تنها چهار تا از آن‌ها را پیشنهاد می‌کنیم چرا که آن‌ها از لحاظ ارائه ویژگی بک آپ تدریجی مطلوب، گزینه‌های برتر هستند.

 
 

حال بیایید نگاهی به امکانات آن‌ها بیندازیم.

 

۱-VaultPress

افزونه VaultPress از محبوب‌ترین و قدرتمندترین افزونه‌های بک آپ وردپرس است که بر بازه گسترده‌ای از تهدیدها مانند هکرها، خرابی هاست و ویروس تمرکز دارد. VaultPress بخشی از افزونه Jetpack و می‌توانید از چندین ابزار دیگر در این بسته نفع ببرید. برای مثال Jetpack ابزار طراحی، معیارهای امنیتی و حتی گزینه‌های شبکه‌های اجتماعی را فراهم می‌کند.

 

افزونه‌های بک آپ وردپرس

 

دلیل مطلوب بودن Jetpack این است که شما مجبور به نصب افزونه‌های زیاد نیستید. پس امیدواریم از همین یک افزونه استفاده کنید تا تعداد افزونه‌هایی که سایت شما را سنگین می‌کنند به حداقل برسانید. همچنین اگر به تمام چیزهایی که ارائه می‌دهد نیاز ندارید، عکس این موضوع در خصوص عملکرد نیز صادق است.

بسته‌های VaultPress و Jetpack از تنها ۳۹ دلار در سال آغاز می‌شوند. درخصوص امکانات بک آپ می‌توان گفت که بک آپ‌های خودکار روزانه و یک آرشیو ۳۰ روزه بک آپ ارائه می‌شود. این برنامه شخصی نام دارد. اما می‌توانید برنامه را برای ۹۰ دلار سالانه به حالت کسب و کار به‌روز کنید.سپس بک آپ‌ها بهبود یافته و حجم نامحدودی از فضا خواهید داشت. یک برنامه حرفه‌ای به ازای ۲۹۹ دلار نیز وجود دارد که در کنار دیگر ویژگی‌های بک آپ، یک آرشیو نامحدود از بک آپ فراهم می‌کند.

انتقال سایت و بازیابی‌های خودکار سایت که با یک کلیک انجام می‌شوند با برنامه‌های شخصی بک آپ VaultPress همراه هستند و به شما اطمینان می‌دهند که به راحتی می‌توانید پس از زمانی که اتفاقی رخ می‌دهد به راحتی می‌توانید به بک آپ سایت خود دسترسی پیدا کرده و آن را اجرا کنید. به طور کلی Jetpack معامله بسیار خوبی است. به خصوص برای آن‌ها که خود کسب‌وکارهای طراحی وبشان را با مشتری‌های بسیار انجام می‌دهند.شما می‌توانید با نصب تنها یک افزونه انواع ویژگی‌ها را به دست بیاورید. ابزار بک آپ تدریجی بوده و با بسیاری از ویژگی‌های امنیتی و بک آپ سازگار می‌شوند.

 

چرا این یکی از بهترین افزونه‌های بک آپ وردپرس است؟

 • VaultPress بک آپ‌های تدریجی و یک آرشیو بک آپ دارد تا بتوانید آن را بررسی کرده و بک آپ‌هایی که سایت شما را به حالت قبلی بازیابی می‌کنند انتخاب کنید.
 • این افزونه با افزونه Jetpack ادغام شده است و دیگر گزینه‌های بازاریابی، شبکه اجتماعی و امنیتی در اختیار شما قرار می‌دهد.
 • VaultPress با تنها ۳۹ دلار در سال آغاز می‌شود. پس در موقعیتی هستید که به ازای بخش کوچکی از قیمت افزونه‌های ممتاز (پرمیوم) امکانات زیادی دریافت می‌کنید.
 • این پرداخت سالانه همچنین به این معناست که پشتیبانی اولیه توسط افراد حرفه‌ای وردپرس فراهم می‌شود.
 • VaultPress در کنار بک آپ، شامل سنجه‌های امنیتی بسیاری مانند نظارت در زمان کار و محافظت از حمله جست‌وجوی فراگیر می‌شود.
 • بک آپ‌های خودکار روزانه و بازیابی‌های آسان سایت برای اطمینان از آسان‌سازی کار برای تمام وب‌مسترها هستند. به این صورت هیچ کاری را نباید دستی انجام داده و اگر سایت شما خراب شد می‌توانید یا با تیم پشتیبانی وردپرس صحبت کرده یا فرآیند را خود تکمیل کنید، چرا که بسیار ساده است.
 
 
 

حتما بخوانید : افزونه‌های امنیتی وردپرس

 

۲-کپسول زمانی وردپرس

افزونه کپسول زمانی یک نسخه کاملا مجهز رایگان برای ۳۰ روز دارد. پس از آن نسخه تجاری با ۴۹ دلار در سال آغاز شده و بک آپ‌های لحظه‌ای، بازیابی‌های آزمایشی و نوتیفیکیشن‌های آسیب‌پذیری به همراه دارد. برای اطمینان از این که سایت شما با مسائل عملکردی روبه‌رو نمی‌شود، بک آپ‌های تدریجی مورد استفاده قرار گرفته و هچنین تا ۳۰ روز فایل‌های بازیابی فراهم می‌کند. به‌علاوه آن، با نسخه تجاری می‌توانید افزونه را روی دو سایت استفاده کنید. همچنین می‌توانید نسخه‌های ۹۹ دلاری فریلنسر یا ۱۹۹ دلاری سازمانی را انتخاب کنید. تمام برنامه‌ها امکان پرداخت کامل را فراهم می‌کنند تا قیمت در بلندمدت کاهش پیدا کند.

 

افزونه‌های بک آپ وردپرس

 

چند ویژگی دیگر نیز هستند که به بهبود قدرت افزونه کپسول زمانی وردپرس کمک می‌کنند. برای مثال شما در حوزه staging، staging با یک کلیک، به‌روز رسانی تست و بازیابی تست دریافت می‌کنید. همچنین قادر خواهید بود تا سایت در حال آماده‌سازی را در افزونه کپسول زمانی وردپرس به نسخه در حال اجرا تبدیل کنید. افزونه بک آپ‌های تدریجی را به سطح بالاتری برده است و شامل فرآیندی می‌شود که استفاده از سیستم ابری و سیستمی که فایل‌ها را زیپ نمی‌کند را به کار می‌گیرد. فایل‌های چندگانه هیچ‌وقت کپی نمی‌شوند و می‌توانید از بازیابی‌های تدریجی سود ببرید چرا که می‌توانید فایل‌های مشخصی را بازیابی کرده و زمان‌هایی را که در آن بازیابی باید صورت بگیرد را انتخاب کنید.

در بعضی برنامه‌ها برچسب‌زنی سفید نیز فراهم شده است اما جهت حذف برندسازی از کپسول زمانی وردپرس باید افزونه را به‌روز کنید.

 

چرا این یکی از بهترین افزونه‌های بک آپ وردپرس است؟

 • کپسول زمانی وردپرس هم بک آپ‌های تدریجی و هم بازیابی فراهم می‌کند. این یعنی شما قادر خواهید بود تا عملکرد سایت خود را بهبود داده و با عدم کپی فایل‌ها در زمان بک آپ و انتخاب فایل معین مورد نیاز برای بازیابی‌ها، بازیابی‌ها را ساده‌تر می‌کند.
 • قیمت کپسول زمانی وردپرس بسیار منطقی است. به خصوص با توجه به این که می‌توانید ابزار بک آپ و موارد بیشتری دریافت کنید.
 • کاردکرد مرحله‌سازی نیز فراهم شده و این امکان را مهیا می‌سازد که سایت را از این مرحله به مرحله اجرا هدایت کرده و در ماژول مرحله‌سازی تمام به‌روز رسانی‌های خود را تست کنید.
 • از شما خواسته می‌شود که هر وقت مواردی مانند افزونه‌ها یا وردپرس را به‌روز می‌کنید، از سایت خود یک بک آپ بگیرید. به‌علاوه می‌توانید برای این به‌روز رسانی‌ها یک حوزه مرحله‌سازی تنظیم کنید تا ببینید سایت شما نسبت به چنین تغییری چگونه واکنش نشان می‌دهد.
 • افزونه یک قابلیت بازیابی سریع دارد و همچنین این قابلیت خاص را نیز دارد که سایت شما را در حوزه مرحله‌سازی بازیابی می‌کند. به این طریق می‌دانید که سایت در یک نقطه زمانی خاص به چه شکل بوده و نیازی به حدس زدن ندارید.
 • همچنین ویژگی‌های بسیار دیگری مانند محافظت سایت از هکرها، حفظ امنیت فروشگاه‌های تجارت الکترونیک و کاهش هزینه‌های ذخیره‌سازی وجود دارند.
 

 

۳-ManageWP

افزونه ManageWP بسیار بیشتر از یک افزونه وردپرس بک آپ است چرا که یک محیط مدیریتی کامل برای تمام سایت وردپرس شما فراهم می‌کند. خواه یک وبلاگ چند سایتی اجرا می‌کنید و خواه در تاسیسات مختلف وردپرس چند سایت داشته باشید، هدف ManageWP این است که تمام داشبوردهای شما را در یک محل جمع‌آوری کند. از این راه می‌توانید از تمام آن‌ها بک آپ گرفته و فعالیت‌های دیگر مانند به‌روز رسانی bulk، پاک‌سازی از اسپم و بررسی‌های امنیتی را تکمیل کنید.

 

افزونه‌های بک آپ وردپرس

 

قیمت‌گذاری انعطاف‌پذیر آن چیزی است که همه می‌توانند به آن عادت کنند. این موقعیت به این معناست که تنها برای چیزی که استفاده می‌کنید هزینه می‌پردازید و به‌روز رسانی‌ها و تنزل به نسخه‌های پایین‌تر هر زمانی که بخواهید در دسترس هستند. آن‌ها بک آپ‌های ماهانه رایگان ارائه می‌دهند. بک آپ پرمیوم (هفتگی تا ساعتی) از ۲ دلار برای هر سایت آغاز می‌شود. می‌توانید به ازای ۱۳/۰ دلار اضافه‌تر برای هر گیگابایت، بک آپ را در سیستم ابری خارجی خود آپلود و ذخیره کنید. آن‌ها همچنین یک نرخ ۷۵ دلار ماهانه برای ۱۰۰ سایت یا کمتر با یک بسته نرم‌افزاری ارائه می‌دهند.

ManageWP بک آپ‌های تدریجی کاملی انجام می‌دهد اما مهم است که بدانید هر یک از این بک آپ‌ها با توجه به بسته قیمتی که انتخاب کرده‌اید چگونه کار می‌کنند. نسخه رایگان تنها بک آپ‌های دستی ارائه می‌دهد. بک آپ پرمیوم جایی است که در آن بک آپ‌های برنامه‌ریزی شده در محل‌هایی مانند Dropbox، Google Drive و Amazon S3 دریافت می‌کنید. از آن‌جایی که بک آپ‌های خودکار ابری قابل‌ اعتمادتر از بک آپ‌های دستی هستند، این زمینه‌ای است که غالب شرکت‌ها به دنبالش هستند.

 

چرا این یکی از بهترین افزونه‌های بک آپ وردپرس است؟

 • قیمت از صفر دلار شروع شده و طبق روند انعطاف‌پذیری بالا می‌رود. این مورد به تعداد سایت‌هایی که روی شبکه دارید و نوع امکاناتی که نیاز دارید بستگی دارد. به طور کلی برای اکثر موارد قیمت ماهانه بسیار پایین خواهد بود.
 • عملیات‌های bulk نقاط فروش اصلی ManageWP هستند که نه تنها امکان مشاهده تمام اطلاعات شما را روی یک داشبورد برای مولتی‌سایت فراهم می‌کند، بلکه امکان تکمیل یک به‌روز رسانی bulk، بک آپ یا بررسی امنیتی تمام سایت را فراهم می‌کند.
 • تمام آن به برنامه‌ریزی قیمتی شما بستگی دارد اما می‌توانید انتظار داشته باشید که اکثر امکانات بک آپ مورد نیاز برای راحتی خود را پیدا خواهید کرد. برای مثال می‌توانید روی سیستم ابری بک آپ بگیرید. تمام بک آپ‌ها تدریجی هستند و می‌توانید آن‌ها را روی یک اساس ساعتی، روزانه یا هفتگی برنامه‌ریزی کنید.
 • دانلودهای دستی و همچنین ابزاری برای ذخیره‌سازی فایل‌های وبسایت روی محلی خارج از سایت امکان‌پذیر هستند.
 • دکمه یک کلیکی بازیابی از این لحاظ اطمینان ایجاد می‌کند که هیچ‌کس هنگام حل یک مشکل با فایل‌های سایت خود، دچار سردرگمی نمی‌شود.
 • می‌توانید بین چند افزونه پرمیوم مانند نظارت در زمان فعالیت، ابزار میگریشن، ماژول رده‌بندی سئو و برچسب‌زنی سفیر انتخاب کنید.

 

 

  برای مطالعه‌ی بیشتر درباره‌ی افزونه‌های بک آپ وردپرس به بلاگ پارمیسافت مراجعه کنید. :: برچسب‌ها: افزونه‌های بک آپ وردپرس , انتقال سایت , سئو ,
:: بازدید از این مطلب : 260
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : دو شنبه 15 بهمن 1397 | نظرات ()
نوشته شده توسط : parmisoft

انتقال یک سایت چیست؟

انتقال سایت عبارتی است که به طور گسترده توسط متخصصان سئو استفاده می‌شود تا هر رویدادی را که در آن سایت تحت تغییرات اساسی قرار می‌گیرد را توصیف کند. تغییرات حوزه‌هایی که می‌توانند تاثیرات معناداری بر پدیدار شدن در موتور جست‌وجو داشته باشند. تغییراتی عمدتا در محل، پلت‌فرم، ساختار، محتوا، طراحی یا تجربه کاربری سایت.

بخش مستندات گوگل انتقال‌های سایت‌ها را به طور عمیق پوشش نداده و این حقیقت را که آن‌ها معمولا منجر به کاهش معنادار درآمد و ترافیک می‌شوند، کم اهمیت‌تر جلوه می‌دهد. کاهشی که می‌تواند از چند هفته تا چندین ماه دوام داشته باشد و به میزان تاثیرپذیری سیگنال‌های رتبه‌بندی موتور جست‌وجو و زمان لازم برای کسب‌وکار ضرر دیده جهت اجرای یک برنامه بهبودی موفق دارد.

مثال‌های انتقال سایت

بخش آتی در خصوص چگونگی انتقال‌های موفق و ناموفق خواهد بود و توضیح می‌دهد که خروج از انتقال سایت بدون متحمل شدن ضرر جدی چگونه به طور ۱۰۰ درصد امکان‌پذیر است.

اشتباه بودن افسانه �ترافیک از دست رفته مورد انتظار�

هر کسی که با انتقال سایت مشغول بوده، نظریه شایعی که می‌گوید این امر در واقع منجر به از دست رفتن ترافیک و درآمد می‌شود را شنیده است. با وجود این که این ادعا در خصوص مواردی بسیار خاص صحت دارد (برای مثال جابه‌جایی از یک دامنه تثبیت شده به یک دامنه کاملا جدید)، نباید مقدس و بدون استثنا لحاظ شود. این امکان وجود دارد که انتقال را انجام داده و هیچ درآمد یا ترافیکی از دست ندهید. شما حتی می‌توانید بلافاصله پس از اجرای یک سایت اصلاح شده رشد مشخصی داشته باشید. اما این موضوع تنها زمانی صادق است که تمام گام‌ها به خوبی برنامه‌ریزی و اجرا شوند.

مثال‌هایی از انتقال‌های ناموفق

گرافی که در ادامه آمده یک انتقال سایت ناموفق را از یک خرده‌فروشی بریتانیایی نشان می‌دهد. این وبسایت دو هفته پس از انتقال از HTTP به HTTPS ، ۳۵ درصد مشاهدات خود را از دست داده است. حدود شش ماه زمان برد تا آن‌ها به طور کامل به حالت قبلی برگردند که احتمالا تاثیر معناداری بر درآمدشان از جست‌وجوی واقعی داشته است. این مثالی از انتقال ضعیف در سایت است که احتمالا نتیجه برنامه‌ریزی یا اجرای ضعیف بوده است.

انتقال سایت

اما ریکاوری همیشه امکان‌پذیر نیست. گراف مشاهدات زیر از یک خرده‌فروش بزرگ بریتانیایی دیگر است که در آن انتقال از HTTP به HTTPS منجر به کاهش دائمی ۲۰ درصدی مشاهده می‌شود.

 

انتقال سایت

در واقع کاملا امکان‌پذیر است که از HTTP به HTTPS منتقل شد و برای چنین مدت طولانی، این مقدار ترافیک از دست نداد. به جز چند هفته اول که به دلیل پیدا کردن آدرس سایت جدید توسط گوگل و به‌روز رسانی نتایج جست‌وجو، نوسانات بالایی وجود دارد.

مثال‌هایی از انتقال‌های موفق

یک انتقال موفق چگونه است؟ این به طور عمده به نوع انتقال، اهداف و KPIها (در آینده بیشتر توضیح خواهیم داد) بستگی دارد. اما در غالب موارد، یک انتقال موفق در سایت، حداقل یکی از ویژگی‌های زیر را دارد:

۱-حداقل کاهش آمار مشاهده در هفته‌های اول (هدف کوتاه مدت).

۲- افزایش مشاهده پس از آن، که به نوع انتقال بستگی دارد (هدف بلندمدت).

گزارش مشاهده زیر در خصوص انتقال از یک HTTP به HTTPS است که همچنین با بهبود مشخص در سرعت بارگذاری صفحات سایت همراه بوده است.

انتقال سایت

گزارش آمار مشاهدات زیر از یک تعمیرات اساسی در وبسایت است که من شانس حضور در آن چند ماه پیش از تعمیرات و مشارکت در حمایت از راهبرد، برنامه‌ریزی و مراحل آزمون را داشتم که همگی به یک میزان مهم بودند.به مانند آن چه در دیگر پروژه‌های انتقال متداول است، تاریخ راه‌اندازی به دلیل ریسک‌های پیش از موعد راه‌اندازی سایت و عدم رفع کامل موانع اساسی فنی، چند بار عقب افتاد. اما همان‌طور که گراف مشاهدات زیر می‌بینید، این صبر ارزشش را کاملا داشت.

رشد آمار مشاهده

مشاهدات ناشی از جست‌وجوی واقعی نه تنها کاهش نیافتند، بلکه از هفته اول شروع به رشد کردند.رشد آمار مشاهده یک ماه پس از انتقال به ۶۰ درصد رسید در حالی که رشد ترافیک جست‌وجوی واقعی دو ماه پس از راه‌اندازی ۸۰ درصد را پشت سر گذاشت.

انتقال سایت

از جایی که وبسایت جدید طراحی مجدد شده بود، از صفر روی یک پلت‌فرم جدید در یک طبقه‌بندی اصلاح شده که شامل صفحات فرود جدید می‌شد ساخته شده بود، ساختار آدرس آن به‌روز رسانی شده بود، بسیاری از تغییر مسیرها تعبیه شده تا ارزش لینک حفظ شود و همچنینتغییر از HTTP به HTTPS صورت گرفته بود، این انتقال نسبتا پیچیده به شمار می‌آمد.

به طور کلی اعمال تغییرات بسیار در یک زمان می‌تواند سخت باشد چون اگر اشتباهی رخ دهد، زمان خواهد برد تا متوجه شوید اشکال از کجا بوده است. اما در عین حال به تعویق انداختن تغییرات عمده برای آینده نیز ایده‌آل نیست چرا که به منابع بیشتری نیاز خواهد داشت. اگر شما بدانید چه می‌کنید، اعمال چندین تغییر مثبت به طور هم‌زمان می‌تواند بسیار مقرون به صرفه باشد.قبل از پرداختن به اصل موضوع چگونگی موفق شدن در یک پروژه انتقال پیچیده، مهم است که انواع انتقال‌ها را بشناسیم و همچنین دلایل اصلی شکست غالب انتقال‌ها را بدانیم.

 

 

انواع انتقال‌های سایت

انواع مختلفی از انتقال سایت وجود دارد. دسته‌ها به ذات تغییرات اعمال شده بستگی دارند.

انتقال سایت

دسته‌های بسیار مختلف انتقال سایت

 

تغییرات محل سایت: تغییر دامنه، برندسازی مجدد- جابه‌جایی یا ادغام بخش‌هایی از سایت- انتقال از HTTP به HTTPS یا HTTP2- جابه‌جایی سایت‌های بین‌المللی- تغییر تنظیمات موبایلی (AMP، PWA)

تغییرات پلت‌فرم: انتقال به یک پلت‌فرم جدید- به‌روز رسانی نسخه پلت‌فرم- معرفی ویژگی‌های جدید پلت‌فرم- ادغام پلت‌فرم‌های مختلف

تغییرات محتوا: اضافه یا حذف کردن صفحات- اضافه کردن، حذف کردن یا پنهان کردن محتواها- تثبیت محتوا یا صفحات- معرفی زبان‌های جدید

تغییرات ساختاری: تغییرات سلسله‌مراتبی در سایت- تغییرات مسیریابی- تغییرات لینک‌های داخلی- تغییرات نقشه سفر کاربر

تغییرات طراحی و تجربه کاربری: تغییرات تجربه کاربر محور در دستگاه‌های مختلف- تغییرات ظاهری و حسی- تغییرات رسانه‌ای- تغییرات عملکرد سایت

تمام ترکیب‌های ممکن

 

بخش مستندات گوگل اکثرا انتقال‌هایی با تغییرات محل سایت را پوشش می‌دهد که در دسته‌های زیر قرار می‌گیرند:

 • جابه‌جایی سایت با تغییر آدرس (URL)
 • جابه‌جایی سایت بدون تغییر آدرس (URL)

 

انتقال‌های جابه‌جایی سایت

انتقال سایت

این زمانی رخ می‌دهد که سایت به خاطر هر یک از دلایل زیر به آدرسی متفاوت منتقل می‌شود:

تغییرات پروتکلی:

یک مثال کلاسیک زمان انتقال از HTTP به HTTPS است.

 

تغییرات زیردامنه‌ای و زیرپوشه‌ای:

در سئوی بین‌المللی بسیار رایج است. جایی که کسب‌وکاری تصمیم می‌گیرد یک یا چند دامنه سطح بالای کد کشوری را به زیردامنه‌ها یا زیرپوشه‌ها منتقل کند. یک مثال رایج دیگر جایی است که یک وبسایت موبایلی که زیرپوشه یا زیردامنه‌ای متفاوت دارد، به حالت واکنش‌گر در آمده و آدرس‌های موبایل و دسکتاپ یکسان شوند.

 

تغییر نام دامنه:

به طور متداول زمانی رخ می‌دهد که یک کسب‌وکار به دنبال برندسازی مجدد بوده و باید از یک دامنه به دامنه دیگری منتقل شود.

 

تغییر دامنه سطح بالا:

این زمانی متداول است که یک کسب‌وکار تصمیم به راه‌اندازی وبسایت‌های بین‌المللی گرفته و باید از یک دامنه سطح بالای کد کشوری به یک دامنه سطح بالای عمومی منتقل شود یا بالعکس، مثلا از .co.uk به .com منتقل شود یا از .com به .co.uk منتقل شود.

 

تغییرات ساختار سایت:

این تغییرات در معماری سایت بوده و معمولا بر لینک دهی داخلی سایت و ساختار آدرس سایت تاثیر دارند.

 

دسته‌های دیگر انتقال سایت :

دسته‌های دیگر انتقال از تغییراتی در محتوا، ساختار، طراحی یا پلت‌فرم سایت نشأت می‌گیرند.

 

پلت‌فرم سازی مجدد:

این زمانی رخ می‌دهد که یک وبسایت از یک پلت‌فرم یا سیستم مدیریت محتوا به نوع دیگری منتقل می‌شود. برای مثال انتقال از WordPress به Magneto یا صرفا به‌روز رسانی نسخه قبلی همان پلت‌فرم. در بعضی موارد، پلت‌فرم سازی مجدد ممکن است به دلیل محدودیت‌های فنی حین تغییرات پلت‌فرم به تغییرات آدرس و طراحی سایت نیز منجر شود. به همین دلیل است که معمولا پلت‌فرم سازی مجدد به ندرت منجر به وبسایتی می‌شود که دقیقا ظاهر قبلی را دارد.

 

انتقال‌های محتوا:

تغییرات اساسی محتوا مانند بازنویسی محتوا، تثبیت محتوا یا هرس کردن محتوا می‌تواند بر مشاهده جست‌وجوی واقعی یک سایت تاثیر بزرگی داشته باشد که به مقیاس کار بستگی دارد. این تغییرات معمولا می‌توانند بر مسیریابی، دسته‌بندی و لینک دهی داخلی سایت تاثیر داشته باشند.

 

تغییرات تنظیمات موبایلی:

با توجه به گزینه‌های بسیاری که در خصوص جابه‌جایی تنظیمات موبایلی سایت وجود دارد، فعال‌سازی فهرست‌سازی برنامه، ساخت یک سایت AMP یا ساخت یک وبسایت PWA نیز می‌تواند به عنوان یک انتقال مقطعی سایت در نظر گرفته شود. به خصوص زمانی که سایت موبایلی موجود با یک برنامه، AMP یا PWA جایگزین می‌شود.

 

تغییرات ساختاری:

این موارد معمولا با تغییرات اساسی در دسته‌بندی سایت رخ می‌دهند که بر مسیریابی، لینک دهی داخلی و نقشه مسیر کاربر تاثیر می‌گذارند.

 

طراحی مجدد سایت:

این دسته، از تغییرات طراحی اساسی در ظاهر گرفته تا یک اصلاح کامل وبسایت را شامل می‌شود که همچنین ممکن است شامل تغییرات معناداری در کپی، کد و رسانه بشود.

 

انتقال‌های ترکیبی:

به علاوه موارد بالا، دسته‌های ترکیبی انتقال نیز وجود دارند که در هر مسیر عملی ممکنی ترکیب می‌شوند. هر چه تغییرات بیشتری در یک زمان ایجاد شوند، ریسک و پیچیدگی بیشتری در پی خواهد داشت . حتی با این وجود که انجام هم‌زمانی تغییرات زیاد می‌تواند ریسک این که خطایی رخ دهد را افزایش دهد، اگر این امر به خوبی برنامه‌ریزی و اجرا شود، از دیدگاه منابع مقرون به صرفه خواهد بود.

 

اشتباهات متداول در انتقال سایت‌ها

با وجود این که هر انتقالی متفاوت از دیگری است، پشت رایج‌ترین فجایع انتقال در سایت‌ها، موارد مشترکی وجود دارند. بزرگ‌ترین موارد قابل ذکر در ادامه آمده‌اند:

دلایل شکست انتقال در سایت‌ها

استراتژی ضعیف (مانند اهداف ناواضح)- برنامه‌ریزی ضعیف- کمبود هم‌فکری در سئو یا تجربه کاربری- کمبود منابع یا بودجه- مشارکت دیرهنگام- آزمون ضعیف- واکنش کند به رفع باگ- دست کم گرفتن مقیاس

انتقال سایت

 

استراتژی ضعیف

بعضی از انتقال‌ها خیلی قبل‌تر از این که سایت جدید راه‌اندازی شود، محکوم به شکست هستند. استراتژی که بر پایه اهداف غیرواقعی و نامشخص ساخته شده به احتمال بسیار کمتری موفق خواهد شد.برای ارزیابی اثر انتقال سایت پس از راه‌اندازی، برقراری اهداف قابل اندازه‌گیری ضروری است. در غالب انتقال‌ها، هدف اولیه باید حفظ سطوح موجود ترافیک و درآمد سایت باشد. در مواقع خاصی این موارد می‌توانند بالاتر درنظر گرفته شوند، اما در پیش‌بینی و انتظار عمومی، رشد باید هدف درجه دو باشد. این از ایجاد انتظارات غیرواقعی جلوگیری خواهد کرد.

برنامه‌ریزی ضعیف

ایجاد هرچه سریع‌تر یک برنامه پروژه جزئی از ایجاد تاخیرها در طول مسیر جلوگیری می‌کند. زمان و منابع اضافی را نیز برای دست‌وپنجه نرم کردن با هر موقعیت غیرقابل پیش‌بینی‌ای که ممکن است رخ دهد در نظر بگیرید. مهم نیست که برنامه شما چه‌قدر جرئی است و خوب پشت آن فکر شده است، احتمال این که همه چیز درست مانند انتظار پیش برود بسیار پایین است. نسبت به برنامه خود انعطاف‌پذیر باشید و این حقیقت که قطعا تاخیرهایی وجود خواهد داشت را بپذیرید. تمام وابستگی‌ها را مشخص کرده و کاری کنید تمام سهام‌داران از آن‌ها باخبر باشند.

از برنامه‌ریزی برای راه‌اندازی نزدیک نقاط اوج فروش فصلی خود اجتناب کنید. چون اگر مشکلی ایجاد شود، زمان کافی برای حل آن نخواهید داشت. برای مثال خرده‌فروشی‌ها باید از راه‌اندازی سایت نزدیک دی ماه یا بهمن خودداری کنند تا دوره شلوغ پیش از عید نوروز را به خطر نیندازند. در این مورد، راه‌اندازی سایت در زمان‌های خلوت ماه‌های تابستان هوشمندانه‌تر خواهد بود.

کمبود منابع

پیش از متعهد شدن به اجرای یک انتقال سایت ، زمان و تلاش لازم برای موفقیت آن را تخمین بزنید. اگر بودجه شما محدود است، ببینید که آیا اجرای انتقالی که احتمال شکست آن در رسیدن به اهداف اولیه و در نتیجه کاهش درآمد هست، ارزشش را دارد یا خیر. طی یک حساب سرانگشتی سعی کنید ۲۰ درصد بیشتر از منبعی که فکر می‌کردید برای پروژه لازم است، داشته باشید. این مقدار اضافه به شما اجازه می‌دهد در آینده وقتی مشکلی به وجود می‌آید، فورا و بدون به خطر انداختن موفقیت آن را رفع کنید. اگر منابع شما در مضیقه هستند یا شروع به صرفه‌جویی در مراحل اولیه کنید، احتمالا انتقال شما به خطر خواهد افتاد.

کمبود هم‌فکری برای سئو یا تجربه کاربری

وقتی تغییری در یک وبسایت رخ می‌دهد، هر تصمیم باید از نقطه‌نظر سئو و تجربه کاربر سنجیده شود. برای مثال حذف حجم زیادی از محتوا یا لینک‌ها برای بهبود تجربه کاربری ممکن است به توانایی سایت در هدف گرفتن کلیدواژه‌های ضروری کسب‌وکار صدمه بزند یا به مشکلاتی در فهرست‌سازی و خزیدن منجر شوند. در هر دو مورد چنین تغییراتی ممکن است به مشاهده جست‌وجوی واقعی سایت آسیب بزنند. از طرف دیگر، داشتن متن‌های بسیار و عکس‌های کم، ممکن است بر مشارکت کاربر تاثیر منفی داشته و به نرخ تبدیل‌های سایت ضرر برساند.برای اجتناب از ریسک، از مشاوران باتجربه سئو و تجربه کاربری استفاده کنید تا آن‌ها در خصوص عواقب احتمالی هر تغییر با سهام‌داران کلیدی کسب‌وکار بحث کنند. سهام‌دارانی که پیچیدگی‌های کسب‌وکار را بهتر از هر کسی می‌فهمند. پیش از هر تصمیم‌گیری، نکات مثبت و منفی هر دو گزینه باید سنجیده شود.

 

مشارکت دیرهنگام

انتقال سایت‌ها ممکن است ماه‌ها به طول بینجامد و به برنامه‌ریزی عالی و زمان کافی برای آزمودن نیاز دارد.

جست‌وجوی دیرهنگام به دنبال پشتیبانی حرفه‌ای بسیار ریسکی است چرا که ممکن است گام‌های کلیدی فراموش شده باشند.

کمبود آزمون

در کنار استراتژی عالی و برنامه‌ریزی فکر شده، زمان و تلاشی را به آزمون کامل سایت پیش از راه‌اندازی آن اختصاص دهید. خیلی بهتر است که اگر آزمون به مسائل مهمی برخورده، به جای عجله جهت اجرای ناقص محصول، زمان راه‌اندازی را به تاخیر بیندازید. نیاز به گفتن نیست که نباید یک وبسایت را بدون آزمایش شدن توسط تیم‌های متخصص سئو و تجربه کاربری راه‌اندازی کنید.توجه به جزئیات همچنین بسیار مهم است. اطمینان حاصل کنید که توسعه‌دهندگان کاملا از ریسک‌های مرتبط با اجرای ضعیف آگاه هستند. اطلاع‌رسانی به توسعه‌دهندگان در خصوص تاثیر مستقیم کارشان بر ترافیک سایت (و در نتیجه درآمد سایت) تفاوت بزرگی ایجاد می‌کند.

واکنش کند به رفع باگ

زمانی که سایت راه‌اندازی می‌شود، همیشه باگ‌هایی وجود دارند که باید برطرف شوند. با این حال بعضی باگ‌ها مهم‌تر از باگ‌های دیگر بوده و به توجه فوری نیاز دارند. برای مثال وقتی پس از راه‌اندازی سایت فورا متوجه این می‌شوید که عنکبوت‌های موتور جست‌وجو در خزیدن و فهرست‌سازی محتوای سایت به مشکل خورده‌اند، باید سریع مشکل را رفع کنید. واکنش کند به موانع فنی مهم بعضی اوقات می‌تواند فاجعه‌بار باشد و ریکاوری از آن زمان زیادی ببرد.

دست‌ کم گرفتن مقیاس

سهام‌داران کسب‌وکار گاهی انتظار ندارند که انتقال سایت زمان‌بر بوده و منابع بسیاری نیاز داشته باشد. غیرمعمول نیست که سهام‌داران عمده بخواهند سایت در روزی که دقیقا برنامه‌ریزی شده اجرا شود، خواه به طور ۱۰۰ درصد آماده باشد یا خیر. شعار �بیایید هرچه سریع‌تر کار را راه‌اندازی کنیم و بعدا مشکلات را رفع کنیم� یک اشتباه کلاسیک است. چیزی که اکثر سهام‌داران از آن آگاه نیستند این است که بازگشت به آمار مشاهده جست‌وجوی واقعی تنها چند روز طول می‌کشد، اما یک ریکاوری ممکن است چند ماه به طول بینجامد.آگاه‌سازی مشتریان، سپری کردن تمام سناریوها و مراحل مختلف با آن‌ها و شرح این که هر مرحله مستلزم چه چیزی است، مسئولیت مشاور و مدیر پروژه است. در آن صورت سهام‌داران کسب‌وکارها قادر هستند که تصمیم‌های آگاهانه‌تری گرفته و مدیریت انتظاراتشان ساده‌تر خواهد شد.

 

فرآیند انتقال سایت

فرآیند انتقال سایت را می‌توان به شش گام ضروری تقسیم کرد.

تمام آن‌ها به مقدار برابری مهم بوده و از قلم انداختن آن‌ها به درجات مختلفی مانع از موفقیت انتقال می‌شود.

انتقال سایت

فرآیند انتقال سایت

مرحله ۱- ارزیابی و برنامه‌ریزی: اهداف، ریسک‌ها، موقعیت‌های رشد و پیش‌بینی سناریوها، راهبردها، برنامه پروژه

مرحله ۲- آماده‌سازی پیش از راه‌اندازی: مرور چارچوب، مشخص‌سازی فنی سئو، شناسایی صفحات در اولویت، برنامه وقایع احتمالی آینده

مرحله ۳- آزمون پیش از راه‌اندازی: مرور محتوا، مرور فنی، آزمون تغییر مسیر، ارزیابی ریسک راه‌اندازی سایت، ارزیابی استانداردها (بنچمارک)

مرحله ۴- پشتیبانی روز راه‌اندازی: عملیات‌های راه‌اندازی سایت، آزمون زنده سایت، پشتیبانی رسانه که هزینه آن پرداخت شده باشد

مرحله ۵- مرور پس از راه‌اندازی: ارزیابی‌ها و عملیات پس از راه‌اندازی، مرور رفع باگ‌ها، نظارت بر عملکرد

مرحله ۶- مرور عملکرد: اولویت‌سازی فعالیت‌های معمول کسب‌وکاری

 

مرحله اول: ارزیابی و برنامه‌ریزی

ارزیابی پروژه

فارغ از دلایل پشت یک پروژه انتقال، شما باید از ابتدا نسبت به اهداف مشخص باشید چرا که این امر به تنظیم و مدیریت انتظارات کمک می‌کند. جابه‌جایی از HTTP به HTTPS بسیار متفاوت از یک اصلاح کامل سایت است، بنابراین هر یک باید اهداف متفاوتی داشته باشند.در مثال اول، هدف باید بازیابی سطوح ترافیک سایت باشد، در حالی‌که در مثال دوم هدف باید احتمالا رشد باشد.

انتقال در سایت فرصت بسیار خوبی برای حل مشکلات قدیمی است. قرار دادن هر چه بیشتر این مشکلات در یک ظرفیت انتقال تا جای ممکن باید بسیار مقرون‌ به صرفه باشد چرا که حل این مشکلات پس از راه‌اندازی، منابع بسیار بیشتری نیاز خواهد داشت.در هر مورد، حیاتی‌ترین جنبه‌های پروژه‌ را جهت موفق شدن شناسایی کنید. تمام ریسک‌هایی را که ممکن است تاثیری منفی بر مشاهده سایت داشته باشد را شناسایی کرده و اقدامات احتیاطی لازم را لحاظ کنید. حالت ایده‌آل این است که چند سناریوی مورد پیش‌بینی را بر اساس ریسک‌های مختلف و موقعیت‌های رشد آماده کنید. نیاز به گفتن نیست که سناریوهای موردانتظار باید توسط مشاوران باتجربه انتقال سایت آماده شوند.

سهام‌داران

لحاظ کردن سهام‌داران در این مرحله اولیه تا جایی که ممکن است، به شما کمک می‌کند درک عمیق‌تری از بزرگ‌ترین چالش‌ها و موقعیت‌های بین بخش‌ها پیدا کنید. از تیم‌های سئو، محتوا، تجربه کاربری و تحلیلی خود بازخورد بخواهید و فهرستی از بزرگ‌ترین مسائل و موقعیت‌ها را تهیه کنید. سپس باید بفهمید بازگشت سرمایه احتمالی رسیدگی به هر یک از این موارد چه خواهد بود. یکی از گزینه‌های در دسترس را که راهبرد انتقال سایت شما را شکل می‌دهد بر اساس اهداف و منابع در دسترس خود انتخاب کنید.حال فهرستی از فعالیت‌های اولویت‌بندی شده دارید که انتظار می‌رود در صورت اجرا، بازگشت سرمایه‌ای مثبت در پی داشته باشند. این موارد سپس باید با سهام‌داران به اشتراک گذاشته شده و در خصوص آن‌ها بحث شود. در این صورت اهدافی واقع‌گرایانه خواهید داشت، بر سر پروژه توافق خواهید کرد، ارزیابی خواهید داشت و از ابتدا انتظارات درستی خواهید داشت.

آماده‌سازی برنامه پروژه

برنامه‌ریزی به همان اندازه اهمیت دارد. چرا که انتقال سایت‌ها می‌تواند غالبا پروژه‌هایی بسیار پیچیده باشد و به راحتی چند ماه به طول بینجامد. طی هر مرحله برنامه‌ریزی، هر وظیفه باید یک مالک (مانند مشاور سئو، مشاور تجربه کاربری، تدوین‌گر محتوا، توسعه‌دهنده وب) و یک تاریخ آماده‌سازی مورد انتظار داشته باشد. هر وابستگی باید شناسایی شده و در برنامه پروژه لحاظ شود تا همه از هر فعالیتی که به‌خاطر وابستگی به دیگران تکمیل نخواهد شد آگاه باشند. برای مثال تا زمانی که طرح نقشه تغییر مسیر کامل نشده و تغییر مسیرها در اجرای پیش از عمومی شدن تکمیل نشده‌اند، نمی‌توان تغییر مسیرها را آزمود.برنامه پروژه باید هر چه سریع‌تر با تمام افراد مشارکت کننده به اشتراک گذاشته شود تا زمان کافی برای بحث و شفاف‌سازی وجود داشته باشد. هر فعالیت باید به جزئی‌ترین حالت توصیف شود تا سهام‌داران بدانند هر مرحله شامل چه چیزهایی است.

نیازی به گفتن نیست برای سامان‌دهی و انجام فعالیت‌های لازم با توجه به برنامه، به مدیریت پروژه‌ای بی‌نقص لازم است.

یک بخش حیاتی در برنامه پروژه رسیدن به موقع به تاریخ راه‌اندازی است. به طور ایده‌آل، سایت جدید باید زمانی راه‌اندازی شود که ترافیک پایین است. تکرار می‌کنم که از راه‌اندازی سایت پیش از یا حین یک دوره اوج خودداری کنید. چون اگر شرایط آن طور که پیش‌بینی شده پیش نروند، عواقب می‌تواند قاجعه‌بار باشد. چیز دیگری که باید در ذهن داشته باشید این است که چون انتقال‌ سایت‌ها هیچ وقت دقیقا مانند برنامه پیش نمی‌روند، باید درجه‌ای از انعطاف‌پذیری را داشته باشید.

 

 

مرحله دوم: آماده‌سازی پیش از راه‌اندازی

این موارد شامل هر فعالیتی می‌شود که باید زمانی انجام شوند که سایت جدید همچنان در حال توسعه است. تا این نقطه، ملزومات سئوی سایت جدید باید به دست‌ آمده باشند. شما باید با طراحان و معماران اطلاعاتی در ارتباط باشید و پیش از آن که سایت به محیط آماده برای راه‌اندازی برسد، به خوبی در خصوص نمونه‌های آزمایشی و چارچوب‌ها بازخورد دریافت کرده باشید.

مرور چارچوب

پیش از آغاز توسعه، نمونه‌های آزمایشی یا چارچوب‌های سایت را مرور کنید. مرور الگوهای اصلی سایت جدید می‌تواند در شناسایی مسائل سئو و تجربه کاربر در مراحل اولیه مفید باشد. برای مثال ممکن است متوجه شوید که بخش بزرگی از محتوا از صفحات دسته‌بندی‌ها حذف شده است که باید فورا به آن توجه شود. یا ممکن است دریابید که برخی صفحات با ترافیک بالا دیگر در مسیریابی اصلی ظاهر نمی‌شوند. هر نوع تغییر رادیکال در طراحی یا کپی صفحات باید به طور کامل مرور شود تا هرگونه مشکل بالقوه در سئو یافت شود.

آماده‌سازی مشخصات فنی سئو

وقتی نمونه‌های آزمایشی و چارچوب‌ها مرور شدند، مشخصاتی جزئی از مسائل فنی سئو آماده کنید. هدف این مستندسازی حیاتی ثبت تمام ملزومات ضروری سئو است که توسعه‌دهندگان باید پیش از ارزیابی پروژه در خصوص کار و هزینه از آن آگاه باشند. بودجه‌ها طی این مرحله است که قطعی می‌شوند. اگر ملزومات سئو در آن لحاظ نشده باشند، در نظر گرفتن آن‌ها در آینده غیرممکن خواهد بود.مشخصات فنی سئو باید بسیار جزئی باشند و در عین حال به شکلی نوشته شده باشند که توسعه‌دهندگان به سادگی ملزومات را به عمل تبدیل کنند. این سندی برای شرح چرایی اجرا نیست، بلکه شرحی بر نحوه اجراست.

اطمینان حاصل کنید که ملزومات خاصی شامل حوزه‌های زیر لحاظ شده‌اند:

 • ساختار آدرس سایت
 • فراداده (شامل ارزش‌های پیش‌فرضی که به طور پویا ایجاد شده‌اند)
 • داده‌های ساخت‌یافته
 • کنونیکال‌ها و دستورالعمل‌های فراروبات‌ها
 • کپی و تیترها
 • مسیریابی‌های اصلی و ثانویه
 • لینک‌دهی داخلی (به هر نحوی)
 • صفحه‌بندی
 • نقشه سایت (های) XML
 • نقشه سایت HTML
 • Hreflang(اگر سایت‌های بین‌المللی وجود دارند)
 • تنظیمات موبایل (شامل برنامه، سایت AMP یا PWA)
 • تغییر مسیرها
 • صفحه معمول ۴۰۴
 • جاوا اسکریپت، CSS و فایل‌های عکسی
 • زمان‌های بارگذاری صفحه (برای دسکتاپ و موبایل)

این مشخصات همچنین باید شامل حوزه‌هایی از کارکرد CMS باشند که به کاربر امکان این موارد را می‌دهد:

 • تشخیص آدرس‌های معمول و نادیده گرفتن آدرس‌های پیش‌فرض
 • به‌روز رسانی عناوین صفحات
 • به‌روز رسانی متا توضیحات
 • به‌روز رسانی هر یک از تیترهای h1 تا h6
 • اضافه کردن یا اصلاح تگ‌های کنونیکال
 • تنظیم ویژگی‌های متا روبات‌ها به index/noindex/follow/nofollow
 • اضافه کردن یا اصلاح متن جایگزین عنوان تصویر هر عکس
 • لحاظ کردن میدان‌های اوپن گراف برای توضیحات، آدرس، عکس، تایپ و اسم سایت
 • لحاظ کردن میدان‌های اوپن گراف توییتر برای کارت، آدرس، عنوان، توضیحات و عکس
 • به‌روز رسانی Bulk یا اصلاح تغییر مسیرها
 • به‌روز رسانی فایل txt

همچنین اطمینان حاصل کردن از این که هنگام به‌روز رسانی یک ویژگی خاص (مانند یک h1)، عناصر دیگر (مانند عنوان صفحه یا هر فهرستی از مسیریابی) تحت تاثیر قرار نمی‌گیرند، مهم است.

 

شناسایی صفحات در اولویت

یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های انتقال سایت این است که موفقیت به طور گسترده به کمیت و کیفیت صفحاتی که مورد انتقال قرار گرفته‌اند بستگی دارد. از این رو، اطمینان حاصل کردن از تمرکز بر روی صفحاتی که واقعا اهمیت دارند، مهم است. این‌ها صفحاتی هستند که در سایت قدیمی ترافیک به همراه داشته‌اند، لینک‌ها به این صفحات منتج شده است، نرخ تبدیل خوبی دارند و… .

برای این کار، شما باید:

 1. باید در سایت قدیمی عمل crawl را انجام دهید.
 2. تمام صفحات قابل فهرست‌بندی شدن را شناسایی کنید.
 3. صفحات با عملکرد بالا را شناسایی کنید.

نحوه crawl در سایت قدیمی

با عمل crawl شما یک کپی از تمام آدرس‌ها، عناوین صفحات، فرداده‌ها، تیترها، تغییر مسیرها، لینک‌های خراب و … خواهید داشت. فارغ از برنامه انتخابی جهت crawl (ضمیمه را ببینید) اطمینان حاصل کنید که crawl زیاد سفت و سخت نباشد. پیش از crawl در سایت قدیمی، خوب به تنظیمات برنامه مورد نظر توجه کنید و موارد زیر را در نظر بگیرید:

 • txt را نادیده بگیرید (در صورتی که هر یک از بخش‌های حیاتی بلاک شده‌اند)
 • لینک‌های داخلی �nofollow� را دنبال کنید (تا crawler به صفحات بیشتری دسترسی پیدا کند)
 • تمام زیردامنه‌ها را (با توجه به ارزیابی) crawl کنید
 • خارج از پوشه استارت، crawl کنید (با توجه به ارزیابی)
 • عامل کاربری را به Googlebot تغییر دهید (دسکتاپ)
 • عامل کاربری را به Googlebot تغییر دهید (تلفن هوشمند)

راهنمای حرفه‌ای: تا چند ماه پس از تکمیل انتقال از داده crawl سایت قدیمی یک کپی داشته باشید (روی ابر یا در یک فایل) تا وقتی سایت جدید روی کار آمد، در صورت نیاز داده‌های سایت قبلی را در اختیار داشته باشید.

نحوه شناسایی صفحات فهرست‌پذیر (indexable)

وقتی عمل crawl به پایان رسید، روی شناسایی صفحات فهرست شده سایت قدیمی کار کنید. این موارد شامل تمام صفحات HTML با ویژگی‌های زیر می‌شوند:

 • سرور پاسخ مثبت بدهد
 • یا تگ کنونیکال نداشته باشد یا یک آدرس کنونیکال خود ارجاع داشته باشد
 • Noindex متا روبات نداشته باشد
 • از فایل txt خارج نشده باشند
 • لینک‌های صفحات داخلی به آن‌ها منجر نشده باشد

صفحات فهرست‌پذیر تنها صفحاتی هستند که ممکن است بتوانند ترافیک را به سمت سایت هدایت کنند. از این رو باید در جهت هدف انتقال سایت شما اولویت‌بندی شوند. این‌ها صفحاتی هستند که ارزش بهینه‌سازی (اگر قرار است در سایت جدید حضور داشته باشند) یا تغییر مسیر (اگر قرار است در سایت جدید حضور نداشته باشند) را دارند.

نحوه شناسایی صفحات با عملکرد بالا

وقتی تمام صفحات فهرست‌پذیر را شناسایی کردید، باید یک کار دیگر نیز انجام دهید. به خصوص اگر سایت قدیمی از صفحات بسیار زیادی تشکیل شده و با توجه به زمان یا محدودیت‌های فنی، بهینه‌سازی یا تغییر مسیر تمام آن‌ها امکان‌ناپذیر است.اگر مسئله همین است، باید صفحات سایت قدیمی را که عملکرد بالایی داشته‌اند شناسایی کنید. این کمک می‌کند که در اولویت‌بندی صفحات در مراحل بعدی تمرکز داشته باشید.

پیشنهاد می‌شود که یک صفحه گسترده آماده کنید که شامل موارد زیر می‌شود:

 • آدرس سایت قدیمی (تنها موارد فهرست‌پذیر را از داده‌های crawl لحاظ کنید)
 • آمار مشاهده از جست‌وجوی واقعی طی ۱۲ ماه اخیر (گوگل Analytics)
 • درآمد، نرخ‌های تبدیل و تبدیل‌ها طی ۱۲ ماه اخیر (گوگل Analytics)
 • آمار مشاهده صفحات طی ۱۲ ماه اخیر (گوگل Analytics)
 • تعداد کلیک‌ها در ۹۰ روز اخیر (Search Console)
 • صفحات برتر از لحاظ لینک شدن (Majestic SEO/Ahrefs)

با داشتن هم‌زمان اطلاعات بالا، حال شناسایی مهم‌ترین صفحاتتان بسیار ساده‌تر است: صفحاتی که مشاهده‌های واقعی را رقم می‌زنند، نرخ تبدیل خوبی دارند، در درآمد تاثیر دارند، تعداد قابل توجهی از دامنه‌ها به آن‌ها لینک شده‌اند و … . این‌ها صفحاتی هستند که برای یک انتقال موفق، باید روی آن‌ها تمرکز کنید.به طور ایده‌آل، صفحات با عملکرد بالا باید در سایت جدید نیز وجود داشته باشند. اگر به هر دلیلی این طور نیست، باید به مربوط‌ترین صفحه تغییر مسیر داده شوند تا کاربری که درخواست آن‌ها را داده با صفحه ۴۰۴ مواجه نشود و ارزش لینکی که پیش از این وجود داشته، در سایت باقی بماند. اگر هر یک از این صفحات دیگر وجود نداشته باشند و تغییر مسیر به خوبی انجام نشود، ترافیک و رتبه سایت شما به طور منفی تحت تاثیر قرار می‌گیرد.

 

معیار سنجی (بنچمارک)

وقتی زمان راه‌اندازی سایت جدید نزدیک می‌شود، شما باید عملکرد سایت قدیمی را مورد معیارسنجی قرار دهید. معیارسنجی ضروری است نه تنها برای مقایسه عملکرد سایت قبلی با سایت جدید، بلکه برای شناسایی حوزه‌هایی که سایت جدید در آن‌ها ضعیف عمل می‌کند تا آن‌ها را برطرف سازد.

ردیابی رتبه کلیدواژه‌ها

اگر به طور مداوم رتبه سایت را دنبال نمی‌کنید، پیش از راه‌اندازی سایت جدید باید این کار را انجام دهید.

در غیر این‌صورت، برای این که در آینده بدانید که آیا انتقال درست پیش رفته یا خیر، یا این که اشکال دقیقا از کجاست، به مشکل برخواهید خورد. این مورد را برای لحظه آخر نگذارید چرا که ممکن است موضوعی آمار را منحرف کند. یک هفته پیش از شروع، زمان ایده‌آلی خواهد بود.زمانی را صرف این که کنید که بدانید کدام کلیدواژه‌ها بیشتر از بقیه نماینده آمار مشاهده جست‌وجوی واقعی سایت است و آن‌ها را در موبایل و دسکتاپ ردیابی کنید. از آن‌جا که مشاهده هزاران ترکیب از کلیدواژه اصلی، طولانی و متوسط غیرواقع‌بینانه است، حداقل کلیدواژه‌های کافی که باید بر آن‌ها نظارت کنید آن‌هایی هستند که باعث ایجاد ترافیک در سایت می‌شوند (رتبه کلیدواژه‌ها در صفحه اول) و حجم جست‌وجوی خوبی دارند (تمرکز بر کلمات اصلی یا با اندازه متوسط).

اگر ترافیک را از کلماتی دریافت می‌کنید که هم برند هستند و هم نه، باید تصمیم بگیرید که از دیدگاه ردیابی باید بر کدام نوع کلیدواژه تمرکز کنید. کلیدواژه‌هایی که برند نیستند رقابتی‌تر و نوسانی‌تر هستند. در اکثر سایت‌ها تمرکز بر این دسته منطقی است.فراموش نکنید که رتبه‌بندی را در دسکتاپ و موبایل دنبال کنید. اگر پس از راه‌اندازی مشکلات عملکرد در یکی از دستگاه‌ها وجود داشته باشد، این کار پیدا کردن مسئله را راحت‌تر می‌سازد. اگر از بیش از یک کشور حجم زیادی از ترافیک را دریافت می‌کنید، ردیابی رتبه کلیدواژه‌ها را در بازارهای دیگر نیز در نظر داشته باشید زیرا آمار مشاهده و رتبه‌ها ممکن است از کشور تا کشور تفاوت معناداری داشته باشند.

 

برای مشاهده‌ی مراحل بعدی انتقال سایت به متن کامل این مقاله در بلاگ پارمیسافت مراجعه کنید.

 

CRM چیست؟

عصر، عصر ارتباط با مشتری هاست و دوام برند شما به مشتری‌های شما بستگی دارد. مشتری‌هایی که حاضرند در قبال ارزشی که برای آن‌ها ایجاد می‌کنید به شما پول بدهند. اما آیا تابه‌حال به این موضوع فکر کرده‌اید که تا کجا می‌توانید آنها را راضی نگه دارید و محصولاتتان را بفروشید؟ نبض برند شما تا کِی برای مشتری‌ها خواهد زد؟ این مساله آنقدر اهمیت دارد که نرم‌افزارهایی با نام CRM برای مدیریت ارتباط با مشتری ساخته شده‌اند و کمک می‌کنند تا بتوانید روابط خود را با مشتری های خود مدیریت کنید. برای آشنایی با این نرم‌افزارها و شناخت هرچه بیشتر سیستم مدیریت ارتباط با مشتری ، در این مقاله همراه ما باشید.
مدیریت ارتباط با مشتری چیست؟
مدیریت ارتباط با مشتری کاری است که شما انجام می‌دهید؛ چگونه با مشتریان خود کار می‌کنید، به آن‌ها خدمت‌رسانی می‌کنید، و آن‌ها را پشتیبانی می‌کنید. در حقیقت، یک استراتژی برای ایجاد ارتباط با خریداران فعلی و بالقوه‌ی شما و درک نیازهای آن‌ها است تا بتوانید به آن‌ها کمک کنید که با استفاده از محصول شما موفق شوند.
به نظر وقت‌گیر است؟ اگر اینطور فکر می‌کنید بهتر است هر چه زودتر نظرتان را عوض کنید.
در واقع تجربه‌ی مشتری اساسی‌ترین عنصر در استراتژی رشد شما و راه درست اداره‌ی یک کسب‌وکار است. هیچ شرکتی، چه بزرگ و چه کوچک، دیگر نمی‌تواند آن را نادیده بگیرد. همچنان که Forrester در مطلب خود درباره‌ی روند حرکت CRM گزارش کرده است: «شاهد این هستیم که شرکت‌ها از سال ۲۰۱۷ به بعد، بیشتر و بیشتر از ارزش اقتصادی مدیریت ارتباط با مشتریان آگاه می‌شوند.»
CRM مخفف کلمه Customer Relationship Management است و معنی نرم افزار CRM می‌شود نرم‌افزار (یا سیستم) مدیریت ارتباط با مشتری.
نرم‌افزارهای CRM، مدیریت ارتباط و مخاطب را در مقیاس بالا از طریق جمع‌آوری داده، بخش‌بندی، خودکارسازی، و تحلیل میسر می‌کنند. Infusionsoخیلی مفید و مختصر می‌گوید که «کارکرد اصلیCRM، مدیریت مخاطب است و به شما قدرت ردگیری و بخش‌بندی حجم خیلی زیادی از متغیرهای مخاطبان را می‌دهد.»
طبق گفته Harvard Business Review، «نرم افزار CRM اگر به درستی استفاده شود، به شرکت‌ها اجازه می‌دهد تا در جمع‌آوری داده‌های مشتریان چابک باشند، ارزشمندترین مشتریان را به مرور زمان شناسایی کنند و وفاداری مشتری را با ارائه‌ی خدمات و محصولات سفارشی افزایش دهند.»
عبارت «اگر به درستی استفاده شود» در اینجا خیلی مهم است. اینجا است که کش‌مکش اصلی آغاز می­شود.
مشکلی که با استراتژی و نرم افزار CRM وجود دارد، دو بخش است. اول اینکه صنعت نرم‌افزار به کسب‌وکارها فشار می‌آورد تا ابزارهایی را برای حل مشکلات ساختگی بپذیرند؛ مشکلاتی که می‌خواهند صاحبان کسب‌وکار آن‌ها را باور کنند. دوم این­که در نتیجه‌ی مشکل اول، خیلی از کسب‌وکارها استراتژی ارتباط با مشتری خود را با نرم‌افزارها شروع می‌کنند، نه با مشتریانشان، پس استراتژی آن‌ها حول یک سری شیء درون نرم‌افزار شکل می‌گیرد، نه حول آن انسان‌هایی که سعی در خدمت‌رسانی به آن‌ها را دارند.
چرا سیستم ارتباط با مشتری تا این حد اهمیت دارد؟
فرض کنیم که شما کسب‌وکاری راه انداخته‌اید، محصول خود را به بازار رسانده‌اید و رویای خود را محقق کرده‌اید. حالا همه چیز به مشتریان شما برمی‌گردد. چطور می‌خواهید سؤالات آن‌ها را مدیریت کنید؟ حواستان باشد که هیچ سؤالی از قلم نیفتد، سؤالات و مشکلات متداول را مد نظر داشته باشید تا بتوانید تصمیمات پیشگیرانه بگیرید، کیفیت بالای خدمات خود را حفظ کنید و از سردرگمی در میان تیم خود (اگر دارید) جلوگیری کنید.
برنت لیری (Brent Leary) می‌گوید: «در دنیای امروز، باید از همان ابتدا فرآیندی برای درگیر کردن مشتری داشته باشید. اگر شروع کردید به وبلاگ‌نویسی و کسی از نوشته‌های شما خوشش آمد و دوست داشت که ارتباط بیشتری داشته باشد، لازم است که شما فکر آن را کرده باشید و فرآیندی برای درگیر کردن او داشته باشید. این سیستم به شما کمک میکند که به سرعت و به طور مؤثری پاسخ او را بدهید. به این ترتیب شتاب حرکت شما کم نخواهد شد.»
خبر خوش این است که در ابتدا نیازی به نرم‌افزارهای گران ندارید. همان‌طوری که قبلاً هم گفته‌ایم، استفاده از ابزارهای رایگان یا ارزان به شما اجازه می‌دهد تا سرمایه‌گذاری‌های پرهزینه را به وقت دیگری موکول کنید.
اگر هنوز اول راهید و به دنبال یک CRM رایگان، ولی با امکانات کاربردی ویژه هستید، شرکت پارمیسافت یک انتخاب عالی است. CRM رایگان پارمیسافت شما را غافلگیر می‌کند.
اگر زمانی رسید که دیدید مرتباً از مشتریان خود این سؤال‌ها را می‌پرسید، متوجه می‌شوید که می‌توانید به فکر یک نرم‌افزار CRM کاملتر باشید:

 • آخرین سفارش شما چه بوده است؟
 • آیا با فرد دیگری از این شرکت صحبت کرده‌اید؟
 • شماره تلفن شما چیست؟
 • چندبار از ما خرید کرده‌اید؟
 • چه مدت است که مشتری ما هستید؟

وقتی که این سؤالات خودشان را نشان دهند، به مرحله‌ای رسیده‌اید که نیازهای مشتریان خود را پیش‌بینی می‌کنید و می‌توانید اقدامات پیشگیرانه انجام دهید. آن وقت است که می‌فهمید برای توسعه‌ی نحوه‌ی مدیریت مشتریانتان آماده‌اید و نرم افزار CRM به یک فکر ارزشمند تبدیل می‌شود.
حالا یک سی ار ام دارید؛ باید چه کار کنید؟
اولین قدم بعد از خرید یک CRM این است که اهداف خود را مشخص کنید. اهداف شما می‌تواند افزایش فروش، جذب مشتری یا حتی حفظ مشتری‌های فعلی‌تان باشد.
پیشنهاد ما این است که ابتدا با سوالات کلی‌تری مانند زیر هدافتان را تعیین کنید و بعد وارد جزئیات بعدی شوید.

 • امسال می‌خواهید چقدر پول در بیاورید؟ (اهداف درآمدی)
 • الآن چند نفر مشتری دارید؟ (سرمایه)
 • چه منابعی دارید؟ (بودجه و کارمند)

توجه: قبل از وارد شدن به اعداد و ارقام، کمی بیشتر فکر کنید و موارد زیر را هم در نظر بگیرید:

 • هزینه‌ی پشتیبانی از هر کاربر جدید
 • هزینه‌ی ورود هر کاربر جدید
 • ارزش طول عمر (LTV) هر کاربر جدید
 • انتظار چه مقدار رویگردانی را می‌توان داشت

استفاده از این محاسبات می‌تواند به شما کمک کند تا اهداف فروش خود را با توجه به انسان‌ها تعیین کنید، نه اعداد و ارقام  و این کار روش‌های مشتری-مداری را ترویج می‌دهد که مطابق با تعریف شما از موفقیت مشتری هستند.
این قواعد، در نهایت کمکتان می‌کند تا مشوق‌هایی را برای جذب مشتری ایجاد کنید. این مشوق‌ها بهبوددهندۀ ارتباط شما با مشتریان و جذب هرچه بهتر آنها به برندتان هستند.

برای مطالعه‌ی بیشتر به مطلب نرم افزار crm چیست مراجعه کنید.:: برچسب‌ها: انتقال سایت , سئو ,
:: بازدید از این مطلب : 265
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : چهار شنبه 10 بهمن 1397 | نظرات ()
نوشته شده توسط : parmisoft

اکنون ۲۰۱۸ است و سئو منسوخ شده است. دوباره!

اهمیت سئو از دیدگاه منتقدان : منتقدان بهینه‌سازی موتور جست‌وجو (سئو) می‌گویند که اگر هم الآن هنوز منسوخ نشده است، به زودی منسوخ می‌شود و اهمیت سئو بسیار کم میشود!!! به سادگی می‌گوییم که این‌طور نیست. اطلاعات جدید حاکی از آن است که موتورهای جست‌وجو در حال دور شدن از سئوی سنتی هستند تا بر روی محتوای باکیفیت تمرکز کنند.

دوری از سئوی سنتی در کار نیست؛

بلکه از این به بعد سئو باید دست در دست محتوای باکیفیت حرکت کند تا بتواند برای رتبه‌بندی بهتر در نتایج موتورهای جست‌وجو رقابت کند. همه‌ی این‌ها به آن معنی است که کیفیت محتوا نیز در رتبه‌بندی بهتر در نتایج موتورهای جست‌وجو کمک خواهد کرد و دیگر آن جزئیاتی که به محتوای بد هم کمک می‌کنند، به تنهایی تأثیرگذار نخواهند بود. افرادی که معتقد به اشتباه مخالفان هستند، بدانند که محتوای باکیفیت مهم است، اما نه بیشتر از سئوی صحیح و این که این دو نیاز دارند تا در کنار هم کار کنند تا بتوانند محتوای باکیفیتی را تولید کنند که رتبه‌ی بالایی به خود اختصاص دهد. 

 

چرا اهمیت سئو بیش از پیش شده است؟

اخیراً بحث زیادی بر سر این مطلب می‌شود که آیا هنوز هم سئو بخش مهمی از تلاش‌های کسب‌وکارها در بازاریابی آنلاین هست یا خیر. بعضی از افراد حتی پا را فراتر می‌گذارند و می‌گویند که امروزه سئو در مقایسه با قبل به کمترین حد اثرگذاری خود رسیده است، دیگر نامربوط شده است، یا حتی این که کاملاً منسوخ شده است.

نکته مهم در مورد سئو و محتوا

آن‌هایی که روش‌های بازاریابی آنلاین را رصد می‌کنند می‌گویند که امروزه محتوای باکیفیت است که بازدیدکننده به ارمغان می‌آورد، نه سئو. مسلماً این موضوع خیلی پیچیده‌تر از این جمله‌ی ساده است. موضوع سیاه و سفیدی نیست، بلکه مسأله‌ای خاکستری است که در آن سئو و محتوای باکیفیت باید با هماهنگی و توازن در کنار یکدیگر وجود داشته باشند تا برند بتواند در نتایج جست‌وجو تأثیرگذار شود. چند دلیل برای حفظ اهمیتسئو در موضوع قابلیت دیده شدن در وب وجود دارد.

 

موتورهای جست‌وجوی بزرگ در حال بهبود هستند.

در گذشته‌ها، الگوریتم بی‌ثبات گوگل اجازه‌ی استفاده از روش‌هایی را در سئو می‌داد که خیلی قابل قبول نیستند؛ مانند اسپم، انباشتن کلیدواژه‌ها، و محتوای بی‌کیفیت با لینک‌های زیاد.

الگوریتم‌های جدید موتورهای جست‌وجو، رتبه‌بندی‌ها را بهبود بخشیده است.

امروزه دیگر انباشتن کلیدواژه‌ها، وب‌سایت را به صفحه‌ی اول نتایج جست‌وجو نمی‌برد، در واقع گوگل چنین وب‌سایتی را جریمه می‌کند؛ چرا که ارزش واقعی برای جست‌وجوگران فراهم نمی‌کند.

گوگل با آپدیت‌های Penguin و Panda از شر بسیاری از روش‌های تولید رتبه‌های ساختگی و انباشتن کلیدواژه خلاص شد و جست‌وجوگران آنلاین نیز خوشحالی خود را از این موضوع نشان داده‌اند. این آپدیت‌ها وجود محتوای باکیفیت را حیاتی کرده‌اند که مستلزم قرارگیری مفهوم و معنای مرتبط درون محتوا است.

این تغییرات دقیقاً همان چیزهایی است که اهمیت سئو را بیشتر کرده است.

تغییرات الگوریتمی از به‌کارگیری روش‌های صحیح سئو درون محتوا اطمینان حاصل می‌کنند.

صاحبان وب‌سایت باید به فکر راه‌هایی برای استفاده از روش‌های مناسب سئو در محتوا باشند و به علاوه تیم خود را نیز با رویدادهای سئو در صنعت، به روز نگه دارند.

این دو چیزهایی هستند که محتوا را به صفحه‌ی اول نتایج موتور جست‌وجو می‌کشانند. حقه‌های بی‌ارزشی که قبلاً استفاده می‌شد، الآن برای مجریان آن جریمه به همراه خواهد داشت. موتورهای جست‌وجو این کار را می‌کنند تا مطمئن شوند که کاربران آن‌ها، بهترین و دقیق‌ترین نتایج را همان اول می‌بینند، نه این که اول صدها نتیجه‌ی اسپم را مشاهده کنند.

 

هیچ وقت نمی‌توان اهمیت سئو را نادیده گرفت.

عجیب نیست که بسیاری از شرکت‌های بزرگ بیشتر درخواست‌های خود را از موبایل دریافت می‌کنند تا از کامپیوترهای شخصی. هر چقدر این قضیه رایج‌تر می‌شود، جریمه‌ی وب‌سایت‌هایی که نسخه‌ی موبایل ندارند هم بیشتر می‌شود. البته فقط داشتن نسخه‌ی موبایل کافی نیست، بلکه بایستی تجربه‌ی کاربری خوبی هم ارائه کند. این تغییر خیلی چشمگیری نسبت به روش جست‌وجوی همین ۱۰ سال قبل است. امروزه اگر وب‌سایت‌ها بخواهند محتوای خود را از طریق موتور جست‌وجوی گوگل قابل دسترس سازند، باید استانداردهای مختلفی را رعایت کنند. یکی از این استانداردها، ایجاد تغییراتی در وب‌سایت شرکت است به نحوی که به کاربران موبایل و تبلت نسخه‌ی موبایل فرندلی سایت نشان داده شود.

فاکتورهای بسیاری بر نحوه‌ی نمایش نتایج جست‌وجوی موبایل گوگل تأثیرگذار است و سرعت لود صفحه، یکی از آن‌ها است.

اگر وقت صرف کنید و یک صفحه را طوری بهینه کنید که سریع‌تر لود شود، تأثیر مثبتی در رتبه‌بندی سایت برای کاربران موبایل خواهید دید. این کار، وب‌سایت شما را در معرض دید جمعیت زیادی قرار می‌دهد که تنها با گوشی‌هایشان از اینترنت استفاده می‌کنند.

 

موتورهای جست‌وجو الگوهای گفتاری واقعی را پردازش می‌کنند.

چیزی که خیلی‌ها ممکن است متوجه آن نباشند، این است که در این عصر وسایل موبایل، یکی از روش‌های موفقیت در سئو افزودن الگوهای گفتاری واقعی در کلیدواژه‌های کوتاه و بلند است.

اهمیت الگو های رفتاری مانند جستجوی صوتی برای سئو

محققان می‌گویند که هر چقدر جلوتر می‌رویم، افراد بیشتری به جست‌وجوی صوتی تمایل پیدا می‌کنند و با این کار، از الگوهای گفتاری واقعی درون کلیدواژه‌های خود استفاده می‌کنند. اگر وب‌سایت‌ها این الگوهای واقعی را درون کلیدواژه‌های خود به کار بگیرند، کاربران جست‌وجوی صوتی می‌توانند با استفاده از اصطلاحات محاوره‌ای جست‌وجو کرده و به نتایج دقیقی برسند.

این الگوهای طبیعی گفتاری برای سئو مهم‌تر می‌شوند و با همه‌گیر شدن جست‌وجو در موبایل، رایج‌تر هم خواهند شد.

مثالی از الگوی رفتاری طبیعی از کاربران وسایل ارتباطی و تعامل با موتورهای جستجو

به عنوان مثال، فردی را در نظر بگیرید که در شهر خود به دنبال یک رستوران می‌گردد. اگر جست‌وجوی خود را تایپ کند، ممکن است از عبارتی نظیر «شیکاگو بهترین رستوران ایتالیایی» استفاده کند. اما اگر از جست‌وجوی صوتی در یک دستگاه موبایل استفاده کند، احتمالاً چیزی شبیه به «بهترین رستوران ایتالیایی شیکاگو» را می‌گوید. اگرچه تفاوت آن‌ها خیلی کم است، اما همین تفاوت کم بر روی نحوه‌ی نمایش نتایج توسط موتور جست‌وجو تأثیرگذار است. به همین دلیل کلیدواژه‌ها (هم بلند و هم کوتاه) باید شروع به تقلید از الگوهای گفتاری واقعی کنند، چرا که در اهمیت سئو تاثیرگذارند.

 

رابطه‌ی سئو با تجربه‌ی کاربری

تجربه‌ی کاربری، مهم‌ترین چیز در جست‌وجوی موبایل است.

موتورهای جست‌وجو می‌خواهند که وب‌سایت‌ها به سرعت لود شوند، به راحتی مرور شوند، و جست‌وجوگر برای آن‌ها ارزش قائل شود.

ارائه‌ی یک تجربه‌ی کاربری خیلی خوب مهم‌ترین چیزی است که در این عصر جست‌وجوهای موبایل به دستیابی به رتبه‌های بالا کمک می‌کند. این تجربه‌ی کاربری در حقیقت همان تأمین اطلاعات مورد نظر جست‌وجوگر در زمان کم است.

اهمیت سئو برای تجربه کاربری

سئو برای تجربه‌ی کاربری حیاتی است. امروزه بیش از هر وقت دیگری، روش‌های خوب سئو کاربران را قادر می‌سازد تا خیلی ساده محتوای با کیفیت بیشتر را یافته، به آن دسترسی پیدا کرده و آن را درک کنند. مورد دیگری که نه‌تنها برای سئو بلکه برای تجربه‌ی کاربری نیز اهمیت دارد، نقشه‌ی سایت XML است. استفاده از نقشه‌ی سایت به معنی ارتباط بدون وقفه با موتورهای جست‌وجو است؛ در این ارتباط اطلاعاتی درباره‌ی محتوای وب‌سایت رد و بدل می‌شود. نقشه‌ی سایت برای بازدیدکننده‌ها منجر به مرور ساده‌تر وب می‌شود. محتوای وب‌سایت را هم راحت‌تر می‌توان مرتب و سازماندهی کرد، که به تجربه‌ی جست‌وجوی سریع‌تر کمک می‌کند.

 

موتورهای جست‌وجو درباره‌ی سئو چه می‌گویند؟

بسیاری از موتورهای جست‌وجوی معتبر توصیه‌هایی را درباره‌ی سئو از طریق وب‌سایت و وبلاگ خود منتشر می‌کنند. خود آن‌ها استفاده از روش‌های سئو را محکوم نمی‌کنند، بلکه توصیه‌هایی را برای استفاده‌ی صحیح و مناسب از آن ارائه می‌کنند. نکته‌ی مهم این که اگر چه ممکن است روش‌های قدیمی سئو دیگر منسوخ شده باشند، اما سئو هنوز برقرار است و احتمالاً هرگز منسوخ نمی‌شود. این شرکت‌های موتور جست‌وجو می‌دانند که روش ارتباطی کاربران با اینترنت در حال تغییر است و اتفاقاً با نحوه‌ی تغییر آن کاملاً هماهنگ هستند. موتور های جست‌وجو از تولید نتایج دقیق برای کاربرانشان سود می‌برند، پس احتمالاً هیچ وقت سازندگان وب‌سایت‌ها را به راه غلط نمی‌کشانند.

اگر کاربری متوجه شود که یک موتور جست‌وجو نتایج مفیدی به او نشان نمی‌دهد، قطعاً نتیجه می‌گیرد که این موتور جست‌وجو مسئولیت خود را در قبال چگونگی نمایش آن نتایج به خوبی انجام نمی‌دهد. از طرف دیگر زمانی که کاربر ببیند که یک موتور جست‌وجو همیشه به سرعت نتایج دقیق و ارزشمندی را ارائه می‌کند، باز هم از آن استفاده خواهد کرد. به همین دلیل موتورهای جست‌وجو انگیزه دارند که دارندگان وب‌سایت را درباره‌ی محتوای تولیدی و استفاده‌ی صحیح از سئو راهنمایی کنند.

 

استفاده از محتوای معتبر در کنار سئو

سئو تنها عاملی نیست که رتبه‌ی محتوای ما را در صفحه‌ی نتایج موتور جست‌وجو تعیین می‌کند، بلکه همان‌طوری که قبلاً هم گفتیم، سئو و محتوای باکیفیت با هم عمل می‌کنند.

چطور می‌توانید از کیفیت بالا و اعتبار مطالب تولیدی خود مطمئن شوید؟

به خوبی درباره‌ی موضوع مورد نظر خود تحقیق و بررسی انجام دهید و علاوه بر کسب دانش در آن موضوع، به آن علاقمند باشید.

محتوای بدیع ایجاد کنید

اگر چه ممکن است به نظر برسد که همه‌ی مطالب ممکن قبلاً توسط دیگران نوشته شده است، شما از منظر دیگری به یک موضوع متداول نگاه کنید یا موضوعی کاملاً بدیع بیابید.

برای تولید محتوایی با نگارش خوب، وقت بگذارید؛ حتماً نتیجه‌ی آن را می‌گیرید. وقتی هم که محتوای خود را تولید کردید، آن را با مخاطب مناسبی در میان بگذارید. در کل، این نکات طبیعی به شما کمک می‌کند که محتوای باکیفیت تولید کنید. حال اگر این تلاش‌ها را با استراتژی‌های مناسب سئوتلفیق کنید، می‌توانید از کسب رتبه‌ی بالا توسط محتوای خود در صفحه‌ی نتایج جست‌وجو مطمئن باشید.

king_content.jpg

اشتباهاتی در سئو که باید از آن‌ها اجتناب کرد.

قبلاً هم تأکید کردیم که سئو منسوخ نشده است و از اهمیت سئو کم نشده است، اما به خاطر تغییراتی که در الگوریتم‌ها ایجاد می‌شود، باید از این به بعد جور دیگری با آن برخورد کرد.

محتوای سطحی را با دقت انتخاب کنید

امروزه دیگر این کافی نیست که مطالب شما مناسب و مرتبط باشد، بلکه باید برای کاربران نیز ارزشمند باشد. پنهان‌سازی محتوا که نوعی از فریب و تغییر محتوا محسوب می‌شود، یکی از بدترین کارهایی است که می‌توان انجام داد و توسط گوگل هم تحریم شده است؛

پنهان‌سازی محتوا چگونه است؟

در این روش موتور جست‌وجو و کاربر انسانی دو نسخه‌ی متفاوت از وب‌سایت را مشاهده می‌کنند که خیلی حیله‌گرانه است.

همان‌طوری که قبلاً هم گفته شد، انباشتن کلیدواژه نیز به وضوح نادرست است؛

این یکی از قدیمی‌ترین و رایج‌ترین روش‌ها است، به این شکل که از یک کلیدواژه به تعداد بی‌نهایت زیاد در محتوا استفاده شود. مخفی کردن متن هم خیلی به همین انباشتن کلیدواژه‌ها شبیه است؛ مگر قدم منطقی بعد از انباشتن کلیدواژه‌ها نباید همین باشد؟ درست نیست

پنهان‌سازی محتوا چگونه بر روی سئو اثر منفی دارد؟

هرگز این کار را انجام ندهید؛ چون که به عنوان اسپم موتور جست‌وجو شناخته می‌شود. در صورتی که این روش‌ها روی یک وب‌سایت مشاهده شود، جریمه‌ای برای آن وب‌سایت در نظر گرفته خواهد شد. البته به خاطر داشته باشید که لزوم اجتناب از روش‌های مذکور، به معنی منسوخ شدن سئونیست.

موتورهای جست‌وجو نمی‌خواهند که نتایجشان با محتوایی پر شود که برای کاربر مفید نیست، بیهوده است یا ارزش واقعی ندارد. این روش‌ها فقط صفحه را پر می‌کنند و ارزش واقعی برای کاربران یا موتورهای جست‌وجو ندارند.

 

برای مطالعه ادامه متن به اهمیت سئو در بلاگ پارمیسافت مراجعه کنید.:: برچسب‌ها: اهمیت سئو , سئو ,
:: بازدید از این مطلب : 322
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : دو شنبه 8 بهمن 1397 | نظرات ()
نوشته شده توسط : parmisoft

 CRM چیست؟ مخفف چه چیزی است و چرا برای کسب‌وکارتان باید به آن اهمیت دهید؟ CRM چگونه می‌تواند کسب‌وکار شما را سودآور کند؟

چطور CRM با واحدهای فروش، بازاریابی و خدمات پشتیبانی مشتری آمیخته می‌شود؟ مشتری را در اول قرار دهید، ساختار سازمانی را بشکنید تا تبدیل به یک سازمان مشتری محور شوید.

CRM چیزی فراتر از تکنولوژی است. اگر به‌درستی اعمال شود، به شما کمک می‌کند که روابط با مشتری را بهتر مدیریت کنید و درآمد خود را افزایش داده و یک تجربه فوق مشتری ایجاد کنید.

CRM مخفف Customer Relationship Management به معنی مدیریت روابط مشتری است.

CRM برای این موضوع طراحی شده است که شرکت‌های بزرگ بتوانند درآمد و سود خود را افزایش داده، هزینه‌ها را کاهش داده و در نهایت وفاداری مشتری را بهبود ببخشند.

فلسفه CRM بسیار ساده است:

 

 

مشتری را اول قرار بده!

هنگامی که کسب‌وکار شما به هر تراکنشی از دریچه چشم مشتری نگاه کند، تجربه بهتری را به مشتری عرضه می‌کند که این موضوع وفاداری مشتری را به کسب‌وکار شما افزایش می‌دهد. نتایج بررسی‌ها و مطالعات مختلف نشان می‌دهد که ارزش مشتریان وفادار چیزی نزدیک به ۱۰ برابر اولین خرید آن‌ها است. بنابراین، فراهم آوردن یک تجربه جالب توجه برای مشتری، ضرورتی انکارناپذیر برای رشد و توسعه کسب‌وکار است و یکی از مواردی که نقش بسیار مهمی در رقم خوردن این تجربه دارد، نحوه مدیریت ارتباط با مشتری است.

 

 

نرم افزار CRM چیست و چه‌کار می‌کند؟

 

آشنایی با نرم افزار CRM : نرم‌افزاری است که اطلاعات تماس مشتری، مانند ایمیل، تلفن، وبسایت، پروفایل رسانه‌های اجتماعی و مواردی از این دست را ثبت می‌کند. به‌علاوه، این سیستم می‌تواند اطلاعات دیگری مانند اخبار فعالیت‌های شرکت مورد نظر را به‌طور خودکار دریافت کرده و جزئیاتی همچون علایق شخصی مشتری در تعاملات را نیز ثبت کند.

 

 

مشخصه‌های رایج نرم‌افزارهای CRM شامل موارد زیر می‌شوند:

 

 • اتوماسیون بازاریابی: ابزارهای CRM می‌توانند چرخه حیات مشتری را تقویت کنند. این ابزارها می‌توانند وظایف تکراری را به‌صورت خودکار انجام دهند. به‌عنوان مثال، زمانی که یک مشتری به‌عنوان مشتری جدید وارد سازمان می‌شود، سیستم مطالب مربوط به بازاریابی را از طریق ایمیل یا رسانه‌های اجتماعی برای او ارسال کرده تا به یک مشتری دائمی تبدیل شود.
 • اتوماسیون نیروی فروش: اتوماسیون نیروی فروش غالبا به‌عنوان مدیریت نیروی فروش شناخته می‌شود و هدفش این است که از دوباره‌کاری بین کارشناس فروش و مشتری جلوگیری کند و این سیستم از طریق پیگیری خودکار تمامی تماس‌های قبلی مشتری و فروشنده، این کار را انجام می‌دهد.
 • اتوماسیون مرکز ارتباط: اتوماسیون مرکز ارتباط به این منظور طراحی شده که جنبه‌های خسته‌کننده‌ی وظایف کارمند مرکز ارتباطی را کاهش دهد. این خودکارسازی می‌تواند شامل صدای از قبل ضبط‌شده باشد که برای حل مشکل یا توزیع اطلاعات به مشتریان به کار می‌رود. ابزارهای نرم‌افزاری مختلف که با ابزارهای دیگری که روی دسکتاپ کارمند قرار دارند، ادغام می‌شوند، می‌توانند به درخواست‌های مشتریان رسیدگی کنند تا زمان تماس‌های تلفنی کوتاه شده و فرآیند خدمات مشتریان ساده‌تر شود.
 • تکنولوژی مکان‌های جغرافیایی یا خدمات مبتنی بر مکان: بعضی از سیستم‌های CRM شامل تکنولوژی‌هایی می‌شوند که می‌توانند با اپلیکیشن‌های وابسته به GPS ادغام شده و کمپین‌های بازاریابی را بر اساس مکان جغرافیایی مشتری دسته‌بندی کنند. تکنولوژی مکان‌های جغرافیایی همچنین می‌توانند به‌عنوان ابزار مدیریت شبکه با هدف پیدا کردن مشتریان احتمالی بر اساس مناطق جغرافیایی و مکان به کار گرفته می‌شود.

 

نرم افزار CRM

سیستم CRM این اطلاعات را سازماندهی می‌کند تا بتواند تاریخچه کاملی از تعاملات افراد و شرکت‌های مختلف را در اختیار شما قرار بدهد تا از این طریق درک بهتری نسبت به رابطه خود در طول زمان پیدا کنید.

نرم‌افزار CRM با ثبت تعاملات مشتری با کسب‌وکار و نشان دادن یک نمای ۳۶۰ درجه‌ای از وی و همچنین با فراهم آوردن اطلاعات مورد نیاز برای داشتن مکالمات بهتر با مشتریان، امکان مدیریت بهتر ارتباط با مشتری را فراهم می‌آورد.

 

 

معرفی یکی از بهترین نرم افزارهای CRM

نرم افزار CRM پارمیسافت به‌صورت خودکار وظایف و پیگیری‌های مشخص‌شده برای کارمندان را در زمان‌های معین به آن‌ها یادآوری می‌کند. این نرم‌افزار تحت وب امکان اتصال به سانترال مرکزی شرکت یا سازمان شما را دارد؛ و روند آن به این صورت است که هر وقت تلفن شروع به زنگ زدن می‌کند، اطلاعات مشتری در سیستم نمایش داده می‌شود که به‌سادگی و به‌سرعت می‌تواند به تاریخچه و سوابق مشتری دسترسی پیدا کرد. این سوابق عبارتند از: تماس‌های انجام‌شده، پیامک‌ها، ایمیل‌ها، فکس‌ها، پیگیری‌های انجام‌شده، قراردادها، نمایش وضعیت کارهای کنونی مشتری و اینکه همکاران در تماس‌های قبلی با مشتری چه مباحثی را دنبال کردند و نتیجه تماس‌های قبلی چه بوده است.

 

همچنین امکان انجام درخواست‌های درون سازمانی مانند درخواست مرخصی, درخواست برگزاری جلسه و سایر درخواست‌های داخلی که ممکن است در کسب‌وکار خود داشته باشید را می‌توانید در نرم‌افزار CRM به‌راحتی هدایت کنید. می‌توانید آمار و نمودارهای گویایی از وضعیت کسب‌وکار و سازمان خود داشته باشید که در تصمیم‌گیری‌های اساسی به شما کمک بسیار زیادی خواهد کرد.

 

 

امکانات CRM پارمیسافت:

 • داشبورد مدیریتی
 • محصولات
 • مدیریت مشتری
 • نمایندگی‌ها
 • اتصال به سانترال
 • وظایف و یادآوری‌ها
 • فروش
 • درخواست‌ها (تیکتینگ)
 • پیگیری‌ها
 • اطلاعیه و دستورالعمل‌ها
 • سطوح دسترسی
 • خدمات پس از فروش
 • گردش کار
 • پنل مشتریان
 • مدیریت پرسنل
 • اطلاع‌رسانی

 

برای مطالعه‌ی ادامه‌ی متن به CRM چیست مراجعه کنید.:: برچسب‌ها: CRM چیست , نرم افزار crm ,
:: بازدید از این مطلب : 344
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : دو شنبه 1 بهمن 1397 | نظرات ()
نوشته شده توسط : parmisoft
نرم افزار CRM رایگان با امکانات کاربردی شمارا غافلگیر خواهد کرد!
 
اگر به هر دلیلی امکان خرید این نرم افزار را ندارید و همچنین علاقمند آشنایی با نرم افزار CRM هستید، با پرکردن فرم زیر حداکثر پس از یک روز کاری، نرم افزار CRM رایگان در اختیارتان قرار خواهد گرفت. زمانی که شرکت ما کوچک بود و توان خرید نرم‌افزار های اساسی را نداشت خیلی دوست داشتیم شرکتی به ما اعتماد کند و امکانات خود را در اختیار ما قرار دهد، اما هیچ کس این کار را انجام نداد.
ما به شما اعتماد داریم و می‌خواهیم حاصل فعالیت چندین ساله خود را، رایگان در اختیارتان قرار دهیم. امیدوار هستیم این نرم‌افزار بتواند در زمینه حفظ و نگهداری مشتری و همچنین سیستم سازی فعالیتهای داخلی شرکت به شما کمک شایانی کند.
رایگان بودن به معنی بد یا ضعیف بودن نیست!
 
ما امکانات ویژه‌ای برای نرم افزار CRM رایگان در نظر گرفته ایم، به صورتی که اگر شما یک شرکت کوچک ۷نفره داشته باشید این نرم‌افزار پاسخگوی نیاز های شما می‌باشد. ما محدودیت زمانی برای استفاده از نرم افزار CRM رایگان نداریم! پس می‌توانید با خیال راحت استفاده کنید. همچنین شما می‌توانید از صفحه قیمت نرم افزار CRM از سایر پنلها و امکانات این سامانه مطلع شوید.


:: برچسب‌ها: نرم افزار CRM رایگان , نرم افزار CRM , قیمت نرم افزار CRM ,
:: بازدید از این مطلب : 363
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : شنبه 22 دی 1397 | نظرات ()
نوشته شده توسط : parmisoft

داده‌های ساخت‌یافته با Schema.org :

راهنمای کامل

Schema.org تمامی نیازهای وب سایت شما را به داده‌های ساخت‌یافته تأمین می‌کند. اگر از آن برای نشانه‌گذاری محصولات، نظرات، رویدادها و دستورالعمل�ها استفاده کنید، موتورهای جست‌وجو نظیر گوگل این داده‌ها را پردازش کرده و به شکل پیشرفته‌ای نمایش می‌دهند.اگر می‌خواهید نتایجی غنی داشته باشید؛ نتایجی مثل اسنیپت‌ها، نتایج تعاملی موبایل، عملیاتی با قابلیت فعال‌سازی با صدا، یا قرار گرفتن در گراف دانش (Knowledge Graph) ، باید صفحات خود را با داده‌های ساخت‌یافته نشانه‌گذاری کنید. این راهنمای کامل، مروری بر این موضوع گسترده است.

 

داده‌ی ساخت‌یافته چیست؟

داده‌های ساخت‌یافته داده‌هایی هستند که به وب سایت خود اضافه می‌کنید تا درک آن را برای موتورهای جست‌وجو راحت‌تر کنید.

برای راه‌اندازی آن احتیاج به زبان (یا مجموعه‌ای از لغات) خاصی دارید و چیزی که توسط موتورهای جست‌وجوی بزرگ استفاده می‌شود، Schema.org است. Schema.org مجموعه‌ای از تگ‌ها و ویژگی‌ها ارائه می‌کند تا با استفاده از آن‌ها محصولات، نظرات، لیست کسب‌وکارهای محلی، و غیره را با جزئیات لازم نشانه‌گذاری کنید. موتورهای جست‌وجوی بزرگی نظیر گوگل، بینگ، یاندکس، و یاهو این زبان را به صورت اشتراکی توسعه داده‌اند تا به زبان مشترکی برای درک بهتر وب‌سایت‌ها دسترسی داشته باشند.

با یک پیاده‌سازی درست، موتورهای جست‌وجو می‌توانند از داده‌های ساخت‌یافته برای درک بهتر محتوای صفحات شما بهره ببرند. پس ممکن است سایت شما به صورت بهتری در نتایج جست‌وجو ارائه شود؛ مثلاً در قالب نتایج غنی مثل اسنیپت‌های غنی یا کارت‌های غنی. با این حال، هیچ تضمینی برای ارائه‌ی نتایج غنی وجود ندارد – این مسأله در اختیار موتورهای جست‌وجو است.

 

چرا به داده‌های ساخت‌یافته نیاز دارید؟

نشانه‌گذاری محصولات، نظرات، رویدادها و سایر چیزها با داده‌های ساخت‌یافته به زبان Schema.org، سایت شما را فوراً برای موتورهای جست‌وجو قابل درک می‌کند؛ به این معنی که آن‌ها تمامی قسمت‌های سایت شما را متوجه می‌شوند. اکنون دیگر موتورهای جست‌وجو نیاز نیست حدس بزنند که یک لیست در سایت شما، در حقیقت لیست محصولات شما است؛ خودتان این را به آن‌ها می‌گویید.

 

آیا داده‌های ساخت‌یافته برای سئو اهمیت دارند؟

خلاصه بگوییم: بله، داده‌های ساخت‌یافته در قالب Schema.org برای سئوی شما مهم هستند.پیاده سازی درست این داده‌ها ممکن است رتبه‌ی بهتری به شما ندهد، اما به صورت غیر مستقیم سایت شما را به نتیجه‌ی بهتری برای جست‌وجو تبدیل می‌کند.

نتایج پیشرفته‌ی جست‌وجو راه ساده‌تری را برای انتخاب یک لینک از لیست نتایج به جست‌وجوگر نشان می‌دهند. اگر نمایش نتیجه‌ی شما غنی باشد و صفحه‌ی شما هم حاوی مطالب مورد نظر باشد، صفحه‌ی شما به یک نتیجه‌ی معتبر برای مشتری تبدیل می‌شود و این باعث کاهش نرخ خروج می�گردد. نرخ خروج کمتر به گوگل می‌گوید که سایت شما یک نتیجه‌ی معتبر است که مطالب مورد نظر را فراهم می‌آورد.

به علاوه، چون داده‌های ساخت‌یافته هنوز خیلی رایج نیستند، شانس خوبی برای پیش�دستی از رقیبانتان دارید. فکرش را بکنید، اگر یک آرایشگاه دارید و ۳۰۰ نظر مثبت در سایت خود را نشانه‌گذاری کنید، خیلی جلوتر از رقیبی هستید که نظرات را نشانه‌گذاری نمی‌کند. گوگل این داده‌ها را پردازش می‌کند و مستقیماً در نتایج جست‌وجو نشان می‌دهد. اگر خودتان در گوگل دنبال یک آرایشگاه بودید، کدام را انتخاب می‌کردید؟ آرایشگاهی که هیچ نظری ندارد یا آن یکی که ۳۰۰ نظر مثبت دارد؟

 

داده‌های ساخت‌یافته، نتایج را غنی می‌کند.

اگر سایت خود را برای موتورهای جست‌وجو قابل فهم کنید، به آن‌ها اجازه می‌دهید که کارهای جالبی با محتوای شما بکنند. Schema.org و پشتیبانی از آن، همواره در حال توسعه است، پس روز به روز بهتر و گسترده‌تر می‌شود. از آنجایی که داده‌های ساخت‌یافته زمینه را برای توسعه‌ی امکانات جدید در دنیای سئو فراهم می‌آورند – مثل جست‌وجوی صوتی – قطعاً امکانات جدید زیادی در آینده‌ی نزدیک ایجاد خواهد شد. نمونه‌ای از نتایج غنی جست‌وجو را که هم‌اکنون موجود هستند، در ادامه مشاهده می‌کنید؛ می‌توانید در گالری جست‌وجوی گوگل مثال‌هایی برای هر یک بیابید. در حال حاضر، چندین نتیجه‌ی غنی وجود دارد:

 • بردکرام‌ها (breadcrumbs)
 • اطلاعات تماس شرکت
 • کروسل‌ها
 • لوگوها
 • کادر جست‌وجوی سایت-لینک‌ها
 • پروفایل شبکه‌های اجتماعی
 • مقالات
 • کتاب‌ها
 • دوره‌ها
 • مجموعه‌های داده
 • رویدادها
 • صحت‌سنجی‌ها
 • آگهی‌های کار
 • کسب‌وکارهای محلی
 • موسیقی
 • عناوین شغل
 • پادکست‌ها
 • محصولات
 • دستورات پخت
 • نظرات
 • تلویزیون و فیلم
 • ویدئو

 

نتایج غنی با عنوان قدیمی اسنیپت‌های غنی

sony-a6-rich-result-.jpgنتایج غنی – به گفته‌ی گوگل، دیگر نباید به آن‌ها اسنیپت‌های غنی بگوییم – اطلاعات اضافه و امکاناتی تعاملی هستند که در یک صفحه‌ی نتایج جست‌وجو نشان داده می‌شوند. در کنار خطوط سیاه همیشگی حاوی توضیحات متا، می‌توان نتیجه‌ی جست‌وجو را با اطلاعات محصول مانند قیمت‌ها یا نظرات یا امکاناتی مثل بردکرام یا جست‌وجو در سایت بهبود داد.

 

 

نتایج غنی روی موبایل

 

نتایج غنی روی موبایل: کروسل

نتایج غنی روی موبایل امروزه خیلی محبوب شده‌اند. با نتایج جست‌وجو برای اقلام خاصی مثل رستوران�های محلی، دستورات پخت، فیلم‌ها و دوره‌ها در موبایل طور دیگری برخورد می‌شود. این نتایج به شکلی قابل حرکت و مناسب برای وسایل لمسی نشان داده می‌شوند که از آن به عنوان کروسل یاد می‌شود.

گوگل خیلی تمایل دارد که شما بتوانید نهایت استفاده را از این نتایج ببرید. پس می‌توانید بلیت هواپیما یا میزی در یک رستوران معروف رزرو کنید، بلیت سینما بخرید، یا دستور پخت یک کیک پنیری به نظر خوشمزه را مستقیماً به Google Home خود بفرستید تا در هنگام پختن آن، شما را راهنمایی کند. تقریباً همه‌ی این‌ها با داده‌های ساخت‌یافته ممکن شده است. و این تازه شروع ماجرا است.

 

گراف دانش

yoast-knowledge-graph-us.jpg

گراف دانش همان کادر بزرگ اطلاعات در سمت راست گوگل است. این کادر جزئیات مختلفی را درباره‌ی یک نتیجه‌ی به خصوص نشان می‌دهد. گوگل این گراف را با بررسی و ارزیابی محتوای مرتبط با این موضوع خاص پر می‌کند. اگر یک شرکت معتبر دارید یا در مورد موضوعی اختیاراتی دارید، ممکن است نام، لوگو، و پروفایل شبکه‌های اجتماعی خود را اینجا ببینید.

 

Featured Snippets

meta-description-featured-snippet-1.jpg

صبر کنید، این ویژگی ممکن است فریبنده باشد؛ چون Featured Snippets در حقیقت نتایج غنی به شمار می‌آیند، اما محتوای خود را از داده‌های ساخت‌یافته نمی‌گیرند. یک Featured Snippet مستقیماً درون نتایج جست‌وجو به یک سؤال جواب می‌دهد، اما از محتوای معمولی یک صفحه برای این کار استفاده می‌کند.

 

آیا داده‌های ساخت‌یافته روی موبایل هم کار می‌کنند؟

بله، نتیجه‌ی به‌کارگیری داده‌های ساخت‌یافته همه جا کار می‌کند.پیاده‌سازی موبایل داده‌های Schema.orgهنوز در ابتدای راه است،اگرچه گوگل مدتی است که دارد نتایج غنی جست‌وجوی موبایل را جا می‌اندازد.

اگر یک صفحه معیارهای مد نظر گوگل را داشته باشد، می‌توانید مستقیماً از طریق نتایج جست‌وجو، بلیت سینما یا میز رستوران رزرو کنید. اگر داده‌های ساخت‌یافته را درست پیاده‌سازی کنید، ممکن است بتوانید از امکانات تعاملی زیادی در صفحه‌ی نتایج جست‌وجوی موبایل بهره‌مند شوید.به علاوه،اگر AMP را هم وارد قضیه کنید،می‌توانید از امکانات تعاملی تاییدشده�ی خیلی بیشتری در گوگل روی موبایل بهره ببرید. 

 

انواع داده‌های ساخت‌یافته

اگر به وب سایت Schema.org نگاهی بیندازید، متوجه می‌شوید که اطلاعات خیلی زیادی وجود دارند که شما می‌توانید به عنوان داده‌های ساخت‌یافته به سایت خود اضافه کنید. اما همه‌ی آن‌ها مناسب کار شما نیست. قبل از به‌کارگیری داده‌های ساخت‌یافته، باید بدانید که اصلاً چه چیزی را باید نشانه‌گذاری کنید. آیا محصولاتی در یک فروشگاه آنلاین دارید؟ صاحب یک رستوران هستید؟ کسب‌وکاری محلی دارید و خدماتی به جامعه‌ی خودتان ارائه می‌دهید؟ یا سایتی با دستور پخت کیک‌های پنیری مورد علاقه‌ی خودتان دارید؟ شرایط شما هر چه هست، باید بدانید که چه کاری می‌خواهید انجام دهید و امکانات را بررسی کنید. بررسی مستندات موتورهای جست‌وجو را فراموش نکنید تا متوجه شوید چه چیزی از شما نیاز دارند.

سراغ انواع مبهم این داده‌ها نروید، بلکه نوعی را انتخاب کنید که پیاده‌سازی آن نسبتاً ساده باشد. برخی از الگوهای Schema.org روی کمتر از هزار سایت موجود هستند، اما برخی دیگر روی میلیون‌ها سایت به کار برده شده‌اند. می‌توان الگوهای اصلی Schema.org را به گروه‌هایی همچون کارهای خلاقانه و تجارت تقسیم کرد و بیشتر اقلام متداول برای نشانه‌گذاری با Schema.org درون این دو گروه جای گرفته‌اند. این‌ها مهم‌ترین انواع هستند:

 

 

امکانات جدید: Actions

google-actions.jpg

دستیارهای شخصی صوتی الآن خیلی مد شده‌اند و در ماه‌های آینده اتفاقات زیادی را در این حوزه شاهد خواهیم بود. برای مثال دستور پخت را در نظر بگیرید؛ می‌توانید یک دستور پخت را از نتایج جست‌وجو برای Google Home خود ارسال کنید – امکانی که با استفاده از داده‌های ساخت‌یافته و AMP فراهم شده است – تا در هنگام غذا پختن، با صدای بلند از روی آن خوانده شود. به این قابلیت، عملیات یا Actions گفته می‌شود و تعداد زیادی از آن‌ها وجود دارد. اگر می‌خواهید دستورات پخت شما در کتاب‌خانه‌ی Google Assistant قرار بگیرد، باید مجموعه‌ی خاصی از داده‌های ساخت‌یافته را اضافه کرده و قواعد دیگری را نیز رعایت کنید. می‌توانید اطلاعات بیشتری را در صفحه‌ی ساخت عملیات بر روی دستور پخت کسب کنید. از سایت Google Assistant دیدن کنید تا امکانات (خیلی زیاد!) موجود را ببینید.

 

برای تولید آن به چه چیزی نیاز دارید؟

وقتی برای اولین بار به Schema.org نگاه کنید، ممکن است خیلی ترسناک به نظر برسد. لیست خیلی بزرگی است و امکانات آن نامحدود است؛ پس به سادگی ممکن است سردرگم شوید. برای غلبه بر این وضعیت، فقط به اصول توجه کنید. به سایت، کسب‌وکار یا محصول خود فکر کنید و مشخصات و ویژگی‌های مهم را یادداشت کنید و کار را از همان‌جا شروع کنید.

البته بخش‌هایی وجود دارند که باید در برنامه‌ی شما برای افزودن داده‌های ساخت‌یافته به سایتتان، اولویت داشته باشند. اگر کار خود را با این سه نوع داده آغاز کنید، کار اصلی انجام شده است و بعد می‌توانید کار خود را گسترش دهید. قطعاً لازم است که اول بر روی داده‌های ساخت‌یافته در مورد جزئیات کسب‌وکار، محصولات، و نظرات کار کنید. این سه مورد بیشترین تأثیر را مدت کم ارائه می‌دهند.

 

چگونه داده‌های ساخت‌یافته را پیاده‌سازی کنیم.

نمی‌خواهیم شما را بترسانیم، اما دیگر وقت صحبت در مورد جزئیات فنی شده است. در واقع با معرفی JSON-LD دیگر نباید هیچ ترسی از افزودن این داده‌ها به صفحات خود داشته باشید. این قالب داده‌ای مبتنی بر جاوااسکریپت، افزودن داده‌های ساخت‌یافته را خیلی ساده‌تر می‌کند؛ چون که یک بلوک کد جدا تشکیل می‌دهد و دیگر در میان خطوط کد HTML صفحه‌ی شما جای نمی‌گیرد و این کار، باعث سادگی تولید و نگهداری آن شده و به علاوه، درک آن را برای انسان و ماشین، آسان‌تر می‌کند. اگر برای پیاده‌سازی JSON-LD به کمک نیاز دارید، می‌توانید در دوره‌ی داده‌های ساخت‌یافته‌ی ما ثبت نام کنید یا دوره سطح بالای Codelabs گوگل را دنبال کنید.

 

داده‌های ساخت‌یافته با JSON-LD

روش مطلوب افزودن داده‌های ساخت‌یافته به سایت شما، استفاده از JSON-LD است. البته بعضی از موتورهای جست‌وجو خیلی دیر آن را پذیرفتند و بینگ خیلی در پذیرش آن تأخیر داشت. البته خوشبختانه مایکروسافت هم بالاخره نظر خودش را عوض کرد و اکنون این روش را پشتیبانی می‌کند. این روش کارآمدترین روش است.

کد زیر، پلاگین SEO ما، یعنی Yoast SEO را درون نمونه‌ای از لیست محصولات نشان می‌دهد. این یک لیست خیلی کوچک با اطلاعات پایه است: نوع، نام، تصویر، توضیحات، و برند. در آخر کد هم یک عملیات برای خرید پلاگین قرار دارد و قیمت خرید آن هم مشخص شده است.

 

راه‌های قدیمی: RFDa و Microdata

راه قدیمی نوشتن داده‌های ساخت‌یافته، آن‌ها را مستقیماً در میان خطوط کد HTML صفحه‌ی شما قرار می‌دهد. این روش خیلی ناکارآمد و مستعد خطا است و اتفاقاً دلیل پذیرش خیلی کند Schema.org هم همین بوده است. ایجاد و نگهداری آن با استفاده از RFDa و Microdata خیلی زحمت دارد. حرف ما را باور کنید، هر چقدر می‌توانید از JSON-LD برای این کار استفاده کنید.

Microdata برای عملکرد به itemprop نیاز دارد،پس همه چیز درون خطی خواهد بود. قطعاً واضح است که این کار، خواندن، نوشتن و نگهداری آن را خیلی سخت می‌کند.

 

داده‌های ساخت‌یافته و Google AMP

پروژه‌ی متن باز (AMP (Accelerated Mobile Pages – صفحات پرسرعت موبایل خیلی‌ها را هیجان‌زده کرده است. هدف پروژه، تسریع شدید اجرای صفحات بر روی موبایل با استفاده از نوع خاصی HTML است. گوگل خیلی روی AMP تبلیغ می‌کند و به وابستگی آن به داده‌های ساخت‌یافته هم اشاره می‌کند. اگر می‌خواهید از AMP استفاده کنید، باید داده‌های ساخت‌یافته را پیاده‌سازی کنید. گوگل از بسیاری از اقلام Schema.org برای عناصر تعاملی‌تر AMP استفاده می‌کند. شما می‌توانید برای رفع بیشتر نیازهای خود به AMP، از Yoast SEO به همراه پلاگین AMP Glue ما استفاده کنید.

 

ابزارهای کار با داده‌های ساخت‌یافته

کار با Schema.org خیلی سخت نیست، اما اگر افزودن دستی کد برایتان سخت است، می‌توانید از ابزارهای زیر کمک بگیرید. اگر هنوز هم نمی‌دانید چطور عمل کنید، از توسعه‌دهنده‌ی وب خود کمک بگیرید. او احتمالاً ظرف چند دقیقه این کار را انجام خواهد داد.

 

برای مطالعه‌ی ادامه‌ی متن به داده‌های ساخت‌یافته در سایت پارمیسافت مارجعه کنید.

 :: برچسب‌ها: داده‌های ساخت‌یافته , توسعه‌دهنده‌ی وب , فروشگاه آنلاین , وب سایت ,
:: بازدید از این مطلب : 379
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : سه شنبه 18 دی 1397 | نظرات ()
نوشته شده توسط : parmisoft

۱۰ افزونه برتر امنیتی وردپرس برای بستن در به روی هکرها

پیش از آن که در خصوص افزونه‌های امنیتی وردپرس  صحبت کنیم، بیایید یک مثال بزنیم. مثلا شما یک خانه جدید می‌خرید. این سرمایه‌گذاری هیجان‌انگیز به یک پیش‌پرداخت هنگفت نیاز دارد که احتمالا به پرداخت آن عادت ندارید. پیش از هزینه خرید با هزینه‌های بازرسی شگفت‌زده خواهید شد. سپس نوبت پرداخت‌های بیمه است که تمام آن‌ها مستقیم از جیب شما پرداخت خواهد شد.

گفته می‌شود خرید خانه یکی از بهترین شیوه‌های سرمایه‌گذاری است، اما این سرمایه‌گذاری هزینه‌بر است. آیا نمی‌خواهید برای چنین سرمایه‌گذاری ارزشمندی (و چیزی که می‌تواند در آینده درآمدهای بزرگی برای شما در پی داشته باشد)، تا حداکثر توان خود از آن محافظت کنید؟

به همین جهت برای بیمه هزینه می‌کنید، سیستم‌های هشدار نصب کرده و چند دوربین امنیتی کار می‌گذارید. بسیاری از متخصصان پیشنهاد می‌کنند که حداقل روی در یک سیستم امنیتی نصب شود تا خلاف‌کارانی که نمی‌خواهند ریسک کنند را بترساند. تمام این ایمنی‌ها جهت محافظت از سرمایه اولیه، در کنار سرمایه بالقوه آینده است.

 

وقتی موضوع در خصوص امنیت سایت وردپرس است نیز باید همین طور فکر کنید.

راه‌اندازی یک وبلاگ، سایت تجارت الکترونیک یا کسب‌وکار کوچک به یک سرمایه‌گذاری اولیه جهت خدمات و کالاهایی چون هاستینگ، تم‌ها، افزونه‌ها و توسعه‌های وبسایت نیاز دارد. این شامل هیچ کمکی که باید استخدام شود مانند نماینده فروش یا نماینده خدمات مشتری نیست.

سرمایه‌گذاری اولیه برای امن کردن وبسایت جهت شروع کار کافی است. اما مهم‌تر این که شما مطمئن می‌شوید محافظت از درآمد بالقوه آینده را فراموش نکرده‌اید.

هسته وردپرس، به طور پیش‌فرض معیارهایی برای امنیت دارد، اما به هیچ وجه قابل مقایسه با کار افزونه‌های امنیتی معتبر نیستند. برای مثال، افزونه‌های برتر امنیتی وردپرس موارد زیر را به همراه می‌آورند:

 • نظارت مستمر امنیتی
 • اسکن کردن فایل‌ها
 • اسکن جهت شناخت ویروس‌ها
 • نظارت لیست‌سیاه‌
 • تقویت امنیت
 • عملیات‌های پس از هک شدن
 • فایروال‌ها
 • محافظت از حملات جست‌وجوی فراگیر
 • اطلاع در زمان شناسایی تهدید امنیتی
 • موارد دیگر

 

 

اولویت شما باید امنیت‌سازی هاستینگ باشد

امنیت سایت شما متناسب با توسعه سمت سرور و اساسی است که بر آن اجرا می‌شود. دلیل اهمیت آن همین است که پیش از توجه به افزونه‌های امنیتی وردپرس ، هاستی را برای وردپرس انتخاب کنید که به طور پیش‌فرض معیارهای امنیتی دارد. بسیاری از این محافظت‌ها در سطح سرور صورت می‌گیرند و می‌توانند بدون ضرر رساندن به عملکرد سایت بسیار موثرتر باشند. نیاز به ذکر نیست که دیگر نباید زمانی را صرف تنظیمات افزونه‌های امنیتی هدر دهید که هیچ وقت کارکرد یا هدف آن‌ها را درک نکنید.

 

افزونه‌های امنیتی وردپرس

 

مهم است که توجه داشته باشید بسیاری از افزونه‌های امنیتی به دلیل کارکردهای همیشه فعال و در حال اسکن خود، مشکلات عملکردی ایجاد می‌کنند. استفاده از راه‌حلی مانند کلاودفلر یا سوکوری پیشنهاد خوبیست. بلاگ پارمیسافت در خصوص نحوه کمک سوکوری به توقف آسان حمله DDoS را مطالعه کنید.

 

بهترین افزونه‌های امنیتی وردپرس

اگر عجله دارید، به راحتی روی یکی از لینک‌های زیر کلیک کنید تا افزونه‌های امنیتی را بررسی کرده و تصمیم خود را بگیرید. اگر مایلید تحلیل‌های عمیق ما را بخوانید، به مطالعه ادامه دهید!

اکثر افزونه‌های امنیتی با ارزش قیمتی دارند. اما تعدادی نیز هستند که با عملکرد محدود به طور رایگان عرضه می‌شوند.

 

درک این‌که هر افزونه برای شما چه کاری انجام خواهد داد مهم‌ است. در نهایت موضوع این است که دست هکرها را از سرمایه‌گذاری شما کوتاه نگه داشته شود و این گاهی به معنای خرج کردن کمی پول خواهد بود.

 

۱-امنیت سوکوری- بازرسی، اسکن ویروس و تقویت امنیت

اولین مورد از افزونه‌های امنیتی وردپرس که معرفی می‌کنیم افزونه امنیتی سوکوری است. افزونه امنیتی سوکوری نسخه‌های رایگان و پولی ارائه می‌دهد. کار بیشتر وبسایت‌ها با نسخه رایگان راه می‌افتد. برای مثال برای فایروال وبسایت باید یکی از برنامه‌های پولی سوکوری را بگیرید، اما هر وب‌مستری فکر نمی‌کند که به چنان امنیتی نیاز دارد.

 

افزونه‌های امنیتی وردپرس

 

در خصوص امکانات رایگان می‌توان به فعالیت بازرسی امنیتی افزونه اشاره کرد که بر نحوه محافظت افزونه از سایت شما نظارت می‌کند. این افزونه نظارت یکپارچه فایلی، نظارت بر لیست‌سیاه، اطلاعیه‌های امنیتی و تقویت امنیت دارد. برنامه‌های پرمیوم کانال‌های خدمات‌رسانی مشتری را باز کرده و اسکن‌های بیشتری انجام می‌دهند. برای مثال ممکن است بخواهید که هر ۱۲ ساعت اسکن کاملی صورت بگیرد. برای آن، در ماه چیزی حدود ۱۷ دلار باید پرداخت کنید.

 

بهترین امکانات امنیت سوکوری

 • متغیرهای مختلفی از گواهی SSL را ارائه می‌دهد. باید برای آن‌ها هزینه پرداخت کنید، اما در بسته‌ها در دسترس است.
 • خدمات مشتری به صورت چت‌های فوری و ایمیل در دسترس است.
 • وقتی چیزی در وبسایت شما مشکل داشته باشد به طور فوری ایمیلی دریافت می‌کنید.
 • در بعضی برنامه‌ها محافظت پیشرفته از حملات DDoS در دسترس است.
 • اگر نخواهید پول بیشتری صرف کنید همچنان ابزار مفیدی برای نظارت بر لیست‌سیاه، اسکن ویروس، نظارت یکپارچگی فایل و تقویت امنیت دریافت خواهید کرد.

 

۲-امنیت iThemes

افزونه امنیتی iThemes (که پیش‌تر به عنوان امنیت بهتر WP شناخته می‌شد) یکی از راه‌های تاثیرگذاری است که می‌توانید با آن از سایت خود محافظت کنید. این افزونه بیش از ۳۰ کار برای جلوگیری از چیزهایی مثل هک یا ورود افراد ناخواسته ارائه می‌دهد. تمرکز بالایی بر شناخت آسیب‌پذیری‌های افزونه‌ها، نرم‌افزارهای تاریخ گذشته و کلمه‌های عبور ضعیف دارد.

 

افزونه‌های امنیتی وردپرس

 

با وجود این که بعضی ویژگی‌های امنیتی ابتدایی در نسخه رایگان لحاظ شده‌اند، به شدت پیشنهاد می‌شود آن را به امنیت حرفه‌ای iThemesبا قیمت پایین ۸۰ دلار در سال به‌روز کنید. این شامل پشتیبانی از تیکت، یک سال به‌روز رسانی افزونه و پشتبانی از دو وبسایت می‌شود. اگر می‌خواهید از سایت‌های بیشتری محافظت کنید، این گزینه را دارید که به برنامه گران‌تر به‌روز رسانی کنید.

امنیت حرفه‌ای iThemes به مانند دیگر نسخه‌های حرفه‌ای ویژگی‌هایی مانند تقویت کلمه‌عبور، قفل سایت به روی کاربران خطرناک، بک‌آپ از پایگاه‌داده و احراز هویت دو مرحله‌ای را نیز شامل می‌شود. این‌ها تنها راه‌هایی برای محافظت از سایت با افزونه امنیتی وردپرس هستند. شما می‌توانید مجموع ۳۰ معیار امنیتی را فعال کنید و امنیت حرفه‌ای iThemes را بسیار ارزشمند سازید.

 

بهترین امکانات امنیت iThemes

 • این از افزونه‌های امنیتی وردپرس است که تغییر فایل را شناسایی می‌کند. این مهم است زیرا بسیاری از وب‌مسترها متوجه نمی‌شوند که فایل‌هایشان تغییر داده شده است.
 • اضافه کردن یک لایه محافظت بیشتر به لاگین با یکپارچگی reCAPTCHA گوگل.
 • این افزونه فایل‌های هسته‌ای وردپرس شما را با نسخه فعلی وردپرس مقایسه می‌کند و به شما کمک می‌کند که در صورت وجود هر ویروسی در آن‌ها فایل‌ها، متوجه شوید.
 • در وردپرس، saltها و کلیدها را به‌روز کنید تا به کلیدهای احراز هویت یک لایه پیچیدگی بیشتر اضافه کنید.
 • می‌توانید یک وضعیت «فاصله افتادگی» را تنظیم کنید برای زمان‌هایی که به‌روز رسانی‌های منظم انجام نمی‌دهید یا می‌خواهید داشبورد وردپرس خود را به طور کامل روی تمام کاربران قفل کنید.
 • دیگر ضروریات مانند شناسایی ۴۰۴، محافظت از حملات جست‌وجوی فراگیر و تقویت قدرتمند واژه عبور.

 

۳-امنیت Wordfence

امنیت Wordfence یکی از محبوب‌ترین افزونه‌های امنیتی وردپرس است و دلایل خوبی هم دارد. این افزونه ارزشمند سادگی را با ابزار محافظت قدرتمند مانند ویژگی‌های امنیتی تقویت لاگین و ابزار امنیتی ریکاوری از حادثه ترکیب می‌کند. یکی از اصلی‌ترین مزیت‌های wordfence این است که می‌توانید دید خوبی نسبت به روندهای کلی ترافیک و تلاش‌ها برای هک به دست بیاورید.

 

افزونه‌های امنیتی وردپرس

 

Wordfence یکی از بهترین راه‌حل‌های رایگان را ارائه می‌دهد. از بلاک‌های فایروال گرفته تا حملات جست‌وجوی فراگیر. اما نسخه پرمیوم برای یک سایت، با قیمت ۹۹ دلار در سال شروع می‌شود. سازندگان این افزونه همچنین هزینه‌ را برای توسعه‌دهندگان کمتر می‌کنند و در صورت ورود برای کلیدهای چندگانه سایت، تخفیف‌های قابل توجهی می‌دهند. برای مثال به کار گیری افزونه برای ۲۵ کلید قیمت را برای هر سایت به حدود ۲۹ دلار در سال کاهش می‌دهد. به طور کلی اگر در حال توسعه چند سایت هستید و می‌خواهید از تمام آن‌ها محافظت کنید، در نظر گرفتن wordfence ارزشمند است.

بهترین ویژگی‌های امنیت Wordfence

 • نسخه رایگان برای سایت‌های کوچک‌تر به مقدار کافی قدرتمند است.
 • توسعه‌دهندگان وقتی برای کلیدهای چندگانه سایت ثبت‌نام می‌کنند می‌توانند پول بسیاری ذخیره کنند.
 • از یک مجموعه فایروال کامل با ابزارهایی برای بلاک کشور، بلاک‌های دستی، محافظت از حملات جست‌وجوی فراگیر، دفاع از تهدیدهای آنی و برنامه فایروال وب برخوردار است.
 • بخش اسکن افزونه با ویروس، تهدیدهای آنی و اسپم مقابله می‌کند.
 • افزونه به طور زنده با مشاهده چیزهایی مانند فعالیت گوگل crawl، لاگین‌ها و لاگ اوت‌ها، مشاهدات افراد و بات‌ها بر ترافیک نظارت دارد.
 • به ابزارهای خاصی مانند گزینه ورود با تلفن همراه یا بازرسی کلمه‌عبور دسترسی پیدا می‌کنید.
 • فیلتر اسپم کامنت‌ها نیاز به نصب افزونه مجزا برای این کار را از بین می‌برد.

۴-WP fail2ban

WP fail2ban یک ویژگی دارد اما ویژگی مهمی است: محافظت از حمله جست‌وجوی فراگیر. افزونه رویکرد متفاوتی را به کار می‌گیرد که بسیاری آن را موثرتر از چیزی می‌دانند که از بعضی افزونه‌های امنیتی وردپرس ارائه می‌دهند. WP fail2ban با استفاده از LOG_AUTH تمام تلاش‌ها برای لاگین را فارغ از طبیعت یا موفقیت آن‌ها در این امر در syslog   ثبت می‌کند. شما این گزینه را دارید که بلاک سخت یا آسانی اجرا کنید که از شیوه سنتی انتخاب یکی از آن‌ها متفاوت‌ است.

 

افزونه‌های امنیتی وردپرس

 

چیزی زیادی در خصوص پیکربندی افزونه WP fail2ban وجود ندارد که بدانید. در واقع تنها کاری که باید انجام دهید این است که آن را نصب کرده و اجازه دهید جادوی خود را آغاز کند. همچنین افزونه امنیتی حملات جست‌وجوی فراگیر کاملا رایگان است پس نباید نگران خرج کردن پولی باشید. این افزونه قطعا متمایز است چرا که کاربران به طور مداوم گزارش می‌دهند که بی عیب و نقص کار می‌کند.

 

بهترین ویژگی‌های WP fail2ban

 • انتخاب بین بلاک سخت یا آسان.
 • یکپارچگی با سرورهای پروکسی و کلاودفلر.
 • ثبت کامنت‌ها برای جلوگیری از کامنت‌های ویروسی یا اسپم.
 • این افزونه همچنین اطلاعاتی را در خصوص اسپم، پینگ‌بک‌ها و شمارش کاربران ثبت می‌کند.
 • همچنین این گزینه را دارید که یک شورت‌کد ایجاد کنید تا بلافاصله کابران را پیش از آن که شانسی برای دسترسی به فرآیند لاگین پیدا کنند، بلاک کند.

 

۵-فایروال و امنیت وردپرس در یک بسته

فایروال و امنیت وردپرس به عنوان یکی از پر امکانات‌ترین افزونه‌های امنیتی وردپرس رایگان، رابط‌کاربری آسان و خدمات مشتری مناسب ارائه می دهد بدون این که برنامه پرمیومی داشته باشد. این یک افزونه امنیتی به شدت بصری با گراف‌ها و معیارها است که به تازه‌کارها معیارهایی چون قدرت را نشان دهد و بگوید که برای قدرتمندتر ساختن سایت، به انجام چه کاری نیاز دارید.

 

افزونه‌های امنیتی وردپرس

 

امکانات این افزونه به سه دسته تقسیم می‌شوند: ساده، متوسط و پیشرفته. از این رو اگر یک توسعه‌دهنده پیشرفته هستید، همچنان می‌توانید از افزونه سود ببرید. راه اصلی کارکرد این افزونه محافظت از حساب‌های کاربری شما، بلاک تلاش‌های اجباری برای لاگین و بهبود امنیت ثبت‌نام کاربر. در این افزونه امنیت فایل و پایگاه‌داده نیز جای گرفته است.

 

بهترین ویژگی‌های فایروال و امنیت وردپرس در یک بسته

 • افزونه امینت وردپرس یک ابزار لیست‌سیاه دارد که در آن می‌توانید برای بلاک کردن یک کاربر شرایط خاصی تعیین کنید.
 • می‌توانید از فایل‌های .htaccess و .wp-config بک‌آپ بگیرید. همچنین اگر مشکلی ایجاد شود، ابزاری برای بازیابی آن‌ها وجود دارد.
 • افزونه یک گراف دارد که میزان قدرتمندی سایت شما را نشان داده و یک گراف دارد که نقاطی در حوزه‌های مشخصی از سایت شما را تعیین می‌کند. برای یک کاربر معمولی، این یکی از بهترین ویژگی‌ها است تا به طور بصری ببیند که در سایت چه می‌گذرد.
 • افزونه رایگان بوده و در مسیر استفاده از آن ویژگی پولی وجود ندارد.

 

 

۶-جت پک

اکثر افرادی که از وردپرس استفاده می‌کنند با جت‌پک آشنا هستند و جت‌پک یکی از معروف‌ترین افزونه‌های امنیتی وردپرس است. دلیل اصلی آن این است که جت‌پک ویژگی‌های بسیاری دارد اما همچنین دلیل آن این است که توسط افراد وردپرس ساخته شده است. جت‌پک پر از ماژول‌هایی است که برای تقویت شبکه اجتماعی شما، محافظت از اسپم و سرعت سایت تعبیه شده است. ویژگی‌های بسیاری در جت‌پک وجود دارند که قطعا ارزش گشت‌وگذار در آن را دارند.

 

افزونه‌های امنیتی وردپرس

 

در جت‌پک همچنین ابزارهای امنیتی دیگری نیز وجود دارند که افزونه را برای افرادی که به دنبال ذخیره پول و یک راه‌حل معتبر هستند جذاب می‌کند. برای مثال ماژول محافظت رایگان بوده و فعالیت‌های مشکوک را بلاک می‌کند. محافظت از حمله جست‌وجوی فراگیر و لیست‌سفید نیز توسط کارکرد امنیتی ساده جت‌پک پشتیبانی می‌شود.

یعنی در امنیت، نسخه‌های پولی جت‌پک قدرتمندتر هستند. برای مثال برنامه یک‌ساله به ازای ۹۹ دلار، ویژگی‌های اسکن ویروس، بک‌آپ‌های برنامه‌ریزی شده وبسایت و اگر مشکلی پیش بیاید، بازیابی را دارد. همچنین برنامه یک‌ ساله به ازای ۲۹۹ دلار اسکن‌های ویروس هنگام مطالبه و بک‌آپ‌های لحظه‌ای جهت محافظت در آخرین حد را دارد.

بهترین ویژگی‌های جت‌پک

 • برنامه رایگان امنیت مناسبی برای یک سایت کوچک دارد. سپس می‌توانید برنامه را به نسخه‌ پرمیومی که به طور منطقی قیمت‌گذاری شده به‌روز رسانی کنید و پشتیبانی کامل به همراه افزونه‌ای دریافت کنید که یکی از بهترین‌های موجود در بازار است.
 • برنامه‌های پرمیوم افزونه را به بیشتر به یک مجموعه تبدیل می‌کنند که شامل منافعی مانند بک‌آپ‌ها، محافظت از اسپم و اسکن امنیتی می‌شود.
 • به‌روز رسانی‌های افزونه کاملا از طریق جت‌پک مدیریت می‌شوند.
 • همچنین بر زمان خرابی سایت نظارت دارید.
 • جت‌پک افزونه‌ای است که نیاز به افزونه‌های دیگر را از بین می‌برد. برای مثال ویژگی‌هایی برای بازاریابی ایمیلی، شبکه‌های اجتماعی، سفارشی‌سازی سایت و بهینه‌سازی دارد.

برای مطالعه‌ی ادامه‌ی متن به افزونه‌های امنیتی وردپرس مراجعه کنید.:: برچسب‌ها: افزونه‌های امنیتی وردپرس , بهینه سازی, وبسایت , حمله ddos ,
:: بازدید از این مطلب : 437
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : یک شنبه 16 دی 1397 | نظرات ()